סיקור ראשוני לפז בהמלצת 'קנייה' - האפסייד 15%

באקסלנס ברוקראז': "לא צופים שינויים מצד ההנהלה בחברה בשנים הקרובות, אלא המשך ניהול שוטף מתמיד ואחראי"
|
(3)
מיכל אלשיך, צילום: יח"צ

אקסלנס ברוקראז' החל לסקר היום את מניית פז נפט +1.88% פז נפט 42,810 +1.88% פז נפט בסיס:42,020 פתיחה:42,560 גבוה:43,240 נמוך:41,370 תמורה:11,487,814 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בהמלצת 'קנייה' במחיר יעד של כ-661 שקל. מדובר באפסייד של כ-15% על מחיר השוק. האנליסטית מיכל אלשיך כותבת כי למרות הפגיעה במרווח השיווק, תחום זיקוק הדלקים צפוי לתמוך בעלייה בתוצאותיה הכספיות של החברה.

פז היא אחת מחברות האנרגיה הגדולות בישראל. החברה עוסקת בשיווק מוצרי נפט, דרך 273 מתחמי תדלוק ושיווק ישיר וכן בקמעונאות דרך 241 חנויות הנוחות של yellow. במקביל, בבעלות החברה בית הזיקוק באשדוד, שהינו אחד משני בתי הזיקוק היחידים בישראל ואחראי לכשליש מהתפוקה בישראל. הרגל השלישית של פז כוללת את פעילות התעשייה, ובעיקר את חברת הבת פזגז השולטת בכ-26% משוק הגז בישראל.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

בשורה התחתונה, אלשיך כותבת כי אמנם פז נפגעה המחצית הראשונה מהשיפוצים שנערכים אחת ל-5 שנים, אך במחצית השנייה צפוי שיפור עם סיום השיפוץ ועלייה בדלקים. אלשיך: "ב-2018, למרות הפגיעה במרווח השיווק, צפויה עלייה בתוצאות בזכות הזיקוק. בהתחשב ביתרונות הייחודיים של פז הכוללים ניהול שקול, פיזור, סינרגיה אנכית, מיצוב חזק, מיקומים אסטרטגיים, פעילות קמעונאית עם פוטנציאל צמיחה וצפי לדיבידנד של כ-7% מדובר בתמחור אטרקטיבי".

"פעילות הדלקים תורמת ליציבות וממתנת את תנודתיות מגזר הזיקוק. בשנים האחרונות חלה עלייה בצריכת הדלקים שצפויה להימשך גם בעתיד, בעקבות עלייה באוכלוסייה ובכלי הרכב. ב-2018 צפויה ירידה במרווח השיווק, אך המשך הצמיחה בכמויות, המיצוב החזק ומהלכי ההתייעלות יאפשרו להערכתנו לפז לשמור על יציבות גם במקרה זה, כפי שראינו גם בעבר. Yellow צפויה להמשיך להניב ערך נוסף כתוצאה מהמשך חדשנות ושילוב במהפכת האונליין", כותבת אלשיך.

"באוקטובר 2017 עודכן כי מרווח השיווק בגין בנזין 95 צפוי לרדת ב-8 אגורות לליטר (ללא מע"מ), ירידה של כ- ועמלת שירות מלא ב-4 אגורות לליטר (כולל מע"מ), ירידה של כ-20%. שימוע בנושא והצעות של חברות הדלק בנוגע לאופן עדכון המדד נקבעו עד ה-9 לנובמבר 2017. להערכתנו עדכון המרווח החדש יכנס לפועל בתחילת 2018 או לחילופין בעדכון הקרוב, באפריל 2018. פז פרסמה כי בכוונתה להתנגד להורדת המרווח ובידה טיעונים נגדיים בנושא, כגון העלאה משמעותית בשכר המינימום, ירידה במדד המחירים המשפיעה על המרווח ועוד. להערכתנו, כמו גם בהתבסס על השפעת השימוע בעדכון האחרון ב-2011, סביר כי טיעוני חברות הדלק יביאו לכך שההורדה במרווח השיווק תהיה נמוכה יותר ביחס לקביעה הראשונית. במקביל נציין כי פז, בשל יתרון לגודל ומיקומים אסטרטגיים, מצויה בנקודה עדיפה ביחס לתחנות קטנות בעלות רווחיות נמוכה יותר שיתקשו להתמודד עם ירידת המרווח. הירידה במרווח צפויה לפגוע בתוצאות של פז ב-8201 אך להערכתנו מהלכים מצד החברה, כגון ביטול הנחות, צמצום כוח אדם ופתיחת חוזי שכירות יביאו לכך שהפגיעה בחברה תהיה נמוכה בהרבה ביחס לפגיעה במרווח השיווק הכללי. זאת בדומה למצב שראינו בעבר, לאחר שהופחת המרווח ב-2011. בנוסף, הביקושים לבנזין נמצאים בעלייה שלהערכתנו צפויה להימשך גם בשנים הקרובות".

עוד הוסיפה אלשיך, כי "לאחר מחצית ראשונה חלשה כתוצאה משיפוצים הנערכים אחת ל-5 שנים, פז צפויה לחזור במחצית השנייה של השנה לתפוקה מלאה. מרווחי הזיקוק קפצו השנה, עקב עלייה כללית שנתמכה לאחרונה גם בהוריקן הרווי בארה"ב ושריפות בבתי זיקוק באירופה. מרווח האורל בממוצע (YTD) הוא כ-5.7 דולרים לחבית, לעומת 4 דולרים ב-2016 כולה - קפיצה של כ-43%. סיום השיפוצים וזינוק במרווחים צפויים לתמוך בטווח קצר בתוצאות. בטווח ארוך גילמנו מרווחים נמוכים יותר התואמים להיסטוריה".

"היציבות של פז ניכרת גם ברמת המינוף, עם שמירה על יחסי חוב נטו ל-EBITDA של כ-2.5-3.5 במשך שנים רבות. מדיניות הדיבידנד היא של עד כ-70% מהרווח הנקי ובשנים האחרונות חולקו כ-300-500 מיליון שקל מדי שנה. אנו צופים המשך תשואת דיבידנד של כ-7%, כאשר החברה רחוקה עדיין מהספים המגבילים אותה לחלוקה", כתבה אלשיך.

נזכיר כי ב-1999 רכש צדיק בינו את השליטה בפז מידי משפחת ליברמן האוסטרלית, זאת לאחר ששימש כנציג הקבוצה האוסטרלית בארץ כעשור. בשלהי 2006 הונפקה פז בבורסה, מספר חודשים לאחר שרכשה את בית הזיקוק באשדוד. מ-1999 ועד סוף 2016 גרעין השליטה בחברה הורכב מצדיק בינו, משפחת ליברמן (דולפין אנרגיות) ומשפחת אבלס (אינסטנז הולדינגס), שתיהן מאוסטרליה. באוגוסט 2016 החברה קיבלה היתר שליטה חדש שאפשר העברת השליטה בבית הזיקוק באשדוד לפז עצמה מידי בעלי השליטה. בהמשך לכך, בספטמבר 2016, לאחר התפטרות חלק מבעלי השליטה לשעבר ומכירת חלק מהחזקותיהם, נוצר מצב שהחזקותיהם הכוללות של בעלי השליטה ירדו אל מתחת ל-30% ופז עצמה הפכה להיות חברה ללא גרעין שליטה. במקביל התפטר מתפקיד יו"ר דירקטוריון פז, והוחלף בידי יצחק עזר. בהמשך, בדצמבר 2016 מכר צדיק בינו חלק גדול נוסף מהחזקותיו. במרץ 2017 ירד בינו באופן סופי מהחזקותיו כבעל עניין. מהלך זה של בינו והמשפחות בוצע כחלק מיישום החוק לצמצום הריכוזיות במשק, שבין השאר דורש הפרדה בין החזקות ריאליות לפיננסיות מהותיות. בינו ממשיך לתפקד כבעל שליטה בבנק הבינלאומי. כתוצאה מפירוק גרעין השליטה פז מתנהלת ללא בעלי שליטה, ולכן להנהלה יש השפעה רבה.

אלשיך: "ההנהלה של פז היא יציבה ומנוסה. יצחק עזר, יו"ר הדירקטוריון הוא רואה חשבון, בעל משרד רו"ח, המכהן כדירקטור בפז מ-2005. יונה פוגל, משמש כמנכ"ל מזה שנים רבות. אנו רואים בהנהלתה של פז הנהלה בעלת קו שקול וסולידי. אנו לא צופים שינויים מאסיביים מצד ההנהלה בחברה בשנים הקרובות, אלא המשך ניהול שוטף מתמיד ואחראי. להערכתנו ההנהלה תמשיך לבצע מהלכים לשמירת מעמדה התחרותי של פז כמובילת השוק תוך דגש על מיצוי הפוטנציאל הקיים בעיקר בתחום הקמעונאי. נציין כי היתר השליטה הנוכחי מאפשר החזקה מקסימלית של כ-10% בחברה וכן שבעל מניות בעל אחזקה מעל ל-5% בפז אינו יכול להחזיק במעל ל-5% בבז"ן ונהפוך הוא. מגבלות אלו מקשות להערכתנו על משקיעים מקומיים משום שרובם חשופים לפז כבר בצורה גבוהה".

גרף מניית פז נפט בחודשים האחרונים:

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מהרו בדצמבר מחלקת DIV (ל"ת)
  ביאליק 22/10/2017 16:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  סקירה מעניינת, תודה (ל"ת)
  ilanr1@yahoo.com 22/10/2017 14:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  דור אלון
  גיל ז 22/10/2017 11:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היי האם דין מניית דור אלון כמניית פז לשנות כיוון ולעלות?...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות