דריכות בשוק: מחר יפרסם הנגיד פישר את עדכון הריבית, מה צופים הכלכלנים?

"אם הריבית לא תשתנה, השקל יחזור ל-3.6 שקלים עד סוף השבוע". איך נחלקים הקולות של 19 הכלכלנים שהשתתפו בסקר בלומברג?
|
(8)
סטנלי פישר
מחר בשעה 17:30 תפרסם הוועדה המוניטרית של את החלטת הריבית לחודש יוני. החלטה זו צפויה להיות אחת ההחלטות הדרמטיות של הנגיד, פרופ' סטנלי פישר, שזו גם צפויה להיות ההחלטה הלפני אחרונה שלו בתפקיד אותו יסיים לאחר 8 שנים בתום חודש יוני.

החשיבות של החלטת הריבית הנוכחית הינה על רקע החלטת הריבית האחרונה בה בנק ישראל הפתיע את השוק לפני כשבועיים וחתך את הריבית במשק ב-0.25% ל-1.5%. בשבוע שעבר נחשפו הפרוטוקולים של ישיבה זו והתגלה כי פרופ' פישר היה זה שהכריע על שיעור הפחתה של 0.25% לאחר שבין חברי הוועדה נוצר תיקו, כאשר המחלוקת היתה אם להפחית ב-0.25% או ב-0.5%.

על פי סקר בלומברג שנערך ביום ה' האחרון בקרב 19 כלכלנים ישנו רוב קטן של 11 כלכלנים לעומת 8 שמעריכים כי הריבית תיוותר על כנה ברמה של 1.5% ולא תרד לרמה של 1.25%.

את המחלוקת הזו בין הכלכלנים מרגישים גם הפעילים בשוק ההון. התשואה לפידיון (ברוטו) של לשנה (524) מעידה כי הציפיות בשוק הן לריבית בשיעור של 1.32%, כלומר בערך באמצע הדרך בין רמת הריבית הנוכחית במשק לבין רמת הריבית ש-8 אנליסטים חושבים שאליה תרד הריבית במשק לאחר ההחלטה מחר.

השיקולים המרכזיים שהשפיעו על הנגיד להפחית את הריבית במשק לפני כשבועיים במפתיע היו התחזקותו של השקל, כתוצאה מהתחלת הזרמת הגז מ"תמר" וגם הורדות הריבית ברחבי העולם ובראשם הפחתת הריבית באירופה, שהגדילו את הפערים עימם מתמודדת הכלכלה הישראלית והיצואנים. נזכיר כי באותה ההחלטה גם הודיע בנק ישראל כי על מנת לתמוך במגמת הפיחות של השקל הוא משיק תוכנית רכישות מט"ח בהיקף של 2.1 מיליארד שקל בשנה עד שנת 2018.

בינתיים, נראה כי הפעולות של הנגיד פישר היו אפקטיביות, מאחר שהן הובילו לשינוי מגמה בשוק המט"ח המקומי. בשבועיים החולפים זינק שערו של הדולר כנגד השקל בשיעור של 4% ושב לרמה של כ-3.7 שקלים וכנגד סל המטבעות נחלש השקל ב-3.1% מאז ההפחתה. השאלה היא אם העלייה הזו בשערי המט"ח מספיקה על מנת למנוע שימוש חוזר במדיניות המוניטרית המרחיבה, זאת כאשר מנגד לא עוצרות העליות במחיר הנדל"ן בישראל ולא נבלמים הביקושים למשכנתאות.

מה אומרים הכלכלנים

אורי גרינפלד , מנהל מחלקת מאקרו בפסגות אומר היום כי "בהסתכלות על ההחלטה שתתקבל מחר, נראה כי אוסף התרחישים והשיקולים העומדים בפני הוועדה המוניטארית תומך בהסתברות מעט גבוהה יותר להפחתה נוספת של 0.25%".

"מאז ההחלטה להפחית את הריבית באמצע החודש נחלש השקל ב-3.1% מול סל המטבעות. האם זה מספק את בנק ישראל? אנו כמובן לא יודעים אך אנו בספק. האם מגמת היחלשות השקל תמשך גם ללא הפחתה נוספת של הריבית? גם זה לא בטוח בכלל כיוון שהשוק מצפה כיום להפחתת נוספת".

"אם השקל יחזור להתחזק, הבנק איבד לא רק את ה"תחמושת" המוניטארית באמצע החודש אלא בעיקר את המומנטום וגורם ההפתעה בשוק המט"ח כך שעל מנת להשפיע על שער החליפין בעתיד הבנק עשוי להידרש להפחתת ריבית גדולה יותר".

"מנגד, בהינתן האינפלציה הנמוכה והצמיחה האיטית, להפחתת ריבית אין עלויות של ממש (חוץ מאלו בשוק הדיור אבל כבר הבנו שהוא פקטור משני בשיקולי בנק ישראל).

בנוסף, כדאי לזכור כי מועד התכנסות הועדה בעוד חודש ימים הינו שבוע בלבד לפני שפישר מסיים את תפקידו בבנק. האם פישר מעוניין להותיר את שוק המט"ח במצב לא סגור, או שמא הוא יעדיף, במידת יכולתו, לנסות ולייצר סביבה נוחה יותר למחליפו/מחליפתו בכניסתם לתפקיד? בהינתן הרשום מעלה אנו מעריכים כי הריבית תופחת מחר ב-25 נ"ב נוספות לרמה של 1.25%", כותב גרינפלד בסקירתו היום.

דודי רזניק , מנהל מחקר בלאומי שוקי הון מעריך כי "למרות שמחצית מחברי הועדה המוניטארית סברו כי יש להוריד הריבית ב 0.5%, נראה כי בהחלטה הבאה, ביום שני הקרוב תיוותר הריבית ללא שינוי, על רקע היחלשות השקל מאז ההודעה בשבוע שעבר. עם זאת, ישנה סבירות גבוהה יחסית להפחתת ריבית במהלך הרביע האחרון של 2013".

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון מעריכים כי "מחר צפויה הורדת ריבית נוספת ל-1.25% על רקע נתונים כלכליים חלשים (בישראל ובעולם) והיעדר לחצי . במידה שיוחלט לא לשנות את הריבית, מגמת הייסוף בשקל צפויה להתחזק ולהחזיר את השקל ל-3.60 שקלים לדולר עד סוף השבוע".

יניב חברון, כלכלן ראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה אמר בשיחה עם Bizportal כי "ההחלטה הפעם היא לא פשוטה, אבל לדעתי פישר יותיר את הריבית על כנה ולא ילך על מהלך משולב של הפחתת הריבית ב-0.5% (כלומר 0.25% שהפחית כבר במועד שלא מן המניין ועוד 0.25% שהוא עשוי להפחית מחר). אם פישר יחליט להפחית את הריבית שוב מחר אני מניח שהוא ישיג בכך ניצחון מוחץ, גם אם זמני, בשוק המט"ח ונראה את הדולר ממשיך לנסוק. אבל גם פישר מבין שהכוחות הפועלים לייסוף לא יעלמו ביום אחד ולכן לדעתי הוא יעדיף הפעם לשמור תחמושת לעתיד".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  לא מעניין אותנו שער הדולאר פעם התפללנו שירד (ל"ת)
  אאא 27/05/2013 09:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  לא צריך להיות כזה חכם הריבית תרד ב- 0.5% מתנת פרידה (ל"ת)
  0.5% מינוס 26/05/2013 22:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  הוא יוריד הרבית והממשלה מתכננת העלת מס אגרסיבי על נדלן
  כלכלן 26/05/2013 19:53
  הגב לתגובה זו
  7 1
  להשקעה כולל מס על השכרה מהשקל הראשון הדולר יגיע ל4 שקל עד סוף הקיץ והיורו יעבור את ה5
  סגור
 • 4.
  הוא לא יוריד, והורדה של 0.25% מגולמת בשוק= נפילות (ל"ת)
  ליאון 26/05/2013 19:41
  הגב לתגובה זו
  4 8
  סגור
 • 3.
  נקווה שהנגיד הבא יהיה רגיש לשוק הדיור. סטנלי נכשל !!! (ל"ת)
  מעמד ביניים 26/05/2013 19:18
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 2.
  כבר
  עזוב את הריבית 26/05/2013 19:09
  הגב לתגובה זו
  4 5
  טמבל
  סגור
 • 1.
  פישר הפקיר את הזוגות מחוסרי הדיור ותידלק את הבועה (ל"ת)
  ביבי נכשל כליל בדיור 26/05/2013 18:32
  הגב לתגובה זו
  7 6
  סגור
 • כליל אצלו הכל כליל (ל"ת)
  da 26/05/2013 21:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות