שימו לב: הפיצול במניות גוגל יתרחש מחר, מה המשמעות למשקיעים?

ממחר מדד ה-S&P500 יכלול 501 מניות, מדובר בפעם הראשונה שיכללו במדד יותר מ-500 מניות באופן קבוע
 | 
(3)
משרדי גוגל
תקופת זמן ארוכה ההודעה על פיצול במניית גוגל (סימול: GOOG) מהדהדת בראשם של המשקיעים. מחר, כלל הנראה הפיצול יתרחש כאשר המניה צפויה לאבד 50% מערכה למורת רוחם של המשקיעים. כל מחזיק במניית גוגל מה-27 לחודש מרץ יקבל נוספת עבור כל מניה שבידו. את המהלך המדובר מבצעים בהנהלת גוגל על מנת לשמור על הכוח בידיים של לארי פייג' וסרגיי ברין.

כאמור, מדובר בפיצול בסגנון שונה מאשר המשקיעים בוול סטריט (ובעולם כולו) רגילים אליו. סדרה ראשונה של מניות A (כעת במסחר) יסחרו תחת הסימול החדש GOOGL והסדרה השניה, והחדשה, C תסחר תחת הסימול הקודם GOOG. ובכך, כמות המניות תוכפל מהכמות הנוכחית שעומדת על 337 מיליון מניות.

אז האם המשקיעים הולכים להנות כעת מהשפעה גדולה יותר באסיפה הכללית? ממש ממש לא. זאת מכיוון שמניות סדרה A יהנו מקול הצבעה בודד באסיפה הכללית, כמו שהיה עד המועד הנוכחי, בעוד שמניות סדרה C אינן משתתפות כלל.

אז למה הפיצול מתרחש? ובכן המטרה היא לחזק או יותר לשמור על מעמדם של פייג' וברין באסיפה הכללית. השניים מעוניינים לחזק את כוחן של מניות סדרה B שבבעלותם, ונהנות משיעור השתתפות גדול פי 10 ביחס למניות סדרה A. מעתה והלאה, ובמידה ויהיה צורך לגייס עוד כספים, ינפיקו מניות לא משתתפות בלבד (C). לארי וסרגיי ברין צפויים להרוויח מהפיצול המדובר מכיוון שמחזיקים כעת המניות סדרה B אשר אינן נסחרות אך זכאיות להטבה. בנוסף לדילול, שני הבעלים יקבלו מניות סדרה C בעבור כל מניה אותה הם מחזיקים כעת.


בגלל הפיצול, בתחילת יום המסחר מחר נראה את מניית גוגל מאבדת 50% מערכה ונופלת משער של מעל 1100 דולר לבין 500 ל-600 דולר. בכך תתווסף הסדרה החדשה (C) שכלל הנראה תסחר במחיר דומה אך נמוך יותר עקב השיקלול של העדר זכות ההצבעה וזה הדבר שמדאיג את המשקיעים.

הדאגה הזו הביאה את בעלי המניות של החברה להתארגן במסגרת תביעה ייצוגית כנגד הנהלת גוגל בה טענו כי המניות אשר אינן בעלות זכות השתתפות יסחרו במחיר נמוך יותר ובכך הערך הכללי למשקיע ירד. לבסוף הגיעו להסכמה שבמידה ויהיה מרווח גדול בין שתי הסדרות במהלך השנה הנוכחית, גוגל תפצה את המשקיעים בסכום של בין 300 מיליון דולר ל-7.5 מיליארד דולר - בהתאם להפרשים. הסכום המדובר יעבור למשקיעים במזומן או במניות.

השפעה נוספת שתתרחש עקב המהלך, ועקב הגידול בכמות המניות - ברבעון הקרוב החברה תדווח על נמוך יותר ביחס לתקופות עבר. הרווח למניה יהיה נמוך יותר עקב גידול המכנה בחילוק הרווח החשבונאי.

קולין גילס מ-BGC אמר לרשת מארקטווטש כי "מדובר במהלך קלאסי של מייסדים" וכן מדובר במהלך אשר צפוי להועיל לחברה בכל הקשור במיזוגים ורכישות עתידיים עקב היכולת להיכנס לעסקאות מורכבות יותר ולהציע יותר מניות לרוכש הפוטנציאלי.

דבר נוסף שאנליסטים מוול סטריט מציינים כי השימוש במניות לא משתתפות תסייע לחברה לפצות את עובדיה שמספרם רק הולך וגדל. ב-2004, אז הפכה החברה לציבורית, רק 2.700 עובדים נהנו מהתואר עובד גוגל כאשר היום בחברה מועסקים 44 אלף עובדים.

דבר אחרון ששווה לשים אליו לב הוא העובדה שמדד ה-S&P500 יכלול ממחר 501 מניות בסך הכל. לאחר הפיצול במניית גוגל מדד ה-S&P500 יכלול את שתי הסדרות. מדובר בפעם הרראשונה בהיסטוריה שהמדד כולל יותר מ-500 מניות באופן קבוע ולא באופן זמני.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא הבנתי, האם בעלי מניות יפסידו באופן ישיר מזה בימים
  רוני 03/04/2014 17:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הראשונים?
  סגור
 • 2.
  מהלך של אלופים (ל"ת)
  חיים 02/04/2014 21:16
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  יהיה פיצול מניית חברה לישראל (ל"ת)
  מתי 02/04/2014 19:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות