עולם המסחר כבר לא שייך רק לעשירים

אורן אלדד, מנכ"ל ATRADE בית השקעות, מתייחס להתקדמות עולם המסחר המודרני אל עבר הטכנולוגיה, ולדרך בה המשקיע הפרטי התערב בשוק ההון
 | 
(3)
המסחר המקוון הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ומאפשר גם למשקיע הפרטי להיחשף לעולם המסחר, שבעבר היה זמין רק לבעלי הממון, בעיקר אלו אשר בחרו להיכנס לזירת המסחר במטבע חוץ.

אחת הדוגמאות הטובות ביותר, העולה לנגד עיני כיום, היא המהלך המבריק שביצע גורג' סורוס ההונגרי בראשית שנות התשעים, כאשר הימר על חד בערכו של המטבע המלכותי (הפאונד) - תרחיש שהתממש בשנת 1993. מאז עשה סורוס את הונו בעיקר ממסחר במטבע חוץ.

עידן האינטרנט פתח את זירת המסחר גם למשקיע הפרטי ולמעשה כיום יותר ויותר אנשים מעדיפים את המסחר העצמאי, על פני המסחר באמצעות בנקים, אשר כרוך בתשלום עמלות גבוהות בהרבה, מאלו המשולמות לבתי המסחר השונים. מעבר לכך, המשקיע הפרטי מוכן לקחת ברצינות את תחום המסחר, לומד את יסודות המסחר, מתמקצע, רוכש מיומנות ונהנה מחופש פעולה מלא, מבלי לפתח תלות ביועצי השקעות כאלה ואחרים, שלא תמיד מכירים את התחום טוב יותר מאלו שלומדים אותו בעצמם.

היום ניתן לסחור כמעט בכל נכס מהבית

בשנתיים האחרונות המסחר המקוון עבר מהפכה נוספת, כאשר יותר ויותר מוצרים הפכו לזמינים עבור המשקיע הפרטי. כיום למעשה ניתן לסחור באופן עצמאי במניות, מט"ח, סחורות, מדדים מובילים ואפילו באג"ח.

המציאות הקשה של ימינו מחייבת אותנו לגוון את תיק ההשקעות שלנו ולא להיות "מקובעים" בנכס אחד. מתחילת השנה היו מספר הזדמנויות בשוק, שאפשרו לנו המשקיעים הפרטיים להרוויח. אם נסתכל על ההזדמנויות העומדת על הפרק, נגלה שפיזור השקעותינו בתבונה, יניב לנו רווחים נאים מהשוק. השבוע בחרתי לחשוף בפניכם מספר הזדמנויות להשקעה אשר עומדות על הפרק:

ראשונה - זהב (סקטור הסחורות)

על אף התנגדותם של ברננקי וחבריו להשקת תוכנית רכישה נוספת, אני מעריך כי לפד' לא תהיה ברירה והם יאלצו לתת זריקת עידוד נוספת לשווקים. להערכתי, במידה ונתוני התעסוקה של אפריל גם יהיו מאכזבים, מקבלי ההחלטות בארה"ב יתחילו לחשוב ברצינות על השקת תוכנית כזו. במידה ותרחיש זה אכן יתממש, אנו צפויים לראות שחיקה בערכו של הדולר ובריחה המונית אל עבר הסחורות בכלל ולעבר הזהב בפרט, שמצליח לשמור על מבנה מחירים עולה, מזה למעלה מעשור, עובדה אשר הופכת סחורה זו לנכס היציב ביותר בשוק.

אופציה שנייה - מדד ה-VIX המכונה "מדד הפחד" (מדדים שונים)

מדד זה מגיב באופן קיצוני ביותר למצבי השוק השונים. ניתן לראות שהמדד זינק לרמות שיא של 89 נקודות בסוף שנת 2008, עם נפילתו של ליהמן ברדרס. בדיוק שנתיים לאחר מכן, צנח המדד אל עבר שפל חדש, שנקבע באזור 15 נקודות, בעת התאוששות ארה"ב מאחד המשברים החמורים ביותר שפקדו אותה, מאז מלחמת העולם השנייה. אולם אז הגיע משבר החובות באירופה. משבר זה הוביל לזינוק חד של המדד אל עבר אזור 48 נקודות וכיום הוא נסחר באזור 17 נקודות, בזכות הראלי המטורף שנמשך מספר חודשים. אני מעריך כי המדד נסחר ברמות אטרקטיביות, שמהן ניתן לשקול את האפשרות להצטרפות למהלך עליות נוסף.

דבר אשר מחזק את הערכותיי השוריות לגבי המדד, היא העובדה שעדיין לא ראינו את הגרוע מכל ובהחלט ייתכן שאחת המדינות הגדולות באירופה תזדקק בעתיד לסיוע חיצוני. מצב שיטלטל באופן קיצוני את השווקים הפיננסיים. גם המשך ההתאוששות בארה"ב מוטל בספק, כך שבהחלט צריך לשים לב למדד זה לפי דעתי, שמשקף את "מצב הרוח" של המשקיעים באופן חד וברור.

אופציה שלישית - מכירה של האירו (השקעה במט"ח)

משבר החוב באירופה יאלץ את הבנק המרכזי לנקוט במדיניות מוניטארית מקלה, שייתכן ותכלול בתוכה, בין היתר, הפחתות והשקת תוכניות תמריצים נוספות. אני מעריך כי האירו לא יצליח לחצות מעלה את ממוצע נע 200, העובר בנק 1.3475 דולר לאירו. המשך ההתדרדרות באירופה עלול להוביל לצניחה חדה בערכו של האירו, אל עבר אזור 1.25. ניתן לשקול רכישה של הין או של הדולר, כנגד האירו, היות ומטבעות אלו עשויים להיות החזקים ביותר בשוק, אם וכאשר הסנטימנט השלילי ישתלט שוב על השווקים.

אופציה נוספת ואחרונה - מעקב אחרי המדדים המובילים של ארה"ב (השקעה בחוזים עתידיים )

המדדים המובילים נסחרים בסמוך לרמות קריטיות שמהן עשוי לצאת לדרך המהלך הגדול הבא. ניקח לדוגמה את , הכולל בתוכו את המניות הגדולות ביותר של התעשייה הכבדה של הכלכלה הגדולה בעולם. המדד נסחר בסמוך לרמות התנגדות היסטורית ב-13225 נקודות. כישלון פריצה של רמה זו, עלול להוביל לתיקון חד של 10% לפחות מחד גיסא ומאידך גיסא, פריצה מעל 13225 עשויה להצית ראלי חסר תקדים אל עבר אזור 14000 נקודות, אותו לא ביקר המדד מאז פרוץ משבר הסאב פריים.

לסיכום: אם נשכיל לנצל את כל המשאבים העומדים לרשותנו ולזהות הזדמנויות, נוכל להפוך לסוחרים מקצועיים יותר, התנודתיות הרבה בשווקים פחות תטריד ונדע כיצד והיכן הכי כדאי להשקיע את כספנו.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שכח לציין שלמעלה מ 90% מהסוחרים בסוף מפסידים (ל"ת)
  חרגול 03/05/2012 06:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תותח
  אייל 02/05/2012 19:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין ספק שאורן איש גדול ןמקצוען
  סגור
 • נראה לי אורן מגיב על הכתבות שלו בעצמו.. (ל"ת)
  משקיע ותיק 03/05/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור