האם הודעת הריבית תשנה את המומנטום השלילי בוול סטריט?

 |  (1)
פגישת הפד' ברביעי
אחרי יומיים רצופים של ירידות שערים בוול סטריט, האם הסנטימנט השלילי יכול להשתנות בהמשך השבוע? אם היה ניתן לשאול את רוב המשקיעים מה האירוע העיקרי שיכול לשנות את המגמה השלילית, הם וודאי היו עונים כי המפתח לשינוי נמצא ביום רביעי. ביום זה נציגי הבנק המרכזי בארה"ב (הפד') בראשות ג'נט יילן יפגשו בכדי להחליט על גובה הריבית לחודש הקרוב. 
כרגע הסיכויים לכך שהבנק המרכזי בארה"ב אכן יעלה את הריבית נמוכים. במיוחד לאחר פרסום דו"ח התעסוקה האחרון שהציג תוספת של 38 אלף משרות חדשות בחודש מאי (שיא שלילי מאז שנת 2011). מייד לאחר פרסום הדו"ח, השוק עבר לתמחר את האפשרות להעלאת ריבית לכמעט אפס.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
אחד מהקולות הבולטים שמבקש להותיר את המשקיעים מאדישותם הוא המשקיע המפורסם מוחמד אל אריאן. לדעתו השוק פסל מהר מדי את האפשרות לכך הבנק המרכזי יבחר להעלות את הריבית החודש כאשר הוא צופה שתי העלאות ריבית השנה. לטענתו דו"ח התעסוקה שפורסם אמנם בעל השפעה אך לא בפרופורציה שהשוק מייחס לו.
אל אריאן טוען שהירידה בכמות המשרות יכולה להיות רגעית (ויילן בעבר טענה כי לא ניתן להתייחס לנתוני תעסוקה הנשענים על חודש אחד בלבד). בנוסף הירידה בכמות המשרות שנפתחו יכולה לנבוע מירידה בהיצע העובדים ולא בביקוש לייצור. 
הנתון שאל אריאן לא לקח בחשבון בפרסומיו בשבוע שעבר הוא ששוב תופיע תנודתיות בוול סטריט. היום, למשל, מדד הפחד (VIX) הגיע לשיא של שלושה שבועות לאחר פניית המדדים דרומה. הפד' אמנם הצהיר מספר פעמים כי אינו תלוי שווקים או לפחות לא מעניק משמעות מיוחדת להתנהגות השווקים בעקבות פעולתו, אך ישנם משקיעים אשר חולקים על כך. אחד מהם הוא מארק פאבר, מחבר דו"ח ה- the Gloom, Boom & Doom. לטענתו הבנק המרכזי קשוב מאוד לשווקים ודואג לכך שפעולותיו המצמצמות דוגמאת העלאת ריבית בתקופות של עליות חדות בשוק ההון. 
גם במידה וההודעה לאחר מפגש תהיה שלילית, מסיבת העיתונאים שתיערך לאחר ההודעה תרכז עניין עצום בניו יורק. המשקיעים בתורם בוודאי ינסו להבין מדבריה של ראש הפד' ג'נט יילן מה הם הכוונות של הבנק המרכזי בהמשך השנה. בתוך כך התמחור להעלאת ריבית נמך באופן משמעותי גם לחודש יולי הבא לכדי 18% בלבד.
בהערת שוליים נציין כי השבוע הנוכחי אינו שבוע עמוס מבחינת מדדים כלכליים לכן ועדת הפד' מקבלת תשומת לב החל מהיום (ב') ועד יום רביעי. יממה לאחר מסיבת העיתונאים של הפד' תשומת לב המשקיעים ודאי תשוב אל עבר היבשת הישנה אירופה. זאת מאחר והרכבו של האיחוד האירופי נמצא בסכנה לאור משאל העם בבריטניה ורצונם של חלק מהאזרחים לעזוב את האיחוד. ג'נט יילן לבטח תגיב על כך בנאומה ויהיה מעניין לשמוע מה דעתו של  הפד' על המצב. 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יש הרגשה שאולי יהיה הורדה ביולי בגלל הברקזיט (ל"ת)
  שישקו 13/06/2016 21:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור