מדד מנהלי הרכש: כלכלת גרמניה צפויה לגלוש למיתון בחודשים הקרובים

נתוני המאקרו שפורסמו הבוקר בכלכלה הגדולה באירופה ממשיכים להיות חלשים להחריד. מדד מנהלי הרכש בסקטור הייצור ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז המשבר הכלכלי. תשואות האג"חים בעולם יורדות בחדות בתגובה
|
בניין הרייכסטאג, ברלין, צילום: istock

אם הייתה תקווה מסוימת בשבועות האחרונים להתאוששות בנתוני המאקרו באירופה, מדדי מנהלי הרכש שפורסמו הבוקר באיחוד האירופאי שופכים מים צוננים על תקוות אלו. כלכלת גרמניה, הכלכלה הגדולה באיחוד האירופאי, צפויה להיכנס ל"מיתון רשמי" כבר בחודשים הקרובים. 

מדד מנהלי הרכש המשולב בגרמניה ירד בחודש ספטמבר לרמה של 49.1 נק' בלבד, לעומת צפי לקריאה של 51.5 נק'. מדובר בקריאה הראשונה מתחת לרף ה-50 הנק' מאז אפריל 2013, כאשר נזכיר כי כל קריאה מתחת לרף ה-50 הנק' מאותתת על צפי להאטה כלכלית בחודשים הקרובים. 

מבחינת חלוקה, סקטור הייצור ממשיך להציג נתונים חלשים במיוחד. המדד בסקטור זה עמד בחודש ספטמבר על 41 נק' בלבד, לעומת צפי לקריאה של 44 נק', עמוק בטריטוריה של התכווצות כלכלית. מדובר בנתון החלש ביותר מאז אמצע 2009. הסקר מצביע על המשך ירידה בביקושים, בפרט בשוק הרכב במדינה. החולשה בסקטור זה הובילה לכך שגיוס העובדים במדינה קפא בחודש האחרון לאחר 6 חודשים של צמיחה. 

במקביל, גם סקטור השירותים אכזב בחודש האחרון עם קריאה של 52.5 נק' לעומת צפי לקריאה 53.2 נק'. מדובר בנתון החלש ביותר מזה כ-9 חודשים. 

מדד מנהלי הרכש המשולב בגרמניה: הכלכלה צפויה להיכנס ל"מיתון רשמי" כבר בחודשים הקרובים

בתוך כך, גם מדד מנהלי הרכש בצרפת אכזב: המדד המגזר המשולב ירד בחודש האחרון מרמה של 52.9 נק' לרמה של 51.3 נק'. 

התגובה בשווקים: תשואות האג"חים בעולם יורדות כעת בחדות. התשואה על אגרות החוב של גרמניה לתקופה של 10 שנים יורדת כעת לרמה של מינוס 0.59%. במקביל התשואה על אגרות החוב של ארה"ב לתקופה דומה יורדת לרמה של 1.69% בלבד, כאשר היא גבוהה בכ-2 נק' בסיס בלבד מהתשואה לתקופה של שנתיים. בשוק המט"ח, האירו נחלש כעת מול הדולר, ונסחר ברמה של 1.095 דולרים לאירו.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות