יניב חברון מספק תחזית: זה המקום לקנות בו עכשיו מניות - "יש את כל הסיבות"

בשיחה עם Bizportal מתייחס הכלכלן של אקסלנס לסיטואציה בשווקים, ומסמן את כיוון ההשקעה המועדף
|
(9)
יניב חברון, צילום: Bizportal
הסאגה היוונית הסתיימה בטוב (מבחינת השווקים), הסאגה הסינית מטרידה את הסוחרים אך עדיין לא מייצרת גלי הדף, וארה"ב נמצאת חודשים ספורים מהעלאת ריבית ראשונה מזה כמעט עשור. על רקע הדברים שוחח Bizportal עם יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, שמצביע על מקום ספיציפי בו הוא מאוד ממליץ למשקיעים להיות בו, וגם מתייחס לשוק המט"ח, הנפילות בסין וכיוון אגרות החוב בעולם.
איפה לדעתך כדאי להשקיע כיום? 
"לדעתי המניות באירופה הן שוק המניות הכי אטרקטיבי כעת, יש לנו אירו חלש, מחירי נפט נמוכים בעולם ותשואות שאמנם עוד יעלו, אבל ריבית בטווח קצר לא תעלה בצורה משמעותית. ולא הייתי מנטרל את המטבע.  היום אני קונה את המניות בגלל שיפור מאקרו כלכלי, הרווחיות של החברות תגדל באופן משמעותי, ואני לא בטוח שהמדדים ייפגעו מעליית התשואות של האג"חים. כמו שהיה לאחרונה, עליית התשואות, אם תגיע, תהיה בשל נתוני מאקרו טובים, שיובילו לגידול ברווחיות של החברות. שוק מניות שמתפקד כמו שצריך יכול לעלות יחד עם התשואות, כך היה ב-2013 בארה"ב, וזה יכול לקרות גם באירופה. בתוך אירופה, סקטור הבנקאות מומלץ לדעתי. הרבה לא יסכימו איתי, אבל כשאני מסתכל על הסקטור הזה, אני רואה בנק מרכזי שקונה איגוחי אשראי – דבר שיעזור לבנקים. לדעתי הוא אפילו יגדיל רכישות אלו על חשבון האג"ח הממשלתיים". 
הבנק המרכזי האירופי לא יוצר בועה כשהוא מתדלק כך את השווקים?
"כרגע הבנק קונה וימשיך לקנות MBS ביבשת. הבנקים שם נסחרים ביחס טוב על ההון. תסתכל על פער הריביות, בין 5 שנים ל-10 שנים, ובין 4 שנים ל-8 שנים: סקטור הבנקאות  באירופה הוא אפיק מעולה להשקעה".  
מה לגבי מדינות ספיציפיות באירופה? יש גישה שאומרת ללכת דווקא על מדינות בעלות חוב משמעותי – שאולי ירוויחו הכי הרבה מהרכישות של הבנק המרכזי.
"המדדים במדינות כמו איטליה וספדר לדוגמא יעלו יותר, כמובן. מדובר בהשקעה עם 'בטן' יותר גבוהה – כלומר יותר תנודתית, אבל גם העליות תהיינה חדות יותר. מדובר בשאלת סיכון של המשקיע. לא מדובר בהבדל משמעותי לדעתי".
דיברת על חשיפה לאירו,  מתי כדאי לעבור לחשיפה מנוטרלת?
"לא הייתי עובר להשקעה מנוטרלת. זה נכון שהאירו יכול להחלש, הרי מדפיסים שם כסף, אבל מצד שני – הוא בכיוון של התחזקות גם מול הדולר. כשהתשואות מטפסות, האירו יטפס מול הדולר - כך היה בפעם האחרונה. בנוסף, בישראל הבנק המרכזי רוצה להחליש את השקל.  אין מדע מדויק בגזרת המט"ח, אבל כשיש שני כוחות מספיק רציניים באותו כיוון, אני מאמין שכדאי להחשף לאירו. את העלייה בשוק המניות אני צופה על סמך שיפור כלכלי, ולא על סמך החלשות האירו".
מה לגבי עתיד אירופה? יוון יכולה עוד שנתיים לחזור למצב בו היא רק יצאה ממנו, בתוספת מדינות אחרות כמו ספרד ופורטוגל
"זה הדבר האחרון שמעניין אותי. יש עוד זמן של עליות עד המשבר הבא, ויש לך מטבע חלש, ושיפור בכלכלה. בספרד יש שיפור כבר 3 רבעונים ברציפות. האירו ברצפה, מחירי הנפט נמוכים – מה צריך יותר מזה?"
מה דעתך על שוק האג"ח כיום כאפיק השקעה?
"אנחנו נמצאים בעולם במגמה של עליית תשואות (ירידת מחירי האג"ח) ואני לא רואה מקום להיות בשוק האג"ח בשלב הזה. תהיה קפיצה יחסית משמעותית כשנראה שיפור בנתונים הכלכליים, ובראשם ירידה באבטלה, ואז – התשואות יזנקו. במקום להאריך את תיק האג"ח – קנו מט"ח. מי שקונה אג"ח של ממשלת ישראל, קונה אותו בגלל האפשרות של הרחבה מוניטרית בחודשים הקרובים, לא בטווח הארוך. מכאן – שוק המט"ח יעלה בכל מקרה, אז זו השקעה הרבה יותר הגיונית". 
מה דעתך על הבורסה בסין?
"הנפילות בבורסה שם הן כדור שלג, שהבנק המרכזי מנסה לעצור. לדעתי אי אפשר לעצור אותן באופן מלאכותי והן צריכות להיעצר באופן טבעי. מה שהבנק שם עושה זה ליצור רק עוד אי ודאות לגבי המחירים של המניות. אני לא משקיע בסין, אני לא יכול לומר משהו אמיתי על המדדים שם. לפני שנה זה כמובן היה זול, אבל ידענו את זה. כרגע – אי אפשר לדעת איך המשקיעים מקבלים את העצירה המלאכותית הזאת".
                  
לנפילות בסין אין השלכות עתידיות על המדדים אירופה?
"אני לא חושב שסין הולכת למיתון. אם הייתי חושב שסין בדרך למשבר פיננסי ענק או מיתון משמעותי – זה היה סימן לצאת מכל השקעה שהיא. אני לא חושב שזה המצב. זה נכון שהיו נתון מאקרו חלש ביום שישי, אבל ירידות כאלו חדות ביום אחד, הן לא בגלל הנתונים האלה. הכל בגלל בהנק שניסה לעצור את הנפילה, ונכשל בזה".
  
אולי יש בכל זאת סיבות בסין שיובילו את העולם למיתון?
"אין סיכוי בעולם שהמערכת באירופה תידבק. יש את קרן ההצלה ביבשת: 700 מיליארד אירו שמוכנים לפעולה ועדיין לא נגעו בהם. יש את תכנית הרכישות: 60 מיליארד אירו בחודש. בנוסף, לבנק המרכזי שם יש כמעט טריליון אירו מוכנים לשימוש. קיימת האפשרות להלוות לבנקים – במשבר הקודם לא ידענו מה היכולות של הבנק המרכזי והאם ילווה לבנקים, היום אנחנו יודעם שבזמן משבר הוא מסוגל להלוות טריליון אירו, על פני 3 שנים! אין מצב לקריסה של הבנקים באירופה. יותר מזה, על כל ירידה שתהיה, אני הייתי ממליץ להכניס עוד כסף". 
לסיום, אתה נשמע נורא אופטימי, כמו כלכלנים רבים. יש לך דוגמא למצב בו מנהלי ההשקעות כולם המליצו להכנס לשווקים, ופתאום הגיעה מפולת?
 
"בהחלט קורה שכולם אופטימיים ומגיעה נפילה, ב-2007 כולם אמרו לקנות, ומעט מאוד חזו את המשבר. אבל אותם אנשים היו אחר כך כל כך מרוצים מהתחזית שתגשמה, שהם לא רואה את ההזדמנויות שהגיעו:  אל תחכו למשבר. השקעות עושים כל יום וכל הזמן. אם יבוא משבר – רק תבינו שזה יותר זול".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  הבנת מאקרו..יש...הבנת המציאות(שוק ההון)..אין
  אוריה בן דוד 29/07/2015 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה דברי מאקרו נכונים נכתבו בכתבה....המצב בשווקים נפיץ ביותר בכל עשרות השנים שאני נמצא בשוק ..לא זכור לי שוק נפיץ כמו הימים הללו..כאשר בנקים מרכזיים מבצעים בפועל הרצת מניות...לא יפתיע אותי אם נמצא את עצמנו ב24.29/10/1929..יו חמישי השחור..ויום שלישי השחור....וכן...זה הגיע משום מקום...דבר אחר...שמעון פרס אמר לפני מספר שבועות..אם הכלכלנים יודעים הכל...למה הם לא מליונרים..חומר למחשבה
  סגור
 • 8.
  מי זה האפס הזה ?
  עוד נביא מטומטם 29/07/2015 10:58
  הגב לתגובה זו
  3 1
  נראה כמו מחבל דעאש, איזה טמבל שקיבל תפקיד על ספקולציות מפגרות
  סגור
 • 7.
  יניב חברון אומר
  מאיר פ 28/07/2015 18:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכח להגיד כי הם בתי השקעות לוחצים את הדולר למטה ( מחזקים את השקל, כך השקל מתחזק כפול מול היורו ) וקונים יורו בזול ( שקל חזק פוגע בכלכלת ישראל אבל זה שולי לאומת הרווח האישי של אקסלנס ) לכן עד גמר בהשקעה שלהם באירופה היורו והדולר מוחלשים מול השקל... שלב הבא הבורסות באירופה יעלו כמו כן האגרות חוב , יורו דולר יתחזק מול השקל ונהנה רווח כפול כל השקעה
  סגור
 • 6.
  תודה יניב. עכשיו אני יודע מה לעשות. (ל"ת)
  בדיוק ההיפך! 28/07/2015 18:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  קניתי מה שאמר. הכל. מה לעשות עכשיו? (ל"ת)
  ארבינקא 28/07/2015 17:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  למה כל הזמן ממליצים לקנות מניות ???
  שמיר 28/07/2015 16:30
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כנראה שצפויה התחתה מטה !!!!
  סגור
 • 3.
  הקש(קשן) ששבר את הגב
  אבנר 28/07/2015 13:07
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אותה מנטרה- קנו מניות; בלי להסתכל על צד הסיכון כי הוא לא יודע אותו.
  סגור
 • 2.
  השאלה האחרונה הכי במקום :) (ל"ת)
  סוחר 28/07/2015 12:58
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 1.
  סין לא צריכה להיכנס למיתון כדי להפיל את הצמיחה בעולם.
  / 28/07/2015 12:26
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בהצלחה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות