אחרי ה'ברקזיט': עדכון ריבית דרמטי מחר באנגליה - מה צופים כעת הכלכלנים?

הכלכלנים במיטב-דש ופסגות בהתייחסות לעדכון הריבית מחר באנגליה. וגם, צפו בתוצאות סקר בלומברג 
|
(7)
דריכות בשווקים

בענקית הבנקאות בלקרוק שמנהלת נכסים בהיקך של 4.7 טריליון דולר, צופים שהבנק המרכזי באנגליה יחתוך מחר את הריבית ל-0% וגם ישיק מחדש תכנית הרחבה כמותית. "בתרחיש המרכזי שלנו אנחנו צופים שבריטניה תיכנס למיתון בהמשך השנה", אמרו אמש בענקית ההשקעות והוסיפו כי בכל אחת מ-5 השנים הבאות הצמיחה תהיה נמוכה בכ-0.5% מהתחזיות המוקדמות. בבלקרוק צופים ירידה בהיקף ההשקעות בבריטניה וגם מעריכים שחוסר הוודאות ישאר גבוה.

שלושה שבועות אחרי משאל העם והחלטת בריטניה על יציאה מהאיחוד האירופי ('ברקזיט'), מחר בשעה 13:00 שעון ישראל) יפרסם הבנק המרכזי באנגליה את עדכון הריבית, ולפי כל ההערכות - בפעם הראשונה מאז 2009 נראה הפחתת ריבית. ואולי גם מעבר לזה. בכדי להבהיר עד כמה העדכון הקרוב הוא חריג, נדגיש כי ב-90 העדכונים האחרונים הריבית באנגליה נותרה ללא שינוי. 

מה התחזיות? לפי סקר בלומברג שפורסם ביום שני האחרון, 30 מתוך 54 הכלכלנים שהשיבו צופים שתהיה הפחתת ריבית (כלומר 56% מהכלכלנים). מרביתם צופים הפחתה ל-0.25%. כלומר בלקרוק שצופים הפחתת ריבית ל-0% נמצאים בעמדת מיעוט. הסוחרים נותנים הסתברות של כמעט 80% להפחתת ריבית מחר. כלומר הפחתת הריבית מחר כבר מתומחרת, אבל לא במלואה. כלומר הפחתה ל-0% עשויה להיתפס בשווקים כמהלך אגרסיבי. 

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש: "נגיד הבנק המרכזי האנגלי כבר רמז שתיתכן הורדת הריבית והשווקים כבר מגלמים אותה בהסתברות גבוהה. לנגיד הבריטי יש רזומה של מזהה ומגיב מוקדם להתפתחויות העתידיות. כשהוא היה נגיד הבנק המרכזי בקנדה הוא היה בין הבנקים הראשונים בעולם שהורידו את הריבית הרבה לפני המשבר בשנת 2008."

עוד אמר ז'בזינסקי כי "לא כל כך ברור מדוע הנגיד הבריטי רוצה להוריד את הריבית דווקא כעת. מרחב הפעולה שלו מוגבל, כי הריבית כבר מאוד נמוכה. המטבע האנגלי כבר נחלש משמעותית. מניסיון של התקופה האחרונה בעולם, סביר להניח שהורדת הריבית במצב הנוכחי לא תגרום להגדלת האשראי הבנקאי. הבעיה של האשראי אינה המחיר שלו, אלא הביקוש הנמוך בגלל אי הוודאות הגדולה שלא יגבר אם הריבית תרד בעוד רבע אחוז. במקביל, הורדת הריבית תפגע ברווחיות הבנקים וברצון שלהם לתת אשראי. לפיכך, הכוונה של הנגיד הבריטי להוריד ריבית בנסיבות הנוכחיות יכולה להעיד שהוא חושש מתסריט שלילי מאוד לכלכלת בריטניה כתוצאה מה-Brexit."

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות: "יותר מחצי מהאנליסטים המששתפים בסקר של בלומברג מעריכים כי הריבית תופחת מחר בבריטניה, לפחות ברבע אחוז. האם הפחתת ריבית היא הצעד שנחוץ לבריטניה בימים שלאחר הברקזיט? כנראה שלא. ראשית, על אף שהריבית בבריטניה העומדת על 0.5% גבוהה ביחס לריבית בגוש האירו או ביפן, עדיין מדובר על ריבית נמוכה מאוד ברמתה האבסולוטית. כפי שכבר נוכחנו לדעת, בסביבת ריבית נמוכה כל כך אין לשינויים בריבית כבר השפעה על הפעילות העסקית שכן הן מבחינת ציבור החוסכים והן מבחינת ציבור הלווים, אין שום הבדל בין ריבית של 0.5% לריבית של 0.25%. בנוסף, הפעילות הכלכלית בבריטניה אמנם צפויה להיפגע לאחר הברקזיט אך מדובר על אירוע שיתרחש רק בעוד שנתיים וחצי לפחות כך שהפחתת ריבית כעת לא תשנה שום דבר".

גרינפלד ממשיך ואומר כי "אם כך, למה הפחתת הריבית מחר היא בכל זאת כנראה עובדה מוגמרת? כי זה המינימום שהשוק מצפה לו. כפי שראינו כבר מספר פעמים בשלוש השנים האחרונות, אי עמידה בציפיות השווקים עלולה לגרור תגובה שלילית הן בשוק המניות והן  בשוק האג"ח. לכן, הבנקים המרכזיים בכל העולם נאלצים פעם אחר פעם לפעול ולהתאים את המדיניות המוניטארית לציפיות בשווקים, ציפיות שרק הולכות ומתעצמות עם הזמן."

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  הריבית לא תרד ו,השקל השקרי בסכנה
  ניתאי 13/07/2016 23:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זהו תרגיל בנקאי מוכר. בישראל נערים למלחמה {לא יותר מ8 מהיום} שלא תאמרו אחר כך ,לא חשבנו... עסקי הדיור והנכסים תחת סיכון מתקדם.
  סגור
 • 6.
  מחר התור של אנגליה להדפיס כסף ולהוריד ריבית . (ל"ת)
  בא 13/07/2016 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 5.
  סיבות לירידות כל היום ממציאים, סיבה לעליה לא מוצאים
  אורן 13/07/2016 15:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ממש כתבים חכמים מאוד
  סגור
 • 4.
  אפילו לא מתייחס לכתבה,,כל מה שכותבים זה שטויות
  אורן 13/07/2016 13:59
  הגב לתגובה זו
  6 0
  כתבו מפולת בסגנון 1929 , בסוף הגיע ראלי 2016
  סגור
 • 3.
  בריטניה חזקה לא תהיה הורדת ריבית
  כלכלן וותיק 13/07/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  4 1
  השקל שלנו בסכנה לירידה מאד חזקה.
  סגור
 • 2.
  חבל שיש אתרים לכלכלה שבהם עושים הכל לבלבל המשקיע (ל"ת)
  אורן 13/07/2016 13:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  הכל חריג והכל חשוב
  האחד 13/07/2016 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בינתיים ביז אתם מפספים שהכל עלה במשך השבוע רק בארץ בהולכה שלכם הכל רקוב .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות