כי אם נרצה: השינאה לרוטשילד, החזון והתוכנית העסקית; ביום העצמאות ה-65, קווים לדמותו של הרצל - היזם מס' 1

חוזה המדינה היה יזם בכל נימי נפשו, לרגל יום העצמאות - Bizportal חוזר אחורה בזמן ל'תוכנית העסקית' שלו והקשיים, תתכוננו להלם...
|
(13)
לפני קצת יותר משנה יצא לי לפגוש את שר הכלכלה הגיאורגי. בתחילת השיחה שאלתי אותו אם הוא יודע משהו על ישראל, והוא אמר שעד לאחרונה הוא לא ידע דבר - אבל אז התגלגל לידיו הספר 'סטארט-אפ ניישן' ומאז הוא מעריץ גדול. ערב יום העצמאות ה-65 לא באתי לדבר על ההוא הגיאורגי, אלא על ההוא האוסטרי, זה שישראל הייתה הסטארט-אפ שלו ובכל יום העצמאות הטקס הממלכתי מתקיים בהר שנושא את שמו - הרצל.

"עיתונאי וינאי שמשחק בדיפלומטיה", כתב על הרצל בבוז גדול נחום סוקולב ששימש אז כעורך של עיתון 'הצפירה'. היה זה מייד לאחר שהוציא הרצל את ספרו 'מדינת היהודים'. סוקולוב שחי בפולין טען אז שפעולותיו של הרצל עלולות להזיק למושבות בארץ ישראל ודרש ממנו לרסן את "מירצו הנבואי" שאם לא כן - 'הצפירה' יוקיע אותו. ולא רק סוקולוב ביקר בחריפות, המשורר הצעיר ביאליק פרסם שיר לעג משפיל. רבים תחילה ראו בו הוזה.

לא קלים חייו של היזם, הרצל שנולד בהונגריה וגדל בוינה, נחשף לאנטישמיות בזמן שהיה שליח העיתון הוינאי 'נויה פריה פרסה' בפאריס. כן כן, אם חשבנו שבעשור האחרון המצאנו פה בארץ את הפטנט הזה של עיתונאים שהופכים להיות פוליטקאים, אז אולי זה הזמן להגיד שעיתונאי שהחליט להיות פוליטיקאי היה זה שייסד את הציונות - זאת שאנחנו מקדשים היום. והוא לא היה עוד עיתונאי, הרצל היה כתב בכיר בעיתון מהנחשבים באירופה ועד יום מותו הוא המשיך לכתוב בעיתון (אגב, המו"לים שלו אסרו עליו באופן מוחלט להזכיר את הציונות בעיתון, אפילו לא במרומז).

נחזור להרצל היזם, כל צעיר ישראלי יודע שרעיונות יש לכולם ואפילו רעיונות טובים. העניין הוא להוציא אותם לפועל, ומעבר לכך העניין הוא לא להקשיב לכל אלו שאומרים לך שאתה לא בכיוון. זו הייתה גדולתו של הרצל. מרגע שנחשף לאותה אנטישמיות בפאריס (בעיקר סביב פרשת דרייפוס), הגלגלים החלו לנוע. הוא היה איש של יצירת חזון, של הקמת מנגנונים ושל יכולת אדירה לסחוף ולשכנע.

כשהרצל פרסם בשנת 1896 את 'מדינת היהודים', הספר בו הוא מתאר כיצד הוא רואה את מדינת היהודים העתידה לקום, הציונות כבר הייתה קיימת. תנועת 'חובבי ציון' הוקמה ב-1881 והביל"ויים ב-1882 ולכן הרצל שמע מכל כיוון זמירות בסגנון "מה חידשת"? אז מעבר ליכולותיו האדירות של הרצל לפעול ולהפעיל מנגנונים, בניגוד לשתי התנועות הללו או לפעילות המושבות של רוטשילד (שאגב היה שנוא נפשו ואולי ארחיב על כך בהמשך), הרצל סלד מניסיונות ההסתננות לארץ ישראל, באירופה היו קרוב ל-10 מיליון יהודים - והוא רצה להביא את כולם לארץ ישראל, בצורה מסודרת ובהסכמה מצד המעצמות.

נשמע מטורף? התוכנית העסקית של הרצל הייתה פשוטה, ואני בכוונה כותב תוכנית עסקית. ארץ ישראל נשלטה ע"י האימפרייה הטורקית השוקעת והשבוייה בחובות אדירים. הרצל, היהודי הוינאי שהינו עיתונאי מפורסם, יפנה לשולטן הטורקי ויציע לו לפתור את טורקיה מחובותיה הכבדים בתמורה לזיכיון על ארץ ישראל. במילים אחרות, הרצל יקנה את הארץ ואת הזכות להושיב בה את יהודי אירופה המסכנים. מול השולטן הוא השתמש במטפורה: טורקיה היא אריה גדול, עם קוץ קטן ברגל שמאוד מטריד. היהודים יוציאו את הקוץ, יש להם את היכולת הכלכלית לעשות זאת. מדובר במיליוני לירות, סכום גדול באותה תקופה אבל במערב אירופה היו יהודים עשירים בקנה מידה עולמי. ניתן להשוות זאת ליוון של ימינו שמתחננת לקבל סיוע של 10 מיליארד אירו בזמן שעשירים כגון גייטס או באפט יושבים על הון גדול בהרבה מסכום זה.

הבעיה - להרצל לא היה את הכסף. היה לו רעיון, הייתה לו את יכולת הביצוע והספר שכתב והקונגרסים שקיים כבר סחפו את יהדות מזרח אירופה הענייה, אבל היהודים העשירים של פאריס ולונדון לא היו איתו, להיפך - הם אפילו היו אנטי ציוניים ובאופן אקטיבי. אדמונד רוטשילד למשל (זה מהשדרה) טיפח את הפעילות הנדבנית שלו סביב המושבות בארץ ישראל (כמה מאות אנשים) אבל על הקמת מדינה הוא לא רצה לשמוע וככל הנראה גם חיבל בפעולותיו של הרצל באופן אקטיבי.

החשש של היהודים העשירים במערב אירופה הוא שהם יואשמו בנאמנות כפולה, פתאום הם לא צרפתים או אנגלים גאים, אלא ציונים. והרצל כמו לא מעט יזמים עמד מול הבעיה הקלאסית - יש לו את הרעיון והוא מוכן להקדיש את כל מירצו, אבל בלי כסף אין לו את היכולת להוציא לפועל. יותר מכך, הרצל האשים את רוטשילד שבכדי למנוע מהשולטן להתפתות להצעתו מחוסר ברירה בשל המצב הכלכלי הקשה, הוא הלווה לטורקיה כספים. זמן מה לאחר מכן יכתוב רוטשילד לחברו - "בעוד 50 שנה עתידים הבריות לירוק על קבריהם", של הרוטשילדים. לבסוף היו אלו היהודים העניים של מזרח אירופה שמימנו את פעילות התנועה הציונית.

הרצל היה יזם, וככזה הוא היה עיוור לבעיות ולסיכונים. למשל, הוא מעולם לא נתן דעתו על העובדה שבארץ ישראל קיימת אוכלוסיה ערבית שאולי לא תראה בעין יפה את בואם של מיליוני יהודים מאירופה. הרצל חשב שאפילו ההיפך הוא הנכון - הערבים יפיקו תועלת מבואם של היהודים שיפתחו את הארץ. לא בהכל הוא צדק. הרצל נפטר ב-1904 והוא בן 44 בלבד. הוא הצליח להקים לתחייה את רעיון החזרה לארץ האבות, רעיון תקומתה של מדינה יהודית בארץ ישראל, ובראי הזמן ולאחר אירועי השואה אפילו אפשר "לסלוח" לו על יוזמת אוגנדה (שבעיניו הייתה רק תחנה עבור "היהודים האומללים" בדרך לארץ ישראל) שאיימה לקרוע את הציונות לגזרים.

כאשר הוא מת, רעיון הקמת המדינה כבר היה נטוע עמוק בליבם של מיליוני יהודים ובינהם חיים וייצמן (שהשיג את 'הצהרת בלפור' ב-1917), דוד בן גוריון (ראש הממשלה הראשון) ואחרים שהמשיכו את דרכו. והיום, כאשר אנחנו חוגגים 65 שנה לאותה מדינה שאת שורשיה הוא נטע, חשבתי שזה זמן טוב להיזכר באיש הזה, יזם המדינה היהודית בארץ ישראל.

חג שמח!
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  ליוסי פינק
  אליעזר לוי 19/04/2013 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תראה בשביל מה ולמה אתה נכנם לנישה הזו ביחס להרצל ההסטוריונים חלקם הגדול מבינים גם לא מעט אזרחים מן השורה אבל תמיד יש כאלו שחולקים וקוראים שמות גנאי ומתלכלכים ומאשימים למה כי ככה הם מחפשי משהו לבקר או סתם כי בא להם התסכול האישי ומצאו את המאמר שלך כדי להתנגח וכו אז למה אתה צריך את זה זה לא לכבודך להגיב להם כלל וכלל אנא ממך אל תכנס לנישה הזו זה לדעתי לא לכבוד להתיחס בתגובות אני מאוד מעריך אותך תמשיך בדברים שאתה בקי יותר בהם בעיקר בארגון ראיונות מאתגרים ובתגובותיך בלילה כלכלי ועוד ועוד כל טוב לך ושבת שלום מאליעזר מעריץ קורא ומבין אותך
  סגור
 • 10.
  ואף מילה כמובן על הפלגיאט של הרצל ממרקו בן ברוך.. (ל"ת)
  ? 17/04/2013 12:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  מעניין ביותר!! (ל"ת)
  רון 16/04/2013 23:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  יותר מעניין מי היה:
  אמת 16/04/2013 14:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2941088,00.html
  סגור
 • 7.
  הרצל גם היה נרקומן ופדופיל.
  עצמאות עאלק 16/04/2013 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 4
  אם כבר אז לומר את כל האמת. היה משתמש בנגזרות אופיאטיות שבעיקרן מורפין (זה היה חוקי ונפוץ בתקופתו). וכמו כן היה מבקר קבוע בבתי זונות לקטינות בנות 12 (זה מגעיל גם היום וגם אז). הוא העריץ את ביסמרק והאומה הגרמנית (בני התרבות שיהיו אחראיים לרציחתם של 100 מיליון נפש בשתי מלחמות עולם) וסירב לבצע ברית מילה בבנו. בתחילת דרכו הרצל דווקא חשב שהיהדות היא עול על עצמו. סופו שמשפחתו נכחדה באירועים כאלה ואחרים. בשבילי הוא לא מנהיג, סתם דמות שהמדינה מיתגה כאגדה.
  סגור
 • בעניין תגובתך
  יוסי פינק 16/04/2013 18:00
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כמעוט לכל אחד יש את תיבת השרצים שלו, אולי אפילו גם לך. ההבדל הוא שהרצל בפועלו הביא להתעוררות התנועה הציונית, יצר את התשתית הנדרשת ונתן את המיקוד שהיה כל כך חסר. ללא עשייתו זאת, סביר מאוד להניח שאני ואתה עדיין היינו פזורים בגלות וחולמים על ירושלים. ומעבר לכך, הרצל היה אדם שאדם שעד נשימתו האחרונה חשב על אומללותם של יהודי רוסיה ומזרח אירופה, בשבילם הוא נתן את בריאותו ומת בגיל 41. אבל אם אתה עדיין מעדיף לדבר על תיבת שרצים - שיהיה לך בכיף.
  סגור
 • לא נשאר מהרצל דבר....
  זאוס 16/04/2013 17:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היו לא 3 ילדים 2 בנות מתו ממחלות נפש והנאצים והבן התאבד הצי הבריטי אין זכר לזרעו של הרצל בשום מקוםםםםםםםםםם
  סגור
 • 6.
  השואה הייתה נמנעת - הוא דיבר על עוד דברים מדהימים
  דניה 16/04/2013 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לו תכניתו הייתה מתממשת ייתכן והשואה לא הייתה קיימת. הוא דיבר על ארץ ליהודים שבה יהיו ריאות ירוקות , גדל עם 7 כוכבים . יום עבודה המורכב מ7 שעות .
  סגור
 • 5.
  ביום רביעי מגדל טסה ל 700!!!!
  משה ששון ישר 16/04/2013 13:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  טוסי מגדל!!!! מגדל בגדול טסה יום רביעי הקרוב!!!!!
  סגור
 • 4.
  הרצל כיזם כלכלי
  רחל נהון 16/04/2013 13:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מעניינת והרעון לכנות את הרצל "יזם כלכלי" מבריק הוא.
  סגור
 • 3.
  ראוי להזכיר
  הצדיק מסדום 16/04/2013 12:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כי (כמעט) כל ההתיישבות הטרום-הרצלית, היתה דתית ואפילו חרדית. כל המושבות. וההתיישבות בערים הישנות (צפת, טבריה, חברון וירושלים). למעשה, הראשון שדחף לעליה ארצה, היה הגר"א מוילנה. מלה"ד? לאדם שהחל להניע גלגל-תנופה ענק וכבד ולאחר שהגלגל החל בתנועתו, בא השני והמשיך לדחוף. ראוי להזכיר מי היה הראשון שדחף. חכסמך.
  סגור
 • 2.
  מעניין,מדהים ומעורר סקרנות להעמיק ידע!
  קליפ 16/04/2013 11:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יישר כח יוסי פינק הנכבד אז יש למר לפיד סיכוי?
  סגור
 • 1.
  לבנות בית לעם היהודי באוגנדה לא יצאה לפועל
  חבל שתוכניתו 16/04/2013 10:57
  הגב לתגובה זו
  2 6
  שנים של שכול נמאס מפה! מנהיגים טיפשים ורעים העם היהודי לנצח יסבול פה. זאת לא מדינה זאת ארץ אוכלת יושביה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות