פרופ' גלאי: "נקווה שפרופ' פרנקל צבר עוד ניסיון בעשור האחרון"

יו"ר בית ההשקעות סיגמא: "פרופ' פרנקל מקבל לידיו משק שהוא במצב לא רע בכלל. במוקדם או במאוחר פרנקל יאלץ להעלות את הריבית"
 | 
(1)
פרופ' דן גלאי על יעקב פרנקל, צילום: אורי פורת, Bizportal
"ההחלטה למנות את פרופ' לנגיד זו הפתעה רבתי. זה כיוון שאף אחד לא חשב עליו. אומר פרופ' דן גלאי מהאוניברסיטה העברית ויו"ר בית ההשקעות סיגמא שמעביר ביקורת סמויה על המינוי ואומר "נקווה שהוא צבר עוד ניסיון בעשר השנים האחרונות. היו לו שנים לא פשוטות. נקווה שימשיך את הכיוון של סטנלי פישר. מה שחשוב בתפקיד הזה זה האמינות".

"לדברי פרופ' גלאי, "תפקיד של נגיד זה תפקיד לא קל ולא פשוט. מה שפישר הצטיין בו זה להיות פרו-אקטיבי, כלומר לקבל החלטות לפני הארועים ולקבוע את המגמות בשוק ולא להיגרר אחריהן. ואני מקווה שגם פרופ' פרנקל ישכיל להיות כזה".

"במשק הישראלי אמנם קיימות בעיות אבל אלו הן בעיות משניות ביחס לבעיות החיצוניות. פרנקל מקבל לידיו משק שהוא במצב לא רע בכלל. ברור שצריך לקצץ קצת פה ושם אבל הגירעון הוא כזה שניתן לטפל בו וגם לסגור אותו. הבעיות המרכזיות שלנו הן הבעיות החיצוניות. הבעיה המרכזית היא שהציפו את העולם בכסף, בארה"ב, באירופה ובסין".

"המטרה של הדפסות הכספים היתה לעודד את הצריכה הריאלית, אבל זה הולך לאט וקשה והשאלה היא איך יורדים מהעץ הגבוה הזה מבלי לחולל נזק רב יותר לכלכלה העולמית. ברור לכולם שאי אפשר להמשיך לאורך זמן עם הקו הזה שיוצר גירעונות עתק ועלול להוביל לאינפלציה ולעליות מחירים בשוק הריאלי ובבורסות".

בעיית הנדל"ן - לא בעיה של

"פרנקל ופישר הם ידידים טובים עוד מימיהם באוניברסיטת שיקגו, שניהם מאוד מוכשרים, אני מצפה שהעברת התפקיד ביניהם תהיה קלה ופשוטה. שניהם הביאו רקע אקדמי עשיר ומכובד עם גישה פרקטית. זה משהו שמשותף לשניהם. שניהם גם מאוד מוערכים בעולם ולכן המינוי של פרנקל שומר על הקרדיט שיש לבנק ישראל בעיני העולם. בדומה למה שעשה פישר גם פרנקל צריך להיות עם האצבע על ההדק ביחס לארועים הבינלאומיים ולהגיב מהר לארועים אלו שעלולים להשפיע על המשק הישראלי".

"בעיית הנדל"ן היא לא באמת הבעיה של בנק ישראל, למרות שמנסים לייחס לו את הבעיה. הממשלה היא זו שצריכה לטפל בנושא זה. הכלים שיש לבנק ישראל, כגון הריבית והפיקוח על הבנקים הם מוגבלים והאחראיות על ההיצע היא של הממשלה. בנק ישראל צריך להתערב פחות בשוק הנדל"ן. זה מגוחך לצפות מבנק ישראל שימלא את המקום של מנהל מקרקעי ישראל".

מבחן מעניין בשוק המט"ח

"על רקע מציאת הגז ופער הריביות, אני מצפה יהיה קשה מאוד גם לנגיד הנכנס לעצור את ההתחזקות של השקל. זה לא יהיה פשוט. להחזיק את השקל חלש זה לא דבר שאני מצפה שימשך לאורך זמן".

פרנקל עומד בפני מבחן מעניין בשוק המט"ח. יש פה עניין של הורדת ידיים - הנגיד צריך להפגין נחישות מול הספקולנטים, אבל הבעיה היא שמדובר בגופים גדולים מחו"ל שיש להם יכולות לא פחות גדולות משל הבנק המרכזי. צריך לראות שאנחנו לא נכנסים לסחרחורת. זה משחק מסוכן וקשה יהיה להאבק במגמה זו. אם השוק יוביל להתחזקות השקל - זה מה שיהיה.

בסה"כ הקדנציה שמסכם הנגיד היוצא פישר אפשר להגדיר אותה כמצויינת. הוא היה המבוגר האחראי שהשאיר בסופו של עשור לא פשוט כלכלה חזקה. הוא בהחלט נגיד בולט לחיוב גם ביחס לנגידים בעולם. אני שומע הרבה מאוד תשבוחות על המדיניות המוניטרית שלו ועל האופן בו הוא ניהל את בנק ישראל.

"אני חושב שבמוקדם או במאוחר פרנקל יאלץ להעלות את הריבית במשק, אם המגמות בעולם ימשכו לכיוון הן מאותתות שהן הולכות בחודש חודשיים האחרונים, כאשר בארה"ב מצפים לנסיגה הדרגתית מתוכניות ההקלות הכמותיות ותחילת חזרה לסביבת עולה אולי כבר בשנה הבאה. התנודתיות בעולם באופן מדהים היתה נמוכה במשך הרבה מאוד זמן בכל העולם, אבל בחודש חודשיים האחרונים בהחלט רואים עלייה בסטיות", מסכם את דבריו הפרופסור שחתום על על המצאת מדד ה-VIX, "מדד הפחד" שנותן אינדיקציה על הסיכון המגולם בשוק ברגע נתון ומשפיע על החלטות המשקיעים.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לפרופ' דן גלאי-מבחן מענין בשוק המטח
  blond101 25/06/2013 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מצליח להבין למה הפרופ' מוכן להשלים עם הקרב על המטח מה יקרה אם נטיל מס בהתחלה מינורי על כל אותם גופיהשקעה מכווני ממשלות המשקיעים לטווח קצר במטבע שלנו . זה לא מלחמה אבודה ויש משקים שהצליחו לרסן את זרימן ההון הספקולטיבי אליהם.
  סגור