בניגוד לקונסנזוס: הפד הפחית את הריבית ב-0.5%

עדכון: תעמוד על 4.75%. כמו כן, הוריד ברננקי את שיעור ריבית הניכיון ב-0.5% ל-5.25%. ההסבר - הצמיחה הכלכלית היתה מתונה במהלך המחצית הראשונה של השנה
|
בניגוד לקונסנזוס: הפד הפחית את הריבית ב-0.5%

הפדרל ריזרב הוריד את שיעור הריבית המוניטרית ב-0.5% בפעם הראשונה מזה 4 שנים. גורם הרקע העיקרי להחלטה היה החשש מצמיחה מתונה גם בהמשך השנה, זה התחזק במיוחד לאור נתון המשרות לחודש אוגוסט.

יושב ראש הפד בן ברננקי אמר בסוף חודש שעבר שהבנק המרכזי מוכן לפעול כדרוש כדי להגביל את הנזק לכלכלה הרחבה מנפילת שוק המגורים ומהתהפוכות בשוק האשראי העצבני מגל הזנחת המשכנתאות.

הערות ברננקי נראו תחילה כצעד אשר פתח את הדלת להורדת אפשרית, אך לאחר מכן ב-7 לאוגוסט פורסם דו"ח שהצביע על כך הכלכלה איבדה משרות רבות בחודש אוגוסט, בפעם הראשונה מזה ארבע השנים, מה שחיזק במעט את עניין הורדת הריבית מהרמה הנוכחית של 5.25%.

השאלה הגדולה שנשאלת כרגע היא האם הפחתה של 0.5% תהיה מספקת כדי לחזור למסלול הצמיחה, וליצור מחדש אמון בקרב הצרכנים. הורדה של 0.5% תביא אכן לצמיחה חזקה יותר, אך מעוררת מחדש את השד האינפלציוני.

הפעולה שבה נקט ה'פד' לא תאמה את קונסנזוס הציפיות בקרב 134 הכלכלנים הבכירים בוול סטריט, שטענו כי הריבית לחודש אוקטובר תעמוד על 5%, קרי הורדה של 0.25% בשער הריבית בה הבנקים מענקים הלוואות אחד לשני. כעשרים ושלושה מבין הכלכלנים חזו הורדה של 0.5%, בעוד הסוחרים סבורים כי היא תגיע בהמשך השנה: החוזים על ריבית ה'פד' מגלמים ציפייה לירידה של הריבית ל-4.5% עד לסוף השנה.

מאחר והשוק גילם בציפיותיו את ההחלטה, ההצהרה שיוצאת היום מכיוון ה'פד' היא בעלת משקל עצום וכלכלנים רבים ינסו להעניק לה משמעויות שונות. ברננקי מודע היטב לסימנים המדאיגים שהתגלו בכלכלת ארה"ב, וסמוך ובטוח שנתון גריעת המשרות הוא לא עוד אינדקטור שמאפשר לעבור לסדר היום. המשקיעים מצידם ימתינו לספר ה'פד' ולפרוטוקולים המאוחרים של הישיבה שמתפרסמים כשלוש שבועות, לאחריה.

"השווקים יהיו מאוכזבים מהפחתה של 25 נקודות הבסיס, אמר Joseph LaVorgna, כלכלן ראשי בדויטשה בנק, ניו יורק, בטרם להחלטה. עוד הוסיף: "באם תהיה ההפחתה בגובה 50 נקודות הבסיס, הכלכלנים ב'פד' יהיו זהירים יותר באשר להמשך וזה יבוא לידי ביטוי בהצהרה".

תרגום ההצהרה המקורית של ה'פד'

הצמיחה הכלכלית היתה מתונה במהלך המחצית הראשונה של השנה, אולם להתהדקות תנאי האשראי יש פוטנציאל גדול להגביר את התדרדרות שוק המגורים, ולהכביד על הצמיחה הכלכלית.

המהלך שביצענו היום נועד כדי לשכך מעט מהאפקטים שחוותה הכלכלה, שבחלקם נבעו הזעזועים בשווקים הפיננסים ועלולים לגרום לצמיחה מתונה לאורך זמן.

הקריאות של מדד הליבה היו מתונות במהלך השנה. אולם, הועידה סבורה כי עדיין הסיכונים לאינפלציה נשארו, ועלולים לשרור בצורה מסוימת.
ההתפתחויות בשווקים הפיננסים מאז הכינוס האחרון של הועידה, הצביעו כי הכלכלה מצויה באי-ודאות. הועידה תמשיך להעריך אפקט זה והתפתחויות אחרות, תנהג ככל שידרש בכדי לשמור על יציבות מחירים וצמיחה איתנה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות