"באוצר הפכו לספקולנטים על חשבון המשק הישראלי"

בנק ישראל מתעלם מספקולציה פרועה בשוק המט"ח והאוצר מגייס את השקל להתמודדות עם הגירעון. הציבור נהנה ממחירי הדלק והקניות באינטרנט, אך הנפגעים העיקריים הם מנועי הצמיחה של המשק

|
(34)

בנק ישראל מתעלם בחודשים האחרונים מספקולציה פרועה בשוק המט"ח המקומי והאוצר מגייס את השקל על מנת להתמודד עם הגירעון בתקציב.

ביום שישי האחרון במהלך המסחר בניו יורק שוב שבר השקל את שיא כל הזמנים, לעומת סל המטבעות. הדולר כבר מתחת ל-3.58 והאירו כבר ב-4.00. השיא נשבר כתוצאה מפעילות ספקולטיבית שהיקפה ומידת הבוטות שלה השנה שברה גם היא כל שיא. מתחילת השנה נצפו למעלה מ-40 ימי מסחר בהם השקל התחזק דווקא בשעות הערב, הלילה ובסופי שבוע, כאשר מחזורי המסחר דלילים וקל להשפיע בהם על מהלך המסחר.

ל"משחק" הזה שותפות קרנות גידור, בנקים זרים וגופים מקומיים שאצים לקחת חלק בחגיגה כל עוד בנק ישראל צופה בה מן הצד. הנגיד החדש פרופסור ירון אמנם לא הצהיר על שינוי מדיניות הבנק ובהודעות הריבית נטען כי הבנק ימשיך להתערב בשוק לפי ראות עיניו, אולם בפועל זה לא קורה וכל השחקנים מבינים שמגרש המשחקים עומד לרשותם והם יכולים לעשות בו ככל העולה על רוחם, והם עושים.

היקף הפעילות הספקולטיבית בבנק ישראל חסר תקדים
מי שחושב שהתחזקות השקל היא תוצר של הכלכלה המקומית החזקה והעודף בחשבון השוטף טועה בגדול. הכלכלה בנסיגה והעודף בחשבון השוטף כבר מזמן לא יכול להסביר את עוצמתו המופרזת של השקל. היצואנים שיוצרים את העודף בחשבון השוטף לא מוכרים דולרים בלילות ובסופי שבוע. אם רציתם הוכחה לקשר הרופף בין העודף בחשבון השוטף ובין שער החליפין ראו מה קרה ב-2018. במהלך שלושת הרבעונים הראשונים העודף בחשבון השוטף ירד בחדות. למרות זאת השקל התחזק.

ברבעון הרביעי הגיע העודף לשיא של 5 מיליארד דולר וראה איזה פלא - דווקא ברבעון זה חל פיחות חד יחסית בשער השקל. אמנם לחלק מהתנועות בשער החליפין אחראים הגופים המוסדיים שמגנים על השקעותיהם בחו"ל (ולא בתבונה רבה אם אפשר לשפוט על פי התוצאות), אולם גם לכך יש פתרונות אם בבנק ישראל והאוצר היו רוצים לפתור את הבעיה.

בבנק ישראל יש גורמים שמנסים כבר כמה שנים להראות כאילו אין פעילות ספקולטיבית חריגה. לא ברור מה האינטרס שלהם אולם ברור שהם טועים ומטעים את מקבלי ההחלטות בבנק.

היקף הפעילות הספקולטיבית הוא חסר תקדים. בעבודת מחקר שערכתי בשנת 2017 נצפו למעלה מ-100 ימי מסחר בהן אירעו תופעות חריגות של התחזקות השקל במהלך הערב, הלילה, סופי שבוע וחגים. תופעות אלה הסבירו למעלה מ-50% מהתחזקותו באותה שנה. השנה כפי שציינתי בתחילת המאמר, הפעילות אף אגרסיבית ובוטה יותר. אנו חשים בכך פחות כי הדולר נסחר ברמות שיא של שנה בעולם אולם ראו מה קורה למטבעות האחרים לעומת השקל.

האוצר מבצע פיגוע רב נפגעים נגד כלכלת ישראל
לעומת אדישותו של בנק ישראל, את מה שעושה האוצר אפשר להגדיר כפיגוע רב נפגעים נגד כלכלת ישראל. אפשר אולי להבין את רצונו של כחלון בשקל חזק על מנת להיטיב עם העם, משהו שקל להסביר לנוכח כישלון הבטחותיו בתחומים אחרים. במציאות, הנהנים משקל חזק הם אולי כמה יבואנים שמרוויחים יותר טוב עקב התחזקות השקל. חלקם אף נקנסו לאחרונה בסכום מעורר גיחוך, כשלא עמדו בהתחייבויותיהם לאפשר לציבור ליהנות מהוזלות המוצרים המיובאים.

המנטרה ששקל חזק טוב לציבור הוכחה כבר כטעות גדולה. הציבור נהנה מאד בשוליים במחירי הדלק ובקניות באינטרנט. הנפגעים העיקריים הם מנועי הצמיחה הריאליים של המשק, קרי התעשייה המקומית והייצוא. אלו נפגעים קשות כתוצאה מעוצמתו המופרזת של השקל.

אולם אם את זה עוד אפשר היה להבין, מה תגידו על מדיניות האוצר ביחס לחוב הלאומי כפי שנחשפה לאחרונה עם היוודע דבר הגירעון העצום. עזבו את הפעולה הפתטית של פרסום נתוני הגירעון באישון לילה לקראת סוף השבוע. על הפארסה הזאת כבר התגברנו. לפני כמה ימים מצא החשב הכללי רוני חזקיהו את "האשם" בגירעון - השקל!

בדברי ההסבר טוען חזקיהו כי הפיחות בשקל היה הגורם העיקרי לגירעון העצום. הייתי צריך לקרוא שלוש פעמים את המשפט ההזוי הזה על מנת להאמין שהוא אכן נכתב. אתם מבינים מה קורה כאן? במשך שנתיים במהלכן התחזק השקל נפנפו באוצר בגאווה רבה על הירידה ביחס חוב תוצר ומספרים לנו על עוצמת הכלכלה ועל המדיניות האחראית בלי לומר אף מילה על השפעת השקל החזק על החוב הלאומי. עכשיו כאשר רחמנא ליצלן השקל נחלש קצת הוא הופך מיד לאשם העיקרי בגירעון העצום.

באוצר הפכו לספקולנטים על חשבון המשק הישראלי
פתאום הכול מובן. בבנק ישראל לא אהבו בלשון המעטה, את סירוב האוצר לסייע לבנק בהתערבותו בשוק המט"ח, התערבות שמבוצעת בכל מדינה נורמלית שרוצה להגן על הכלכלה שלה, במיוחד כשברור שההתערבות מבוצעת כנגד פעילות ספקולטיבית.

עכשיו יצא המרצע מן השק. במקום לנהל את החוב הלאומי כפי שאנשי פיננסים נורמליים היו מנהלים אותו, להמיר את החוב הדולרי היקר במונחי ריבית לחוב בשקלים בריבית אפסית כאשר השקל חזק ולהגדיל אותו כאשר המטבע נחלש, העדיפו באוצר להפוך לספקולנטים בעצמם, על חשבון המשק הישראלי.

זה כל כך פשוט ועכשיו כשזה מתפוצץ יש את מי להאשים. אם זה לא היה עצוב הייתי צוחק. למי שעדיין לא הבין את גודל האבסורד - המדינה גייסה חוב דולרי בריביות נמוכות (3.2% למשל ב-2013). היום הריבית לשנה בארה"ב קרובה ל-3%. המשמעות היא שניתן להפוך את ההלוואה הדולרית לשקלית, הריבית שנשלם קרובה לאפס ואין סיכון מחשיפה לשינוי שער חליפין! נשמע הגיוני? כמובן. זה ממש מתבקש. אולם באוצר מעדיפים לתמוך בשקל חזק ועל ידי פעולה אבסורדית זו להקטין את החוב.

התחזקות השקל היא אסון לכלכלת ישראל. היא פוגעת בתעשייה המקומית שנחשפת ליבוא זול וכמובן ביצוא. גם יצוא ההייטק, קטר הצמיחה, נפגע כשיותר ויותר חברות מקומיות מעדיפות לגייס עובדים בחו"ל, בין השאר עקב עלויות גיוס גבוהות הנובעות מעוצמת השקל. למפעלים שנסגרו ומאיימים להיסגר, ויש יותר ויותר כאלו לאחרונה, היה חמצן נוסף אילו השקל היה נסחר בשוויו ההוגן שנמוך הרבה יותר משערו הנוכחי. אולי לחלק מהם זה היה ההבדל בין לשרוד לבין לסגור.

השקל צריך להיות חזק עקב עוצמת הכלכלה הישראלית והנתונים הטבעיים (בעיקר הייטק וגז). אולם עוצמתו המופרזת כתוצאה ממניפולציות בוטות במהלך המסחר היא משהו שחייב להיות מטופל באופן הרבה יותר אגרסיבי הן על ידי בנק ישראל והן על ידי האוצר.

הכותב הוא יוסי פרנק- יועץ פיננסי ומנכ"ל אנרג'י פייננס לניהול סיכונים

**החומר הכלול בסקירה זו ואפשרויות הפעולה המתוארות בה מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה במניות/מט"ח ו/או מכשירים פיננסיים נשוא סקירה זו בפרט או בתחום הנגזרים בכלל. סקירה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל העושה בה שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

תגובות לכתבה(34):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 25.
  10 שנים צועק גוועלד
  ספולנט 09/05/2019 13:36
  הגב לתגובה זו
  4 0
  יוסי פרנק שמע שנים לא נתקלתי באדם שנעול 10 שנים בעמדה שגונבים אותו והמשק הישראלי הוא שוק של גנבים צועק 10 שנים שהדולר נמוך וקורא ליד נעלמה להתערב על שום מה? זה שוק אדון פרנק לא טוב לך לך לסחור בביטקווין אין אשמים חוץ ממך אני רק יכול לקוות עבורך שעשית הפוך מכל מה שכתבת אחרת אני לא רואה איך עשית מזה פרנסה
  סגור
 • לא עשה
  רוני 09/05/2019 21:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכן הוא גר איפה שגר, ונוסע במה שנוסע , ונוסע לאן שנוסע.
  סגור
 • כי הטייקונים ממנים את הכתבות שלו
  כן עשה 14/05/2019 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה מדור פרסומי לכל דבר. הטיקונים רוצים גם לגזול את אוצרות המדינה וגם שהמדינה תסבסד להם את הדולר
  סגור
 • 24.
  לאחרונה האוצר גייס בשוק היורו
  מייק 09/05/2019 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתם מתפלאים שמאז האירו יורד?
  סגור
 • 23.
  פרנק צודק אבל הבבןנים תומכי ביבי רוצים שקל חזק (ל"ת)
  משה 09/05/2019 09:15
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • טען עוד
 • 22.
  לכל מושקעי הדולר - לא לדאוג! בקרוב המצב ישתנה
  ותיק בשוק ההון 08/05/2019 14:07
  הגב לתגובה זו
  18 0
  אחרי מינויו של שר האוצר הבא, יתברר גודלו האמיתי של הגרעון ויתגלו כל הפאשלות שהוסתרו מאיתנו עד עכשיו. חברות דירוג האשראי יהיו חייבות להוריד את דירוג האשראי של ישראל ואז השקל הנוצץ לא ינצנץ כל כך.
  סגור
 • שמענו את זה כבר עשרים שנה (ל"ת)
  בני 09/05/2019 21:40
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 21.
  היו גם רווחים
  להעביר רווחי 08/05/2019 11:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יפים מאגחים ארהב שבנק ישראל מושקע בהם התשואות ירדו מתחת ל2.5 ל10 שנים היו 3.2 גם תשואות קצרות מועד . אפדר לקבל היום תשואה יפה באגחים קצרים ארהב ל2-3 שנים התשואות בגרמניה כמעט 0 . בארהב הריבית הפד. עלתה משמעותית
  סגור
 • 20.
  מניות של בנק ישראל
  להעביר רווחי 08/05/2019 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לאוצר לבנות בית חולים נוסף יש חוסר בבתי חולים בארץ
  סגור
 • 19.
  רווחי עתק
  בובו 08/05/2019 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מניות השקעות בחול למה לא לקחת ? זוהי ההשקעה שהשאיר פישר מאז 2009 ועד הלום .כמה מליארדים יפים לקחת מי אמר צריך השקעות מניות לאורך עשרות שנים יום עאסל יום באסל ראה סוף 18 ירידות כ25% כעת היו עליות חזקות .הקרן הנורבגית רווחי עתק גם בנק ישראל אז יאללה לממש
  סגור
 • 18.
  פעם הצמד יורו דולר
  בובו 08/05/2019 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היה 8.5 היום 7.7 בקושי משמעות התחזקות השקל ב10% מול הצמד זה הייצוא תיירות נכנסת . אז היצואנים מקבלים פחות שח הלכו 10%
  סגור
 • תיקון
  המטיף בשער 12/05/2019 00:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצמד שווה 7.56 ש"ח. שקל/סל שפל כל הזמנים: 75.908. מתחילת השנה שקל/סל ירד 6.3%.
  סגור
 • 17.
  שקל חזק לא טוב ליצואנים
  שלא יהיה ספק 08/05/2019 10:50
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לכולם הייצוא תמורה פוחתת זה חשבון פשוט תעשיות מסויימות ייעלמו כבר נעלמו יש ייצוא מזגנים בארץ אין טכסטיל תעשיות מסורתיות מבריחים לחול הכדאיות יורדת זה חשבון פשוט. נכון הצרכנים נהנים ממחירי ייבוא נמוכים אינפלציה מרוסנת אבל הייצוא הייצוא יצור מה יהיה?
  סגור
 • 16.
  לא יודע למממש רווחים
  למה ב. ישראל 08/05/2019 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בניע זרים? הודיע כי הפסיד כ5 מליארד שח ברבעון אחרון 18 מניע זרים מניות עכשיו היתה עלייה אז יאללה למממש 5 מליארד שח זה לא כסף אפשר לבנות בזה בית חולים נוסף טמבלים צריך לדעת למממש רווחים לפני ירידות . שוק המניות האמריקאי נתקע ברמות שיא ירד עלה מחדש זהו שוק שממש עצמו אין עוד רווחים כפי שהיו מ08 עד 18. אז יאללה לממש היו שנים טובות יש גם שנים רעות ככה זה בבורסות.
  סגור
 • 15.
  לא פעיל בשוק
  בנק ישראל 08/05/2019 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המטח מזמן לא קונה דולרים כפי שידוע לויתן בפתח והחשבון השוטף יגדל
  סגור
 • 14.
  הציבור עסוק בספקולציות, באוצר קצת מבינים יותר
  לי 08/05/2019 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכלכלה הישראלית כולה תלויה על בלימה בגלל בועת אשראי ונדל"ן שמצד אחד תוקעת את המשק מצד שני הדבר היחיד שמחדיר בו חמצן, מי שמסתכל על התמונה הגדולה חייב לגדר סיכונים ואין מספיק דולרים שיגדרו את מה שיתחולל לשקל כשהבועה הישראלית תתפוצץ.
  סגור
 • 13.
  דולר שקל-3 שנים אחורה מינוס 5 אחוז ודולר אירו פלוס 2 אח (ל"ת)
  דולר 07/05/2019 20:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 12.
  שקל חזק אסון לכלכלה ?
  מני 07/05/2019 11:23
  הגב לתגובה זו
  7 2
  הוא אסון למי שבמשך שנים מציע להשקיע בדולר. תחשבו מה יכולנו לקנות ומה הייתה רמת חיינו אם השקל היה חלש. גם ככה לא גומרים את החודש.
  סגור
 • 11.
  "עבודת מחקר שעשיתי ב-2017"
  רון 07/05/2019 11:19
  הגב לתגובה זו
  8 2
  לא ידעתי שלבדוק שערי מטח נחשבת לעבודת מחקר.
  סגור
 • 10.
  זה הליצן שסיפר פה שהפאונד הוא השקעת השנה
  משה 07/05/2019 11:17
  הגב לתגובה זו
  7 1
  ואגב בשוםפ מדינה התערבות בשוק המטח לא הצליחה. המטכע נשאר חזק והבנק המרכזי נותר עם הפסדי ענק שמונעים ממנו להעביר רווחים למדינה.
  סגור
 • 9.
  ההפך
  י 07/05/2019 11:10
  הגב לתגובה זו
  10 1
  1יוסי פרנק ממשיך לדבר בשם הטיקוניים שלא די בכך שהם גוזלים את אוצרות המדינה ומזהמים הם רוצים גם שהמדינה תסבסד להם את הדולר. דולר נמוך טוב לצרכן וטוב לחברות ההי טק שנלחמות על עובדים מול החברות הגלובליות. ואשר לספקולציות "נו טוב" מה שהכותב מבקש הוא שבנק ישראל יבצע ספקולציות כדי להלחם בשוק.
  סגור
 • 8.
  בנק ישראל והאוצר הם טריטוריה עצמאית רקובה.
  שלמה 06/05/2019 15:38
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הגיע הזמן לטפל גם בהם ולהוציא את השליטה מפקידוני האוצר וברוני בנק ישראל עושי דברי הטייקונים והבנקים
  סגור
 • 7.
  לצערי פרנק צודק
  דן 06/05/2019 15:35
  הגב לתגובה זו
  8 7
  במדינתנו לא נהוג לתכנן לטווח ארוך וכמובן לא לקחת אחריות - זאת תמצית הבעיה אם מישהו היה צריך" ללכת להעיד לפני הקונגרס" ולתת דין וחשבון על התחום עליו הוא אחראי אולי היה נוהג בצורה שונה ואחראית יותר.
  סגור
 • 6.
  יוסי אתה צודק
  חגי 06/05/2019 15:32
  הגב לתגובה זו
  6 4
  אבל אף אחד לא מתעניין בזה. זה לא מזיז לאיש. מבחינת הממשלה שכל המפעלים יסגרו זה לא מעניין אותם.
  סגור
 • 5.
  יוסי מה שלומך?
  שחר 06/05/2019 15:15
  הגב לתגובה זו
  6 4
  שום דבר לא מעניין אותך חוץ מ-שקל-דולר??
  סגור
 • תשתדל לא לשאול אותו שאלה פרוקובטיבית
  מה שלומך 07/05/2019 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 2
  צר עולמו כעולם נמלה
  סגור
 • 4.
  לסגור מיד את בנק ישראל ולהעיף את כל העובדים
  ככה 06/05/2019 13:30
  הגב לתגובה זו
  7 1
  בנק ישראל עושה רק נזק
  סגור
 • 3.
  מדוע התעשיינים והיצואנים לא גדרו את הדולר ב 3.7 ?
  היצואנים לוחצים ? 06/05/2019 13:27
  הגב לתגובה זו
  3 5
  ביקורת על חצי עולם העברת....למה לא ביקרת אפילו במילה את היצואנים שלא גדרו את הכנסתם ?
  סגור
 • 2.
  מה עם גילוי נאות יוסי ?
  ברבור שחור 06/05/2019 13:23
  הגב לתגובה זו
  4 5
  אולי תכתוב ותספר לכולם מיהם הלקוחות הגדולים שלך ?
  סגור
 • שמעת על פגיעה בפרטיות?
  מייק 07/05/2019 11:27
  הגב לתגובה זו
  1 3
  למה שיפרסם את השמות? הוא חייב לך משהו? למה מי אתה?
  סגור
 • שמעת על אתיקה עיתונאית? (ל"ת)
  לי 08/05/2019 09:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אין גדולים
  היודע 07/05/2019 11:20
  הגב לתגובה זו
  3 2
  כולם בינוניים ומטה, תבדוק באתר של החובבן.
  סגור
 • 1.
  שקל חזק זה טוב וספקולנטים לא קובעים מגמה ארוכת טווח
  מומחה לקנוניות 06/05/2019 12:00
  הגב לתגובה זו
  9 2
  לגבי השקל ראו גלעד אלפר.
  סגור
 • אל תבלבל אותו עם העובדות (ל"ת)
  העובדות 07/05/2019 11:21
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות