בעקבות אופנת השקת המדדים - מדד משכנתא

קרן צדוק, מנהלת השקעות קרנות אג"ח מגדל שוקי הון, מתייחסת לסדרת השקות המדדים החדשים. מהם השיקולים להקים מדד כזה או אחר? ואיזה מדד באמת חסר בשוק ההון המקומי?
 |  (5)
רבים המדדים שהונפקו לאחרונה: תל בונד צמודות, צמודות-יתר, צמודות-בנקים, תל בונד תשואות. את הרכב אותם מדדים מעטים יודעים (ניחוש מושכל - סוחרי הקרנות המחקות ותעודות הסל) ולהבדלים ביניהם מלבד אנשי המקצוע, קובץ מצומצם של אנשים מודעים. רוב רובם של האנשים מודע בעיקר לרמת דירוג ממוצעת, ותשואה. למעשה מדדים אלה הונפקו משיקולים כלכליים ועידוד מסחר.

ייתכן והמחשבה על השקת המדד הבא צריכה להיות משיקולים אחרים, שימושיים, מעשיים שמשרתים טוב יותר את קהל המשקיעים, ולא את אלו שיעודדו מסחר ואופנה חולפת. לדעתי, אחד הכלים החסרים בשוק הפיננסי המקומי, במיוחד לאור עליית עסקאות הנדל"ן, עלייה מתמשכת בלקיחת המשכנתאות ועלייה במחירי הנכסים - הוא מדד המשכנתא.

מדד משכנתא יאפשר זמינות של מחירי המשכנתאות לכל אורך העקום - מח"מ קצר וארוך, על מגוון סוגיהן - צמודי מדד, שקלי קבוע ומשתנה ואף מט"ח. התחרות על הלווה תהיה שקופה יותר ותוגדל יכולת התמרון שלו לאורך חיי ההלוואה / משכנתא - מעבר ממסלול למסלול, שינוי מח"מ תיק ההלוואה וסגירת או הגדלת חלק מפוזיציית ההלוואה לאורך הדרך ללא קנסות וכדומה - בנכס סחיר וזמין.

אז איך עושים את זה?
אחת האפשרויות הפשוטות והסחירות בטווח המיידי ליישום המהלך היא השקת מדדי אג"חים בנקאיות במח"מים הרלוונטיים. כך למשל בנק הפועלים במח"מ 5-6 (המשקף משכנתא של עשר שנים בתשלומים חודשיים) נסחרים בתשואה של כ-3.8% שקלי קבוע (פועלים י"א) או 1.8% צמוד מדד ( מח"מ של פועלים י' + י"ד). למרבה הפלא (או שלא), אלו ציטוטי הריבית שנקבל על משכנתא לעשר שנים במידה ונתקשר לאחד הבנקים הגדולים.

אין ספק, שאם תפתח אפשרות שכזו, תפתח הדלת לבנקים להנפיק אגרות במח"מ ארוך יותר, אולי סוף סוף גם מגובות משכנתא (גם לצד השני מגיע בטחונות) ולוקח ההלוואה יוכל לחוש את מצב השוק והתחרות בו דרך מרווח האג"ח לריבית המשכנתא. דרך אחרת, עד שתתאפשר השקת מדד כזה, היות ועדיין לא הונפקו מספיק סדרות אג"ח בנקים שיכסו את כל עקום המשכנתאות, היא השקת שער המשכנתא כמו המסחר בשער ריבית התלבור.

מאז התחיל, המסחר בשער, ריבית התלבור משקפת מהימנה את ריבית והציפיות לעתיד. מסחר שכזה בריביות המשכנתא לאורך העקום כולו, או לפחות בנקודות ציון חשובות (10, 15, 20, 30 שנים), תהווה מדד טוב ואינדיקציה עתידית הן לסוחרים והן לקובעי המדיניות.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  שאפו פשוט רעיון גאוני !
  ריידר אמיר 30/04/2013 20:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחד הרעיונות היותר רלוונטים וחדשניים להגדלת מחזורי המסחר ,ברור לכולם שהרעיון לא יהיה במתווה פשטני אלא עם חוקיות שתקבע את בטחון המשתתפים ,אחד הרעיונות היותר טובים שקראתי בשנים האחרונות .
  סגור
 • 3.
  גאוני גאוני גאוני
  חנן 13/03/2013 18:23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לגלגל את חובות המשכנתאות אל ציבור חוסכי הפנסיה ובכך להביא אסון כלכלי כמו שהיה בארה"ב
  סגור
 • ומתי זה ייושם?
  רונית 07/04/2013 19:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הייתי שמחה מאוד להנזיל את המשכנתא שלי ולהפסיק את התלות בבנק
  סגור
 • 2.
  מקורי מאוד
  משקיען 13/03/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מקורי מאוד. איך לא חשבו על זה קודם?
  סגור
 • 1.
  רעיון יפה מאוד! (ל"ת)
  רמי 13/03/2013 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור