בריטניה בדרך לבחירות בזק: מה ההשלכות מבחינת השווקים? הכלכלנים מנתחים

1. למה הפאונד מגיב בראלי? 2. למה הפוטסי צולל בשיעור החד מאז הברקזיט? 3. מה המשמעויות עבור השווקים?
|
(2)
השווקים גועשים
ההצהרה הדרמטית היום (ג') של ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, בנוגע לרצונה לקיים בחירות בזק בממלכה כבר ב-8 ביוני הביאו לתגובה חריפה במדד הפוטסי הבריטי שצולל כעת 2.2%(!!) ורושם בכך את הירידה החדה מאז 'הברקזיט'. מנגד הפאונד הבריטי מזנק 1.8% מול הדולר לשיא מתחילת השנה. 
מיי אמרה בהצהרתה כי "יש צורך באחדות בווסטמינסטר, אך במקום זאת ישנו פילוג"  ובכך הבהירה כי הקרע בפרלמנט פוגע ביכולתה של הממשלה הנוכחית לקיים משא ומתן מסודר ויציב עם מדינות הגוש בנוגע לעזיבת הממלכה את האיחוד האירופי. נזכיר כי לפני שלושה שבועות הפעילה מיי את סעיף 50 שמתחיל את תהליך ההיפרדות של בריטניה מהאיחוד באופן מעשי. 
בתוך כך, עולות שאלות רבות בנוגע ליציבותו של הגוש לאור המצב החדש, שמתווסף לאי הוודאות הגבוהה ביבשת ברקע לבחירות הקרבות לנשיאות צרפת כבר בשבוע הבא. התייחסויות האנליסטים לפניכם.
אלכס זבז'ינסקי, מיטב דש: "לאירועים הגאופוליטיים הידועים שמגבירים אי הוודאות בשווקים התווסף אירוע לא צפוי נוסף. כעת לבחירות הצפויות בצרפת וגרמניה ולמתחים בין ארה"ב לרוסיה ולצפון קוריאה התווספו גם הבחירות המפתיעות בבריטניה בחודש יוני. לפי הסקרים הנוכחיים, השלטון של ראש ממשלת בריטניה צפוי להתחזק כתוצאה מהבחירות, אך מרגע ההכרזה על הבחירות החדשות הסיכויים להפתעות ולשינויים בדעת הקהל עולים. בכל מקרה, מדובר באירוע שספק אם ייצא ממנו משהו טוב." 
"אם כתוצאה מהבחירות השלטון של ראש הממשלה טרזה מי ייחלש, זה יגביר חוסר הוודאות שנובע מהמו"מ על הברקזיט. אולם, גם אם שלטונה יתחזק, הדבר עשוי להקשיח עמדות  של ממשלת בריטניה כלפי האיחוד האירופאי ושוב להגביר המתחים הקיימים. ההכרזה על הבחירות בבריטניה מעידה שהבריטים מתכוננים למו"מ קשה. כלכלת בריטניה צפויה להיפגע מהברקזיט והבחירות לא יסייעו לשפר את המצב. גם לאירופה לא מדובר בבשורה חיובית כי כתוצאה מהבחירות הם עלולים למצוא מולם פרטנר בעל עמדות קשוחות יותר ובלתי מתפשרות."
ליאור פאוסט, לאומי שוקי הון: "היום באחת ורבע הכריזה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי על בחירות בזק שיתקיימו ב-8 ליוני. ההודעה המפתיעה, נמסרה באורח דרמטי מדלת ביתה בדאונינג 10, ונועדה ככל הנראה לחזק את הבסיס הפוליטי שלה לקראת דיוני הברקזיט".
 
"מיי הדגישה כי בכוונתה לכהן עד 2020 אם תזכה באמון מחודש, וכי לדעתה הפרלמנט צריך לאחד את השורות לקראת המהלך שלפיה הוא בלתי הפיך. השוק רואה במהלך הזה דבר חיובי – בעיקר בגלל שהוא דווקא עשוי להוסיף יציבות פוליטית ולשפר את סיכוייה של בריטניה לצאת לדיונים המאתגרים מול האיחוד כשהיא חזקה יותר. הרוב הדחוק של מיי אינו מאפשר לה כנראה לקיים במלואו את המנדט עליו היא חתומה".
 
"בריטניה כבר הוכיחה ביוני 2016 שהיא מובילה קו חדש ונועז בעולם. כעת מיי מעוניינת לנצל את הסחף העולמי שהמהלך הזה יצר. הבריטים אינם נבוכים עוד להיות בדלנים, אולי אף להיפך, ומיי מריחה ניצחון חד יותר שיאפשר לה לקיים דיון מעמדת כוח. הכוח הזה מתורגם באופן מיידי לחוזקו של הפאונד, שעלה בכאחוז וחצי לאחר ההודעה. בטווח הקצר קיבלנו עוד מוקד של אי וודאות: הבחירות בגרמניה, צרפת ועכשיו בבריטניה, ימשיכו להריץ את השווקים למקלטים הבטוחים של הזהב, הפרנק השוויצרי, היין, וכן, גם השקל".
אורי גרינפלד, פסגות: "הסיבה המרכזית לצעד של מיי הhא הקשיים הגדולים שהאופוזיציה מערימה על תהליך הברקזיט מה שהיה צפוי למנוע מבריטניה להשיג תנאים טובים ליציאה מהאיחוד. לכן, למעשה הבחירות הקרובות הופכות להיות משאל עם על תוצאות משאל העם הקודם כאשר מיי והקונסרבטיבים יובילו את הצד התומך בברקזיט וינסו להשיג רוב גדול יותר מזה הנוכחי בפרלמנט ומצד שני קורבין ומפלגת הלייבור ירוצו כנראה על הקלף של ביטול הברקזיט. בהתאם, תגובת השווקים הייתה מאוד ברורה שכן עצם קיום הבחירות מקטין את הסיכוי שנראהלבסוף את ה-'BREXIT' מתממש ואכן הפאונד התחזק ותשואות האג"ח הממשלתיות של בריטניה עלו".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חחחחחחחחח
  john 18/04/2017 16:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרגתם אותי מצחוק... "הבחירות בגרמניה, צרפת ועכשיו בבריטניה, ימשיכו להריץ את השווקים למקלטים הבטוחים של הזהב, הפרנק השוויצרי, היין, וכן, גם השקל" ..... חחחחחחחחחח.... השקל? אתם שפויים?
  סגור
 • מי זה ?
  אהרון 18/04/2017 20:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי זה הכתב נדב לוי כנראה שהוא הבן דוד של דפנה מאור כתבת בדה מרקר שאין לה מושג בכלכלה ונותנים לה משום מה במה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות