השווקים הפיננסים קרובים (שוב) לרמות קריטיות - זהירות!

אורן אלדד, מנכ"ל ATRADE, סוקר את הנקודות החיוביות והשליליות העלולות להשפיע על כיוונו העתידי של שוק ההון העולמי
 | 
(2)
השווקים הפיננסיים פותחים את השנה ברוח חיובית, לאור נתוני המאקרו המעודדים הזורמים מכיוון ארה"ב והאופטימיות לקראת מציאת פתרון כולל למשבר החובות של אירופה. המדדים המובילים בארה"ב נסחרים בסמוך לרמות קריטיות, אשר מהן עשוי לצאת לדרך המהלך הגדול הבא. כעת נותר לנסות להעריך לאיזה כיוון השוק יפנה.

במאמר זה נתאר בקצרה את הסיבות התומכות בהמשך העליות, והסיבות התומכות דווקא בצניחה של מרבית המדדים המובילים בעולם. ישנן מס' סיבות העשויות לתמוך בהמשך העליות לדוגמת:

נתוני מאקרו מעודדים בארה"ב (בעיקר נתוני התעסוקה) יובילו לצמיחה חזקה במשק. שוק התעסוקה האמריקני ממשיך להראות סימני התאוששות. המשק האמריקני הצליח לייצר בחודש דצמבר כ-200 אלף משרות ושיעור האבטלה ירד ב-0.1% לרמה של 8.5%. בסיכום שנת 2011, המשק האמריקני הצליח לייצר קרוב ל-1.5 מיליון משרות ושיעור האבטלה ירד ב- 0.5%.

גם במגזרים נוספים, לרבות הייצור והנדל"ן, ניכרת התאוששות משמעותית לאחרונה, העשויה לסייע בדחיפת הכלכלה הגדולה בעולם מעלה. השבוע תפתח עונת הדוחות של הרבעון הרביעי והאחרון לשנת 2011. השיפור שחל בשוק התעסוקה לאחרונה, מעיד על כך שהחברות מרחיבות את קווי היצור שלהן ומגייסות יותר עובדים. כך שאנו מעריכים שעונת הדוחות העומדת בפתח תתרום משמעותית להמשך העליות בשווקים.

בהמשך לכך, למרות שבעיני רבים השגת רגיעה נראית כרגע כפנטזיה, המשימה בהחלט אפשרית. מנהיגי אירופה צריכים לנסות להגיע לפתרון מהיר ויעיל של המשבר, מבלי לערב שיקולים זרים בעת קבלת ההחלטות שלהם.
מנהיגי האיחוד האירופי עשו צעד חשוב בדרך להשגת מטרה זו, בהגיעם להסכמה רחבה (להוציא את בריטניה) בדבר איחוד פיסקלי, שאמור למנוע משבר כלכלי נוסף בעתיד.

אחד התנאים של האיחוד החדש הינו המגבלה שתוטל על כל המדינות באיחוד, לפיה החוב הציבורי של המדינה לא יעלה על 3% מהתוצר המקומי הגולמי, וכל מדינה שלא תעמוד במגבלה זו צפויה לסנקציות. אם מנהיגי אירופה ובראשם מרקל וסרקוזי, יצליחו להשיב את אמון המשקיעים בכלכלה האירופית, השווקים הפיננסיים יגיבו בהתאם.

לעומת כל אלה, ישנן סיבות העלולות להוביל לצניחה חופשית בשווקים. על אף כל המאמצים הרבים הנעשים ע"י מנהיגי אירופה , הזמן עבור המדינות השקועות בחובות, כגון יוון, איטליה ואחרות, הולך ואוזל. אם לא ימצא פתרון מהיר לבעיה, אותן מדינות עלולות שלא לעמוד בהתחייבויותיהן, מצב העלול להוביל לקריסה של כל המערכת הפיננסית של אירופה.

מנהיגי אירופה ינסו לגבש תוכנית קונקרטית שתסייע ליוון לעמוד על הרגליים, מבלי שזו תיאלץ להכריז על פשיטת רגל. נזכיר כי בשבוע שעבר יוון השמיעה הצהרות מדאיגות, לפיהן היא תשקול את האפשרות לעזוב את גוש האירו במידה ולא תצליח לחמוק ממצב של חדלות פירעון. על פי דבריו של ראש הממשלה החדש של יוון, המדינה עלולה להגיע כבר במארס הקרוב לפשיטת רגל, במידה ולא תצליח להגיע להסכם עם נושיה.

אי מציאת פתרון עד חודש מארס הקרוב יביא לכשלון נוסף, בו יורד דירוג האשראי של כל מדינות האיחוד האירופי, ע"י סוכנויות הדירוג הבינ"ל אשר הכניסו את אותן המדינות, כולל המדינות המחזיקות בדירוג אשראי מושלם (AAA) ביניהן צרפת, לרשימת המעקב. מהלך כזה עלול להוות טריגר לצניחה חופשית בשווקים הפיננסיים.

כמו כן, החרפת המשבר באירופה תפגע בצמיחתה של ארה"ב במידה ניכרת. הרבעון הנוכחי יכול להכריע את כיוונה של הכלכלה האמריקנית. יהיה מעניין לראות האם המשק האמריקני יצליח לייצר מספיק מקומות עבודה בכדי להוריד את שיעור האבטלה בחודשים הבאים. אם הכלכלה הגדולה בעולם לא תצליח להמשיך בקצב ההתאוששות הנוכחי, המשקיעים עלולים להתאכזב, וכתוצאה מכך השווקים יגיבו בירידות שערים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הפור נפל.היורו לפני פירוק,הסיניים יעזרו לזה
  ישי 11/01/2012 13:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקרות,אין היפוך מגמה בהיסטוריה.
  סגור
 • לשים על האדום או על השחור
  המהמר 11/01/2012 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במדינה מתוקנת, בעלי בתי הקזינו שקוראים לעצמם מנהלי חברות פורקס, היו בכלא או לפחות נתבעים אזרחית על הונאה.
  סגור