זבז'ינסקי: "קשה להסיק משהו מנתוני התעסוקה, הפד' לא יסטה מהמסלול"

הכלכלן הראשי של מיטב דש מציין בסקירתו השבועית כי המשקיעים עברו להתמקד במועד העלאת הריבית, במקום על צמצום רכישות האג"ח
|
(5)
מאקרו

בעוד שביום המסחר האחרון בוול סטריט לא ידעו המשקיעים איך לעכל את הנתונים המאכזבים מדוח התעסוקה, לאחר סוף השבוע אפשר כבר להסיק כמה מסקנות ראשוניות. כלכלנים מעריכים שלא מדובר בקריסה מערכתית, אלא בהפרעה עונתית של מזג האויר.

כזכור, דוח התעסוקה לחודש דצמבר פורסם ביום ו' והראה תוספת של 74 אלף משרות חדשות לסקטור התעשייתי בארה"ב, וירידה בשיעור האבטלה מ-7% ל-6.7%. מרבית הכלכלנים ציפו לתוספת גדולה בהרבה, של כ-200 אלף משרות חדשות בממוצע ולכן קשה היה לדעת לאיזה נתון לייחס חשיבות גדולה יותר.

"נתוני שוק העבודה האמריקאי האחרונים, שהיו לכאורה פחות טובים מהתחזיות, הושפעו כנראה ממזג האוויר הקר ששרר בארה"ב בחודש דצמבר והיו משובשים מדי מכדי שיהיה ניתן להסיק מסקנות מבוססות על השינויים במצב התעסוקה", מסביר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות מיטב דש.

זבז'ינסקי מוסיף כי הירידה בשיעור האבטלה, שכשלעצמה הינה חיובית, לא באה מהסיבות הנכונות אלא בגלל הירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה ב-0.2%. מנגד, הוא מצביע על מספר אינדיקטורים שדווקא תומכים בהתחזקות שוק העבודה - "כמות השעות הנוספות עלתה לשיא מאז שנת 2006 ויכולה להעיד על גידול צפוי בגיוסי עובדים. משקל העובדים שהתפטרו מעבודה ברצונם עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז המשבר. עובדה זו משקפת עלייה בביטחון העובדים עקב שיפור בשוק העבודה".

עם זאת, "יש לציין שלמרות השיפור, שוק העבודה לא מייצר בינתיים לחצים לעליית השכר. קצב הגידול השנתי בשכר הממוצע לשעת העבודה אף ירד מ-2% בחודשים האחרונים ל-1.8% בדצמבר, זאת לעומת קצב של כ-3% עד 3.5% שהיה לפני המשבר", מוסיף זבז'ינסקי.

ומה הדוח הזה אומר לגבי המשך צמצום הרכישות? "הפד' לא צפוי לסטות מהמסלול של צמצום הרכישות בקצב של 10 מיליארד דולר בכל פגישה עד לסיומן הסופי עד סוף השנה, בטח לא בגלל נתוני שוק העבודה של חודש אחד. כל סטייה מהתוואי עלולה לזעזע את השווקים מכיוון שתתקבל בשווקים כסוג של הודעת Tapering או QE חדשה. לכן רק התפתחויות חריגות ממש יסיטו את הפד' מהמסלול".

"שם המשחק כעת הוא לא ה-Tapering, אלא מתי תעלה הריבית"

הכלכלן הראשי של מיטב דש מסביר כי כעת המשקיעים מתחילים לחשוש יותר מעליית הריבית בארה"ב ופחות מה-Tapering. "שיפור בנתונים הכלכליים גרם בתקופה האחרונה להקדמת המועד הצפוי של העלאת הריבית, כפי שמשתקף בחוזים על הפד'".

"המשתנה המשפיע ביותר על תוכניות הפד' יהיו סימני האינפלציה והתפתחות ציפיות האינפלציה. על פי תחזיות הפד', כפי שבאו לידי ביטוי בפרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה, האינפלציה תישאר נמוכה לפחות עד לשנת 2016" מוסיף זבז'ינסקי.

"אכן יש לא מעט סיבות להניח שהאינפלציה בארה"ב תישאר נמוכה. אולם, יש גם לשים לב להתגברות הכוחות שיכולים לשנות את התמונה מוקדם מהצפוי. מבין הסימנים המוקדמים בשוק העבודה ניתן לציין את הירידה באבטלה, עלייה בשעות נוספות, עלייה בניצולת כושר הייצור וסימנים ראשונים של קושי לאייש משרות בעובדים מתאימים".

"תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים שמשקפת תוואי הריבית העתידי בהתאם להערכות הבנק המרכזי אמורה לעמוד על כ-3.0%. בנסיבות שציינו
לעיל בהן יש סיכון להיות מופתעים מהקדמת צעדי הפד', היינו מעדיפים להגדיל חשיפה לשוק האג"ח, רק כאשר התשואות יעמדו מעל רף זה", מסכם הכלכלן.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  בארצות הברית עדין יש עיקולי בתים בעוצמה (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 12/01/2014 21:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  ארצות הברית רוצה צמיחה צמיחה ולא פירורים (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 12/01/2014 21:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  עזבו אתכם בלבלה תכלס ! האבטלה בארצות הברית עלתה
  יפיטר שוקי הון 12/01/2014 21:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בארצות הברית החליטו שמי שלא מגיע ללשכה והתייאש כבר לא ״ מובטל״ הרי זה הזוי בקיצור לדעתי יש עוד הרבה מאוד לעשות בארצות הברית לצמיחה אמיתית שם לדעתי אסור עוד שנים לעלות ריבית עיסקית/ משכנתאות גם פה וגם שם
  סגור
 • 2.
  אסור לעלות ריבית בארצות הברית עוד שנים!!!
  יופיטר שוקי הון 12/01/2014 21:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עד שלא תהיה צמיחה מואצת בפועל ואבטלה כמעט אפסית אמיתית לא ניתן לעלות ריבית
  סגור
 • 1.
  העלאת ריבית בארצות הברית שווה חורבן
  יופיטר שוקי הון 12/01/2014 21:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בלתי ניתן לעלות שם ריבית עוד שנים ארצות הברית כבר לא מעצמה שהייתה פעם סין כבר בנתה נושאת מטוסים ראשונה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות