השווקים גועשים: נאום דראגי מטלטל את שוקי המניות באירופה - הדאקס שוב ירוק

ה-ECB הותיר על הריבית בשיעור של 0.25%. נשיא הבנק המרכזי האירופי "מרגיש נוח לפעול בחודש יוני - אם יהיה צורך"
|
(7)
סוחרים
השווקים באירופה גועשים. בשעה 14:45 הותיר ה-ECB את הריבית באירופה ללא שינוי ברמה של 0.25%. קצת לאחר מכן קיים יו"ר הבנק המרכזי, מריו דראגי, מסיבת עיתונאים בבריסל ובתחילה רק חזר על נוסח דומה מאוד לזה שאמר בחודש אפריל. השווקים החלו לאבד גובה, אך אז דראגי ציין גם כי הוא "מרגיש נוח לפעול בחודש יוני - אם יהיה צורך". ככל הנראה אמירה זו הביאה לשינוי כיוון במדדי המניות שעברו חזרה לירוק.

בשוק מצפים מה-ECB להתחיל בתוכנית להאצת הצמיחה בגוש האירו, זאת על רקע האינפלציה הכל כך נמוכה והחשש מכניסה למצב של דיפלציה. דראגי הדגיש כי הצמיחה המתונה נמשכת והעביר ביקורת צינית על אלו הדוחקים בו להתחיל בתוכנית הקלה כמותית, אך עדיין אמר את שאמר.

הדאקס שעבר לירידות של 0.25% בתחילת נאומו של דראגי (לעומת עליות של 0.7% מוקדם יותר), נסחר כעת בעליות של 0.4%. החוזים בוול סטריט מאבדים עד 0.4%.

הלחץ על דראגי ומקבלי ההחלטות בבנק המרכזי עלה השבוע מדרגה לאחר הקריאה שהגיעה מכיוון ה-OECD להורדת שיעור הריבית (וכאן אין לדראגי הרבה מרחב תמרון) ובביצוע צעדי נוספים, במטרה לעצור תקופה מתמשכת של נמוכה מדי בגוש האירו. ברור שהמכשיר העיקרי שיכול להוות תחליף להורדות נוספות הוא הרחבה מוניטרית, בדומה לצעדים שננקטו בארה"ב וביפן.

הכלכלן הראשי של בריטניה וגוש האירו, האווארד ארצ'ר אמר השבוע "אנחנו עדיין רחוקים מלחשוב שה-ECB יבצע מהלך כבר עכשיו, למרות שהדיבורים על אפשרות כזו מעבירות מסר יוני לשווקים בניסיון לרכך את מטבע האירו." - המטבע האירופי מתחזק היום ב-0.19% מול הדולר וקרוב לרמת 1.4 דולר לאירו.

מה השיקולים שעומדים לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות?

קצב האינפלציה ממשיך להיות הגורם העיקרי שדוחף לצעדי הקלה מוניטרית. הנתון של חודש אפריל היה חלש מאוד ועמד על 0.7% בגוש האירו, רק מעט מעל רמת שפל של 4 שנים. זה רחוק מלשכנע שהשוק יצא מסכנת הידרדרות לדיפלציה.

האנליסטים של בנק סוסייטה ג'נרל מצפים שהבנק המרכזי יפסיק את התוכנית הקיימת לאבטחת השווקים שהם רואים בה ככזו שמעקרת לחלוטין את מתן האשראי ויתחיל לשחרר מיליארדים למערכת הפיננסית.

מנגד, האנליסטים בברקליס מעריכים שלא יכול שום שינוי במדיניות, אם כי ההחלטה תתקבל על חודם של קולות בודדים. בין האפשרויות להקלה כמותית להורדת ריבית נוספת מצדדים בבקרליס באפשרות השנייה, למרות שניתן להוריד את הריבית ב-0.25% בלבד לשיעור של 0%. בברקליס טוענים שאין לצפות לשום תוכנית של רכישת כבר עכשיו למרות שדראגי הודה שהיו דיבורים על תוכנית כזו לפני חודש - השוק האירופי עדיין יציב מדי לטענתם בשביל נשק כבד מסוג כזה.

בשורה התחתונה טוענים בברקליס שלמרות שקצב הצמיחה הוא בהחלט איטי, הוא עדיין במסלול הנכון. יהיה צורך בהרעה דרמטית בטווח הקרוב כדי שהבנק יחליט לפעול בדרך של QE - שכרגע לא נראית באופק. במריל לינץ' אגב מיישרים קו עם האנליסטים של ברקליס.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  הבורסה יורדת בסוף היום
  רמי 08/05/2014 15:32
  הגב לתגובה זו
  1 2
  זה מחכים לדרגי זה עוד יותר מחשיד
  סגור
 • 6.
  החזירות ותאבת בצע פה זה כמו בעולם השלישי
  רמי 08/05/2014 15:08
  הגב לתגובה זו
  2 3
  הבורסות ביבשת אפריקה פחות מושחתות מישראל זה משהו שלא ניתפס פשוט תראו את מנייות המעוף לאומי דיסקונות כיל חברה לישראל בזק באיזה שערים הם נמצאים באותם שערים של שיא המשבר ב2010 זה לא ניתפס באיזה מדינה אנחנו חיים
  סגור
 • 5.
  הבורסה יורדת בסוף היום
  רמי 08/05/2014 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 3
  לפי המאמר
  סגור
 • 4.
  לא קרה כלום
  אברהם 08/05/2014 14:54
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לא קרה כלום אולי העבירו ליום אחר, אברהם
  סגור
 • 3.
  עד היום רציתי להרוויח והפסדתי מהיום אני רוצה להפסיד
  עד 08/05/2014 14:13
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מענין אם ארוויח
  סגור
 • 2.
  ברגע שיודיע על הרחבה כמותית נראה את היורו ב4 שקל ואז
  שלמה מעוז 08/05/2014 13:07
  הגב לתגובה זו
  9 0
  בנק ישראל יהיה חייב גם הוא לבצע תוכנית הקלה כמותית נגד התחזקות השקל
  סגור
 • 1.
  מעולה פתחתי שורט (ל"ת)
  צצ 08/05/2014 13:03
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות