ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הנה דרך שבה הקבלנים עושקים אותנו - וזה יכול להגיע להרבה כסף

דירות רבות בישראל אינן רשומות בטאבו כדרך להזרמת כספים על גבם של הרוכשים, מה עושים במקרה הזה?
 |  9
ארנק פתוח
Share
חיפשתם דירה הרבה זמן, חתמתם על חוזה רכישה ו והבנק סירב לאשר את המשכנתא? ייתכן והסיבה לכך היא אי רישומו של הנכס בטאבו. בישראל קיימות אלפי דירות שטרם נרשמו בלשכת רישום המקרקעין והדבר הניע את מנהל מקרקעי ישראל כבר לפני מספר שנים להיאבק בחומרה נגד קבלנים המוגדרים כ-"סרבני רישום בטאבו", המפרים בין היתר את חוזה הפיתוח עליו הם חתומים מול מנהל מקרקעי ישראל ו/או משרד הבינוי והשיכון.


בד בבד עם פעולות מנהל מקרקעי ישראל, לא מעט דיירים בבניינים משותפים הגישו תביעה בבית המשפט כנגד הקבלן שבנה את הדירה ו"התמהמה" ברישום הבניין והדירות בטאבו.

ישנם לא מעט קבלנים שפיתחו מנגנון משני להזרמת כספים לחשבון הבנק שלהם על גבם של רוכשים תמימים רבים. בעת קניית הדירה, הקבלן גובה מראש את שכר הטרחה של עורך דינו הנועד לרישום הדירה בטאבו ומתחייב בהסכם ביניהם לרשום אותה בתוך "פרק זמן סביר".

פרק זמן סביר לרישום - כשנתיים מהאיכלוס
בעבר פרק זמן זה היה מפורש על ידי בתי המשפט כתקופה של עד 5 שנים מאיכלוס הבניין. לאחרונה צמצם המחוקק את משך הזמן והבהיר כי "פרק זמן סביר" מוגדר כשנתיים מאיכלוס. בפועל במקרים רבים הקבלן אינו מעביר את שכר הטרחה לעורך הדין וכתוצאה מכך הדירה איננה נרשמת. כאשר אותו קונה ירצה למכור את הדירה בעתיד, יהיה עליו לשלם שוב לעורך דין על מנת "להעביר" את זכויותיו לקונה החדש, ושוב ישולם סכום מיותר עבור פעולה שבכלל לא הייתה אמורה להעסיק את הקונים לולא הדירה הייתה רשומה בטאבו כפי שהיא הייתה אמורה להיות.

בלא מעט הסכמי מכר קיים מנגנון פיצוי במקרה של הפרת ההסכם. כאשר הקבלן חורג מפרק הזמן הראוי לרישום הבניין בטאבו, הרי שמדובר בהפרת ההסכם המזכה בפיצוי המוסכם שנקבע. באחד המקרים שהגיעו לפתחו של בית המשפט, הקבלן התחייב כי ירשום את הדירות בתוך פרק זמן של עד 5 שנים מיום הכניסה לדירה, במקרה זה הרישום התבצע לאחר 7 שנים – בית המשפט פסק שמדובר בהפרת ההסכם המקנה פיצוי מוסכם לכל דייר בסך של 15,000 דולר כפי שנקבע בהסכם."למרות ניסיונות המחוקק להילחם בתופעה, ותיקון חוק מכר דירות בשנת 2011 בסוגיה זו, עדיין המצב רחוק מלהיות סביר. אלפי בעלי דירות שאכלסו את דירותיהם לפני שנים רבות טרם נרשמו כבעלי הדירה בטאבו", אומר עו"ד עמנואל יוזוק מומחה למקרקעין מהמשרד יוזוק, מלכין & אשל. דרשו 13 אלף שקל עבור רישום בטאבו
יוזוק מוסיף "במצב זה, כאשר בעלי הדירות מבקשים לבצע פעולות הכרוכות במסמכי הטאבו, הם צריכים לפנות לחברה המשכנת אשר אמונה מטעם הקבלן על מרשמי הבניין ובעצם מתפקדת כמעין טאבו, מה שהופך את בעלי הדירות לקהל שבוי של החברה המשכנת אשר לא פעם מנצלת את המצב ודורשת שכר גבוה, ובניגוד להוראות הדין, עבור ביצוע פעולות דרושות".

עו"ד עמנואל יוזוק; קרדיט: יח"צ
יוזוק מדגים: "אם בעסקת מכר דירה הרשומה בטאבו משלמים הצדדים אגרות שונות בסך של מאות שקלים בלבד, אם מדובר בחברה משכנת, למרות שהחוק מגבילן בעמלות הזהות לטאבו, חלק מהחברות דורשות ואף גובות סכומים גבוהים ביחס לטאבו ואף נתקלתי בחברה שדרשה סך של כ-13,000 שקל. חוק המקרקעין קובע שעסקה מסתיימת ברישום ומשכך העסקה טרם הסתיימה, ולעיתים העניין מונע קבלת משכנתא כאשר מבקשים למכור את הדירה הבנקים מסרבים להעניק משכנתא מאחר וטרם בוצע הרישום כאמור בעיקר בבניינים שחלפו למעלה מ-10 שנים ממועד אכלוסן".

יוזוק מסביר כי אם טרם נחתמה עסקת מכר, מומלץ לציין בהסכם כי במידה והקבלן לא ירשום את הבניין בטאבו בהתאם להוראות החוק, הדבר יהווה הפרה יסודית של ההסכם ויזכה את רוכש הדירה בסכום הפיצוי המוסכם - "במידה והבניין טרם נרשם בטאבו למעלה מ-5 שנים ממועד אכלוסו, יש לבדוק
אופציה
אופציה
אופציה הינה מכשיר פיננסי הנותן לבעליו את הזכות לרכוש (Call) או למכור (Put) מספר יחידות נתון של נכס הבסיס במחיר שנקבע מראש (מחיר המימוש.
להגשת תביעה כנגד הקבלן לצורך חייבו ברישום הבניין בטאבו ואף בתשלום פיצוי מוסכם או נזק לפי תחשיב שמאי".

Bizportal פנה להתאחדות בוני הארץ, נציגי הקבלנים, אך תשובה טרם נתקבלה.מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

9 תגובות ב-5 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
5 משה נ 19/06/2014 10:12 כותרת חצופה ומסיתה - דיי להסתה!
הכותב חצוף ומסית נגד ציבור שלם של קבלנים. העובדה שהכותב שמע על מקרים כמפורטים בכתב אינה מעידה על כך שהקבלנים עושקים את לקוחותיהם אלא על העובדה שישנם בקרב ציבור הקבלנים גם קבלנים שאינם פועלים בצורה חוקית והולמת. בדיוק כפי שאי אפשר להאשים את הציבור כולו כרוצח במקום בו נתגלו בקרבו רוצחים. ולא פחות חשוב: הרבה פעמים העכובים ברישום נובעים דווקא מרשלנותם של עורכי הדין שמקבלים כספם ואינם פועלים בעד הרישום, או בשל ארכיטקטים שאינם מכינים את תשריטי הבית המשותף כנדרש בדין ולפקידי לשכות הרישום פוסלים בסיטונות. אני קבלן שבאופן אישי תבע 3 עורכי דין כאמור ורק בעקבות התביעה הושלם רישום הזכויות של הדיירים.
4 ד 18/06/2014 10:02 הישראלים הם פשוט עם של גזלנים
אחד גונב גוזל ומרמה את השני בכל דרך איזו מדינה הפכנו להיות איזה עם זה???
סתם שונאים אותנו???? 18/06/2014 10:54 היהודים הם עם מתועב בצע, רמאים, חמדנים, נוכלים (ל"ת)
נתן 20/06/2014 10:25 לא מותק, אתה פשוט שונא את מי שמצליח ובגלל זה הגעת לפה
ואתה אוכל את הלב.....
3 אביבי ט"ו באשדוד 18/06/2014 10:01 חברת מנרב כדוגמא - 15 שנה של מאבקים וללא רישום.
חברת מנרב דורשת 3700 ש"ח לדירה.
החכם באמת 05/07/2017 20:04 אז במשך 15 שנים אתם סובלים במקום לשלם 3700?
לפעמים צריכים להיות קצת חכמים יותר, מאשר צודקים. רק "קצת"... בחיי אתם הזויים.
2 תוהה 18/06/2014 09:22 לא תפקיד הממשלה להגן על האזרחים מעושק ? (ל"ת)
1 איגור בראז 18/06/2014 09:18 5 שנים?? למה לא שבועיים?
ולדעתי אני עף על עצמי, ואפשר לעשות את זה ביומיים.
תגובה 18/06/2014 17:51 איגור, אתה בישראל. אלופת העולם בבירוקרטיה!!!
פ
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.