המחלוקת על כיכר אתרים מתקרבת להכרעה: האם יאושרו גורדי השחקים?

הוועדה לשמירה על הסביבה החופית מעדכנת על עמדתה להגבלת הבניה במתחם למגדלים בגובה של עד 25 קומות; היזמים: במתכונת הנוכחית אין כדאיות כלכלית

|
(3)
כיכר אתרים, צילום מסך חדשות 13
המחלוקת על כיכר אתרים מתקרבת להכרעה. לקראת החלטת ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בנוגע לתכנית כיכר אתרים הצפויה להתקבל מחר, הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחו"ף) מעדכנת על עמדתה להגבלת הבניה במתחם למגדלים בגובה של עד 25 קומות.
בכך חיזקה הולחו"ף את ההחלטה שקיבלה בחודש פברואר, עליה הוגש הערר, לפיה אין מקום להחריג את מתחם כיכר אתרים ולקבוע בו עקרונות תכנוניים שונים מעקרונות התכנון הכוללניים שהותוו בכל המתחמים הממוקמים מערבית לרחוב הירקון ובקו הראשון לחוף במסגרת תכנית המתאר הכוללנית המופקדת תא/5000. על כן, ביקשה הוועדה לדחות את הערר שהוגש על ידי יזמת הפרויקט, חברת JTLV.
לא רק מלונאות: בעלי הזכויות במתחם מבקשים להוסיף שימוש למגורים
החלטה זו של הולחו"ף התקבלה לאחר קיום שלושה דיונים בנושא. בעת הפקדת התכנית אישרה הולחו"ף בינוי למלונאות בלבד בגובה של עד 25 קומות. בעקבות התנגדויות שהוגשו מצד בעלי הזכויות במתחם, המליץ החוקר לוועדה המחוזית לאפשר בניה של עד 40 קומות לצורכי מלונאות ומגורים, והיא אישרה את השינויים.
אמנם, בעקבות עתירה שהגישה עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" בטענה כי לא ניתן לפרסם את התכנית למתן תוקף מאחר ולא הוחזרה לדיון בולחו"ף, הוסכם כי הצדדים יובאו לדיון בפני הולחו"ף לגבי השינויים שאושרו על ידי הוועדה המחוזית בהשוואה לתכנית המופקדת כפי שאושרה על ידי הולחו"ף. 
בסיום הדיון קיבלה הולחו"ף החלטת ביניים לפיה נקבע כי הבינוי במתחם יוגבל להקמת שני מבנים בלבד בגובה של עד 40 קומות בניגוד לחלופות של 3-4 מבנים בגובה של 25 קומות, כאשר תמהיל השימושים יהיה 70% מלונאות ו-30% מגורים.
הולחו"ף חוזרת מההחלטה. היזמים: אין כדאיות כלכלית
בתגובה להחלטת הולחו"ף, הגישו נציגי העמותה התנגדות נוספת בטענה כי ההחלטה התבססה על נתונים שגויים שהוצגו ביחס לזכויות הבנייה וביחס למספר המגדלים שניתן להקים בכיכר. לפיכך, קיימה הולחו"ף דיון נוסף במסגרתו התרשמה כי "נציגי הוועדה המקומית ונציגי היזמים לא השכילו לבסס תשתית עובדתית ותכנונית מספקת כבסיס להעצמת הזכויות במתחם כיכר אתרים תוך החרגתו ממדיניות התכנית הכוללנית בקו החוף".
לכן, החליטה הוועדה כי יש להותיר את התכנון במתחם כפי שנקבע בהתאם להוראות התכנית המופקדת. בדיון שלישי הוסיפה הולחו"ף כי יש להביא את התכנית לבחינה נוספת בוועדה המחוזית וציינה כי היא אינה שוללת היקף בינוי גדול יותר מזה שנקבע בתכנית הכוללנית המופקדת. 
בהחלטת הוועדה נכתב כי "בשל העדר הנתונים ונוכח העובדה כי מדובר במתחם ייחודי ומרכזי בסביבה החופית, הממוקם בחזית הראשונה אל הים ומהווה חוליה מקשרת בין המרחב העירוני לסביבה החופית, ואשר לתכנון בו השפעה ציבורית רחבת היקף, סברה הוולחוף כי ראוי לקבל החלטה בעניינו במסגרת של תכנית מפורטת, על בסיס מסד נתונים מלא ולאחר בחינת מכלול ההיבטים התכנוניים הרלוונטיים, לרבות השיקולים הסביבתיים והכלכליים, ואיזון ראוי ביניהם".
על החלטה זו הוגש הערר. לטענת יזמי התכנית, אין כדאיות כלכלית בתכנית המופקדת וכי תמהיל 50-50 של מלונאות ומגורים יהפוך את הפרויקט לכלכלי. עוד לדבריהם, המשמעות הכלכלית לשינוי בין התכנית המופקדת למאושרת היא רווח יזמי בגובה 15% וכי גם הציבור צפוי להרוויח מעליית ערך הקרקע.
בתשובתה לערר מסרה הולחו"ף כי "החלטתה בנוגע למתחם כיכר אתרים היא החלטה תכנונית ראויה, אשר התקבלה לאחר קיום שלושה דיונים (בהם שני דיונים פומביים במסגרתם נשמעו בהרחבה טענות הצדדים), ולאחר שהולחו"ף השתכנעה כי אין בידה תשתית עובדתית מספקת לשם קבלת החלטה המחריגה את מתחם כיכר אתרים מעקרונות התכנון הכוללניים".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לא למגורים לא לחלונות 10 מטר מהים
  תום 13/06/2019 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מושחתים
  סגור
 • 2.
  אין סיבה שיאשרו 40קומות במקום 25 - שוחד! למה מה? (ל"ת)
  חולדאי המושחת!!! 13/06/2019 08:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  לא למגורים רק למלונות
  שולתתתתתת 12/06/2019 20:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החוף שייך לכולם
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות