כלכלני לאומי: "הודעת המפקח על יחס הלימות ההון תתמוך בפעילות המקומית ותביא להתחזקות נוספת באינפלציה"

כלכלני הבנקים ממשיכים להחזיק בטענות כי רמת המחירים הנוכחית נראית מעניינת עבור משקיעים, אירועי השבוע האחרון יוצרים עניין
 | 
(8)
סקירת הבנקים לשבוע:
לאחר שבוע מעניין בזירה המקומית, אשר שיאו הגיע ביום רביעי - סקירת הבנקים לשבוע מספקת הזדמנויות להיכנס לנתונים כלכליים מעניינים, להלן תמצית סקירות הבנקים של לאומי והפועלים לשבוע האחרון.

האירועים המרכזיים בשוק ההון בשבוע שחלף:

ענף המחקר של בנק לאומי מצא כי "שבוע המסחר בשוק המניות המקומי התאפיין בעליות שערים חדות, בהשפעת החלטת בנק ישראל להקל בהעלאת הדרישה לגבי יחס הלימות ההון של הבנקים ועל רקע האופטימיות מעבר לים".

"סקטור הבנקים הוביל את עליות השערים, בעוד מניות הטכנלוגיה המשיכו להציג איתנות יחסית. מנגד, החולשה הבולטת מתחילת השנה במניות התקשורת נמשכה".

עוד ציינו בבנק כי "נחתם הסכם עוגן למכירת גז לחברת חשמל. במסגרת ההסכם, ימכרו שותפויות תמר לחברת חשמל כ- 78-99 BCM בהיקף כספי כולל של 14-23 מיליארד דולר".

מתחילת השבוע, עלה מדד תל אביב 25 ב-2.8%, מדד ת"א 75 הוסיף 4.3% לערכו, מדד הבנקים זינק 9.1% והבלוטק בלט עם התחזקות של 5.2%.

כלכלני יחידת המחקר של בנק הפועלים סקרו את שוק המניות השבוע, ואמרו כי "מבחינת הכלכלה עצמה, התמונה המתקבלת מהנתונים השונים עודנה מעורבת למדי. הנתון המעודד ביותר מגיע משוק העבודה, כשהגידול במספר המשרות ממשיך להתאים לגידול בכוח העבודה – מה שמצביע על עוצמת שוק העבודה הישראלי, בו שיעור האבטלה עומד על כ-5.4% בלבד. מסקר שפורסם השבוע עולה, כי 22% ממשתתפיו העריכו כי יעסיקו עובדים חדשים גם במהלך הרבעון השני. נתון זה מצביע על אופטימיות יחסית של החברות להמשך השנה הנוכחית"

בגזרת האג"ח, במחלקת המחקר של לאומי אמרו כי: "אגרות החוב הממשלתיות נסחרו השבוע במגמה שלילית על רקע הודעת בנק ישראל לגבי יחס הלימות ההון המינימאלי הנדרש. במקביל נרשמו עליות בולטות באפיק הקונצרני".

מבחינת שער החליפין המקומי, שערו של השקל התחזק בשבוע החולף מול הדולר ומול האירו: שער הדולר ירד השבוע מתחת לרף ה-3.8 ₪ ושערו של האירו ירד מתחת ל-5 ₪.

בבנק הפועלים ציינו כי "השקל התחזק בסיכומו של השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח המקומי, כולל הדולר והאירו. זאת, בניגוד למגמה בשוק המט"ח הבינלאומי, שכללה התחזקות של הדולר מול רוב המטבעות העיקריים. הימים הסוערים שעברו על דרום הארץ, לא השפיעו על המשקיעים הזרים ולכן לא נרשם ביקוש לדולר כמטבע מקלט. "

בבנק לאומי גם ציינו, עם פרסום מדד המחירים לצרכן, כי "בדומה לחודש הקודם, גם החודש בלטה השפעת סעיף הדיור. בהקשר זה נציין, כי בחודש האחרון נרשמה עלייה חדה בציפיות האינפלציה ל- 12 חודשים קדימה כאשר אלו הנגזרות מעסקאות OTC נסקו לרמה של כ- 2.45%, לעומת כ- 2.15% לפני חודש. להערכתנו, צפויה מגמת התגברות הלחצים האינפלציוניים להימשך בחודשים הקרובים."

מבחינת עונת הדוחות, השבוע דיווחו אלביט מערכות, שהפתיעו לטובה ברמת ההכנסות אך אכזבו ברמת הרווחיות. עוד דיווחה היום (ו') אורמת על תוצאות כספיות, ועל הסכמי שליטה עם קרן פימי. מפרסמת נוספת השבוע הייתה בזק, שהציגה תוצאות חלשות יחסית, אך טובות יותר ממתחרותיה לענף התקשורת. גם מטריקס פרסמו דוחות מעניינים, ואף הכריזו על חלוקת דיבידנד המשקף תשואה של 6% בשנה האחרונה.

הסתכלות לעתיד:

"אנו צופים כי הבורסה בתל אביב תמשיך להציג ביצועי חסר ביחס לעולם וכי המהלכים הרגולטוריים והשלכותיהם על חברות רבות הנסחרות בשוק המקומי ימשיכו לעמוד במוקד תשומת הלב של המשקיעים", כך אמרו בבנק לאומי.

עוד המליצו בלאומי כי "בהסתכלות ארוכת טווח, אנו מעריכים כי רמת המחירים הנוכחית נראית מעניינת עבור משקיעים שאינם חוששים מתנודתיות. במבט ענפי, להערכתנו מומלץ להחזיק בסקטור האנרגיה והפרמצבטיקה מעל למשקל השוק".

גם בפועלים נתנו תחזית דומה "אנו סבורים כי במבט לעתיד יש לעשות הבחנה בין סוגי הלקוחות, לפי פרופיל הסיכון שלהם. ללקוחות המאופיינים במידה נמוכה של סובלנות לתנודתיות בשוק אנו ממליצים להשאר בחשיפה מנייתית מתונה, וזאת בשל ההערכה כי בטווח הקרוב צפויה התנודתיות להמשיך וללוות את הבורסה המקומית. ללקוחות בעלי אורך נשימה, המסוגלים לעמוד בתנודות השוק, אנו סבורים כי רמות המחירים הנוכחיות מהוות הזדמנות לבניית פוזיציה מנייתית ארוכת טווח".

בהסתכלות קדימה לשוק האג"ח, העריכו בלאומי כי "השילוב של העלייה בסביבה האינפלציונית מחד עם והריבית הריאלית העומדת סביב רמה אפסית מנגד מחזקים את ההערכה לחזרה לתוואי ריבית עולה לקראת סוף השנה הנוכחית. בשל האמור, אנו סבורים כי יש להחזיק במח"מ בינוני בחלקו הממשלתי של תיק ההשקעה."

גם בפועלים מסתכלים על שוק האג"ח הקצרף שם אומרים כי: "לאור ציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק שגבוהות מתחזית האינפלציה של הבנק, הצמודים הקצרים הממשלתיים פחות מעניינים להשקעה. את החשיפה לטווח הקצר ניתן לבצע באמצעות רכישת אגרות חוב קונצרניות בדרוגים גבוהים."

בגזרת המט"ח, מחלקת המחקר של בנק לאומי צופה כי "בטווח הקרוב צפוי השקל להיסחר בעיקר בהשפעת התפתחות משבר החובות באירופה והמסחר במט"ח בזירה הגלובאלית. תנועות הון משמעותיות, הן יוצאות והן נכנסות, צפויות להטות את המגמה."
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  השורטיסטים בפאניקה חבל על הזמן (ל"ת)
  יקזזו דם השורטיסטים 17/03/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ????????????
  אבי 16/03/2012 23:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באיזה שוק מדובר ניכבדי? ובכלל אינפלציה עולה עם שוק עולה? מענין !!! התמיכה בגלל מצבו של השוק מס מחזורים חוסר ענין היא רק במכירת החסר לתשומת ליבכם.ובכלל השווקים בעןלם עלסף תיקון מאוד משמעותי זהירות!!
  סגור
 • 3.
  חומר קריאה לשישבת:
  יוני 16/03/2012 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ssrn.com/abstract=1877592
  סגור
 • 2.
  שנים העולם במדיה מסתיר בפלסטר לדחות קריסה!!! (ל"ת)
  מיתון2012-13 16/03/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עיוור הלא מאמין !!! (ל"ת)
  ל-3 אמת כלכלית נטו 16/03/2012 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2 מה יש לך אתה בנאדם חולה
  מה נסגר איתך? 16/03/2012 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל התגובות שלך אותו הדבר טפל בעצמך בחור
  סגור
 • 2:קודח מחום.מעל 42 בצל
  קליפ 16/03/2012 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קדח באדמה.מצא נפט ותתעשר
  סגור
 • 1.
  מוסדות,מכונות אוטומתיות,מידע פנים,מושחתים!!! (ל"ת)
  בנק,אוצר-גנבים 16/03/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור