האג"ח נחלשות? זו לא מפולת. אלו הסיבות

החולשה בשוק האג"ח מתפשטת: מאג"ח אמריקאיות בסיכון גבוה ועד לאיגרות ה"סולידיות" של תל בונד 20. למה זה קורה? מדריך
 |  (5)
שטרות כסף, צילום: Istock

שוק איגרות החוב רושם בימים האחרונים ירידות משמעותיות. לא מדובר לעת עתה על מפולת, אולם עבור איגרות חוב שמעניקות תשואה של 2%-4% בשנה ירידה דו-יומית של חצי אחוז היא בהחלט חריגה.

מה קורה בשוק האג"ח?
שוק האג"ח בישראל רושם ירידות כמעט בכל האפיקים - אולם זו בהחלט לא מפולת. זו מגמה שהחלה כבר לפני כחודשיים והתחזקה בימים האחרונים. עם זאת, כשמדברים על שוק החוב בישראל חשוב להבחין בין "תתי שווקים" שונים: האג"ח הממשלתיות (צמודות או שקליות), מדדי אג"ח של חברות בדירוגים גבוהים, אג"ח בדירוג נמוך והקטגוריה שתפסה תאוצה - איגרות החוב האמריקאיות.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מדד תל בונד 20 +0.22% מדד תל בונד 365.85 +0.22% מדד תל בונד 20 בסיס:365.05 פתיחה:364.99 גבוה:365.85 נמוך:364.95 תמורה:425,341,588 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא:    מאבד היום 0.3%, בהמשך לירידה של 0.27% אתמול. מדד איגרות החוב הממשלתיות הארוכות רושם כעת עלייה קלה, בהמשך לירידה של 0.37% אתמול. מדד  מדד תל בונד גלובל +0.2% מדד תל בונד 354.17 +0.2% מדד תל בונד גלובל בסיס:353.48 פתיחה:353.5 גבוה:354.17 נמוך:353.43 תמורה:44,915,672 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא:   המאגד את איגרות החוב האמריקאיות סובל מירידה של 0.4% בהמשך לירידה חדה של 0.95% אתמול.
למה האג"ח יורדות?
טכנית, באיגרות חוב קיים יחס הפוך בין התשואה למחיר. כך שרצון הרוכשים לקבלת תשואה גבוהה יותר מתבטא למעשה בירידת מחיר. אולם זה רק תיאור טכני של המנגנון באיגרות החוב. הסיבה שהרוכשים מבקשים תשואה גבוהה היא קצת יותר מורכבת.
בחודשים האחרונים גברו הערכות כי התשואות בעולם, וגם בישראל בדרכן למעלה. זו לא מגמה חדשה, היא החלה באג"ח של ממשלת ארה"ב כבר באוגוסט שעבר. איגרות החוב לעשור של ארה"ב עלו מרמת תשואה של 2% באוגוסט 2017, לרמה של 3% בחודש מאי האחרון. אגב, בחודש האחרון תשואות האג"ח של ארה"ב דווקא ירדו מעט לרמה של 2.85%.
המגמה בעולם הגיעה לת"א: שוק האג"ח הממשלתיות שנחשב באופן מסורתי לבטוח ול"סולידי" חטף בחודשים האחרונים ירידות של עד 5% במח"מים הארוכים, וגרר בעקבותיו את שאר השוק בירידות שהתגברו בימים האחרונים. (בגרף רואים את המחיר של אג"ח ממשלתית שקלית 0142).
למה גל הירידות הואץ בימים האחרונים?
ניתן לתלות את התשובה בדולר שהתחזק בימים האחרונים לעומת השקל. התחזקות הדולר (מרמה של  3.45 במרץ לרמה נוכחית של 3.65 שקלים) גרמה להערכות כי בנק ישראל יעלה את הריבית מוקדם מן הצפוי.
עד כה הסברה הרווחת בשוק היתה כי בנק ישראל לא יעלה את הריבית על השקל בטווח הקרוב, זאת מכיוון שמטרתו היא להחליש את השקל. מזה כשבע שנים שבנק ישראל לקח על עצמו את תפקיד "מחליש השקל", בשביל לסייע לייצוא הישראלי. למרות הרכישות העצומות והר הדולרים שנצבר בבנק המרכזי בירושלים - השקל הישראלי הפגין עד כה עצמה יוצאת דופן. אולם דווקא בשבועות האחרונים הדולר התחזק, כך האינטרס של בנק ישראל להחזיק ריבית אפסית במטרה להחליש עשוי להיחלש.
בנוסף, מדד המחירים לצרכן למאי הצביע על עלייה של 0.5% - מה שמראה כי גם סביבת האינפלציה מתקדמת ליעד. בעקבות אלו בשוק החלו הערכות כי בנק ישראל יעלה את הריבית מוקדם מן הצפוי. 
ניתן לראות בגרף את התנועה המנוגדת של הדולר מול מחיר אג"ח ממשלתית שקלית (0327). ככל שהדולר עלה, כך האג"ח ירדה (התשואה עלתה).
קיימת סיבה נוספת להתחזקות הדולר וירידת הממשלתיות?
כן. פעילות של גופים זרים בשוק עשויה לסמן תנועה של מכירת אג"ח ממשלתית, והמרת השקלים לדולרים.  
מה קרה ל"אמריקאיות"?
כדאי לכוון את הזרקור ל"עולות החדשות" - האג"ח האמריקאיות הנסחרות בת"א. כינוי לאיגרות החוב של חברות נדל"ן זרות שהגיעו לת"א. אג"ח אלו נחשבות מלכתחילה כנכס פחות איכותי. מדובר על חברות שברובן הגיעו לת"א לגייס חוב נחות, ושוק ההון המקומי העניק להן הלוואות נדיבות, אך בריביות גבוהות. 
מי שרכש  את "האמריקאיות" היו בעיקר קרנות הנאמנות, הציבור ברובו לא לקח חלק בהנפקות באופן ישיר וכן גם קופות הגמל וקרנות הפנסיה, שלהן תנאי סף גבוהים ביחס לקרנות הנאמנות, לא לקחו חלק בחגיגת האג"ח האמריקאיות.
מי שלקחו בעיקר את ההנפקות את קרנות האג"ח שנהנו מגיוסי עתק בשנים האחרונות.  הקרנות נהנו מהאג"ח הללו שהן בעלות תשואה יחסית גבוהה, ולכן איפשרו להם ל"תבל" את קרנות האג"ח ברכיבים בעלי תשואה גבוהה.
אולם בימים האחרונים רושמות קרנות הנאמנות פדיונות על רקע תשואות חלשות במחצית הראשונה של השנה (עוד על פדיונות בקרנות - לחצו כאן).
פדיונות אלו מחייבות את מנהלי הקרנות למכור איגרות חוב בשביל להנזיל את הקרנות. מנהלי הקרנות מעדיפים למכור את ה"אג"ח החלשות" ולא את הנכסים האיכותיים יותר - ולכן האג"ח האמריקאיות סובלות ראשונות.
 

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  נו באמת ...
  אנליסט 07/07/2018 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אג"ח אמריקאיות הגיעו לישראל ע"מ לגייס חוב נחות לחוב בארה"ב .במידה והם היו יכולות לגייס שם נראה לכם שהם היו "טורחים" להגיע לישראל .יותר מזה האג"ח ההאמריקאיות מושפעות מעליית התשואות בארה"ב שהיא תלולה בהרבה .
  סגור
 • 3.
  אגח אמרקאיות
  מבין 07/07/2018 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  חברות מצויינות עם תשואות נהדרות ונותנות פיזור וניהול סיכונים חשוב למנהלי השקעות . טפשים לא חסרים בשוק ההון למכור אגחים בתשואות של 8% עד 10% ומנגד לשמור על הישראליות בתשואות אפסיות של 1% זה מה שהמשקיע יקבל .
  סגור
 • 2.
  אג"ח יורדות
  י. ר. 06/07/2018 08:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  תודה לאלי שמעוני. נתת נסבר טוב לבעיה שמעסיקה אותי.
  סגור
 • 1.
  למכור את החברות האמריקאיות בכל הכוח
  בני גור 06/07/2018 05:32
  הגב לתגובה זו
  0 4
  אין להם זכות קיום. הם בנויות על גילגול חוב, ואין להם סיכוי לגלגל יותר. תפתחו שורט ללא היסוס, וכמה שאפשר יותר. אתם תודו לי, תברכו אותי , נא להעביר 10% מהרווחים לקבר רחל אימנו.
  סגור
 • לאיזה קבר להעביר??
  קובי 08/07/2018 07:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  למה לקבר רחל אימנו?. צריך לחפש ולמצוא את הקבר של הקדוש המתאים ביותר, למשל הבבא סאלי. ידוע לכל כי סאלי היה יועץ אלוהים בענייני ני"ע.
  סגור