ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ן"לדנ רודמ

מדור נדל"ן

מדור נדל"ן

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הקבלן הבכיר אברהם קוזניצקי מדבר על כיוון מחירי הדירות - והפחד הכי גדול שלו

בעל השליטה בענקית הבניה מנרב בראיון מיוחד ל-BizTV על המהלכים של כחלון ושאלת המשבר בשוק הנדל"ן
 |  84
מבט מפוכח
Share
מחירי הדירות עלו כ-8% בשנת 2016 כאשר מהנתונים האחרונים עולה שבשטח ניכרת האצה בעליית מחירי הדיור. בראיון מיוחד ל-BizportalTV מתייחס אברהם קוזניצקי, בעל השליטה בענקית הבניה מנרב, לסאגת מחירי הדירות בישראל. מנרב בונה היום 10 פרויקטים, למשל בחולון, פ"ת, חיפה, הוד השרון ועוד שלל ערים. קוזניצקי מתייחס לתכנית מחיר למשתכן, לכוונת כחלון להביא חברות בניה זרות ולכיוון מחירי הדירות בשנה הנוכחית.


אבל קוזניצקי, שכבר ראה דבר או שניים בשוק הנדל"ן הישראלי, בעיקר חושש מקריסה אפשרית של מחירי הדירות ולכן הוא סבור שהממשלה צריכה לפעול במתינות בכל הקשור לניסיון להוריד את המחירים - ולא להיגרר להחלטות פופוליסטיות.

שר האוצר אישר הבאת חברות זרות לבנות פה בארץ, בעצם למה לא?
"כמטרה אני חושב שזו מטרה חיובית. נוכל להפיק מזה הרבה תועלת, גם ללמוד וגם להוריד קצת מנפח העבודה שיש לבצע כאן. אבל אם לא יעשו את זה במקצועיות, אם לא יעשו את זה במינון נכון, אם לא יעשו את זה במעקב שוטף אחרי הביצוע זה יכול להגדיל את המשבר, כי אם זה ייעשה בלי להתחשב בקבלנים הקיימים פה בארץ ובלי להתחשב היכן באמת צריך להקים והיכן אין צורך כרגע להקים, הרי זה... במקום להביא ברכה זה יכול להביא בדיוק את ההפך".

כשאתה אומר משבר, למה אתה מתכוון?
"המשבר הוא בשני פרמטרים: הנושא של ביקוש והיצע, כתוצאה מכך נוצר משבר. המשבר נוצר גם כתוצאה מכך שכוח אדם אין בנמצא. פעם עבדנו עם עובדים זרים, היום אנו נאלצים לעבוד עם עובדים פלשתינים או עובדים מהצפון הרחוק שלנו, וכל זה הוא גורם למשבר. אתה מקבל עבודה ואין לך כוח אדם וההיצע והביקוש גם הם לא מווסתים בצורה נכונה, הרי כל הדברים האלה יחד מביאים אותנו למשבר. התוצאה של המשבר היא עליית המחירים בענף הבניה. הסכנה במשבר הזה היא שזו תהיה בועת נדל"ן שיום אחד תתמוטט."צריך להבין דבר חשוב מאוד ואת זה אתם צריכים לרשום על לוח לבכם: המטרה של הפוליטיקאים צריכה להיות ריסון מחירי הדירות, בשום ואופן לא לרסק אותם. אם יהיה ריסוק של מחירי הנדל"ן ומכירת דירה של שני מיליון למחרת היא תהיה מיליון או מיליון מאתיים, זה יביא משבר טוטאלי בכל כלכלת המדינה. לא רק הקבלנים יתמוטטו, אליהם יצטרפו הבנקאים, קבלני המשנה ויצטרפו גם אותם אנשים שקנו דירות. קנית דירה בשני מיליון, משלם משכנתא על דירה של שני מיליון ואומרים לך שהדירה שלך שווה רק מיליון מאתיים. הבנק לא יעמוד בצד, הוא יבקש ביטחונות נוספים. אין לך מאיפה. הבנק ירצה לממש, לבנק לא יהיו ביטחונות להלוואה שהוא נתן לך. זה יביא הרס טוטאלי כאן במדינה. זה יהיה דומה לסאבפריים בארה"ב, אך ארה"ב היא מדינה קצת יותר עשירה ממדינת ישראל. ישראל לא תוכל לתת מענה למשבר הזה, זו קטסטרופה. ענף הבניין הוא הענף המוביל במדינה. אם הוא יתמוטט, פועל יוצא שכלכלת המדינה תתמוטט. אמרתי לך, בנקים, בנקים למשכנתאות, קבלנים, ספקים. יש מאות אלפים שקשורים לענף הבנייה".מה להערכתך נכון לעשות במצב הנוכחי?
"היום צריכים לעשות את כל הפעולות האפשריות כדי להפסיק את המחירים שימשיכו לעלות. עליית מחירים היא גם נגד האינטרס של הקבלנים, שיהיה ברור. כל קבלן, אפילו אם הוא קבלן צעיר ימים, הוא יודע שאחרי העליות האלה עלולה לבוא מפולת. הנה קח לך בחשבון שעכשיו עשו מחיר למשתכן בעפולה. בא קבלן, אומר שלפני ארבעה-חמישה חודשים הוא קנה במכרז במנהל מקרקעי ישראל קרקע במחיר איקס, והיום במחיר למשתכן מחיר אותה קרקע מעבר לכביש היא רבע איקס. מה הוא יעשה עם מה שקנה? איך ישלם את ההלוואות ויבנה? הוא יבנה והדירות שלו יהיו יותר יקרות ממחיר למשתכן. אני חוזר ואומר, את כל המטרות, שאני מצדיק אותן, צריך לעשות במינון נכון, בחשיבה נכונה ובמקצועיות. אם כל יום בבוקר פעם שר הבינוי ופעם שר האוצר ופעם שר התחבורה ופעם ראש הממשלה יצאו בהכרזות לכל מיני נושאים שקשורים לענף הבנייה, התוצאה תהיה הרת אסון".

"צריך להקים גוף במדינה שבו יושבים גם אנשי הממשלה, גם נציגי הבנקים, גם נציגי הקבלנים, ויחד לחשוב בצורה מושכלת איך יכולים לטפל בבעיה הזאת של מחירי הנדל"ן. מה שעושים היום עם הזוגות הצעירים זה מצוין, אבל אסור שזה יגלוש למשפרי דיור. אסור שזה יגלוש למשקיעים, שהם באו לקנות כאן דירות, ויתנו לכוחות השוק לשחק. אל תתערבו בזה. לצעירים צריך לעזור, אבל לא צריך לעזור למשפרי הדיור ולא צריך לעזור לגורמים אחרים שרוצים לקנות דירות כי אין שום מטרה לעזור להם לרכוש דירה. משפרי הדיור יכולים לחיות עוד 3 שנים בדירות שלהם. נכון שהם רוצים רווחה, אבל בשביל הרווחה הזאת לא צריך לגרום נזק עצום וקטסטרופה מהצד השני ולהוריד מחירים בשביל משפרי דיור. מחר יראו שהנוסחה עם הזוגות הצעירים עובדת ויכולים להחליט החלטה פופוליסטית ולאחר מכן היא תתגלגל להחלטת ממשלה לעשות אותו הדבר עם משפרי הדיור. יגידו שמצאו את הנוסחה איך כובשים את מחירי הנדל"ן. אסור לעשות את זה, אלא אם כן אותו גוף יגיע למסקנה שזאת הדרך כדי לרסן את המחירים ולא לרסק אותם".

מה אתה אומר בעניין בועה או לא בועה?
"תהיה בועה אם ישאירו את השוק שיפעל באופן טבעי. הוא יגיע למה שאתה אומר ותהיה פה בועה והתמוטטות. בשביל זה קיימת ממשלה, בשביל זה קיים הריבון לדאוג לכך שענף הנדל"ן יהיה מנווט ושהוא לא יתפתח בצורה טבעית כי אז הוא יגיע לאן שאתה אומר. המחירים ימשיכו להאמיר ויום אחד יתברר שהמלך עירום והכל יתמוטט".

התחושה בציבור היא שמחירי הדירות בישראל רק עולים. מה יכול להיות הטריגר?
"מה יקרה כשיבנו הרבה מעל הביקוש? מה יהיה כשיגיעו למצב שאנשים יתקשו לקנות דירות והקבלנים ישארו עם דירות ריקות שאין להן קונה? התוצאה ברורה, הבנקים יתחילו ללחוץ על הקבלנים למכור בכל מחיר, והתוצאה תהיה התמוטטות".

היצע הדירות מסתכם כיום ב-30 אלף, למה המחירים לא יורדים?
"אם זה נכון, כי שמענו כמה פעמים נתון של מספרים שלאחר מעשה התברר שהמספרים לא תואמים למציאות, אך אם זה נכון אתה לא יכול ללמוד מזה שום דבר כי אם היצע הדירות היה מפוזר בצורה הומוגנית בכל המקומות בארץ, אז למספר הזה יש ערך. אם המספר הזה הוא מדבר רק על "עדשות", מקומות מסוימים ששם נוצרים עודפים של דירות בגלל כל מיני סיבות, אי אפשר ללמוד מזה על מקומות אחרים. אנחנו בונים היום עשרה פרויקטים. יש הבדל עצום בין פרויקט אחד לשני. בפרויקט אחד היו מכירות מצוינות, במקום אחר מכירות טובות אף יותר מהממוצע החודשי, ובפרויקטים מסוימים נעצרו המכירות. את המספר הזה צריך לנתח ע"י גוף מקצועי, לקבל נתונים ואז לקבל החלטות נכונות. אם זורקים מספרים, 30 אלף, ומחכים לתשובה משליפה מן המותן, זה לא יביא לשום פתרונות אלא יכול להביא לנזק שקשה יהיה לתקן אח"כ."

מה לדעתך יקרה למחירי הדירות השנה?
"זאת שאלת השאלות מה יהיה מחר. אם הייתי יודע מה יהיה מחר, לא הייתי יושב פה ומתראיין אלא רץ לעשות כל מה שצריך כדי להכין את יום המחר. אין ספק שהפעולה ברוכה שהתחילו עם מחיר למשתכן, ואם ימשיכו מבלי לגרום לריסוק המחירים אלא לפעול שהמחירים יהיו מרוסנים, וכבר היום רואים סימנים ראשונים, אז שימשיכו עם זה בצורה מקצועית אפשר להגיע לסוף 2016 עם מחירי דירות שפויים. שפויים הכוונה שהמחירים ישארו יציבים ואולי יעלו ב-2-3% כתוצאה מהתייקרות של תשומות הבניה".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של תחום הנדל"ן וקבל מידע למשקיע וחדשות מהארץ ומהעולם
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

84 תגובות ב-62 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
62 דירה 16/03/2016 13:15 דירה
חתיכת חסר צלם אנושי שהמחירים עלו לא אמרת מסכנים זוגות הצעירים נעשה מינון או הגבלה בעלית מחירים המחירים עלו בקרוב ל100 אחוז מ2008 למה לא חשבת על זוגות צעירים למה עכשו שהמחירים מתחילים לקרוס אתה רוצה שהממשלהתרחם עלייך ועל הבנקים שחגגו על זוגות צעירים מאחל לך ולכל הקבלנים שגזלו את זוגות הצעירים בעשור האחרון רק משכורת של מעמד הבניים ולא יותר
61 עוד מיסים בבקשה 15/03/2016 14:16 המדינה עושה הכל כדי שמחירי הדירות ימשיכו לעלות (ל"ת)
60 גוני 15/03/2016 12:43 אכן נגמר הסיפור של הנדלן
זה רק שאלה של זמן עד שזה יקרה בפועל אך התהליך כבר התחיל, מצד שני כל הכלכלה שלנו תיפול ביחד איתו או בגללו . אבל מה יותר עצוב לא הבנתי ? התרסקות הנדלן או התרסקות הכלכלה כי אי אפשר יהיה להפריד בניהם.
59 אשר 15/03/2016 07:22 אותי דווקא מפחיד ההפך שדירה של מיליון אחד הפכה ל2 (ל"ת)
58 פושעי הבועה לדין 14/03/2016 21:58 קריסה אדירה בפתח
להערכתי הפיצוץ לא יבוא מעליית ריבית אלא מדעיכה מהירה של הכלכלה.אין כסף לצריכה הכל בקירות.ההייטק כבר חורק .ובמלחמת לבנון השלישית נחטוף חזק ,באבי אבינו ,כמו שנסראאלה הבטיח .ישראל לא חסינה מדינה של חזירים
57 warren_buffet 14/03/2016 18:21 ואולי גם מדד תשומות הבניה ייעצר עקב ריסון השוק
שזו תהיה ברכה בפני עצמה. לא חשבת על כך קוזניצקי
56 אורן 14/03/2016 12:41 שפוי אצלו זה המחירים כיום עם עליה של 2-3%????
מדהים לראות כמה חזירות יש במדינה הזאת. טוב יעשה זוג צעיר משכיל אם ייקח את חפציו וילך למקום אחר וטוב יותר. הרי ברור שישראל היא המדינה בה האנטישמיות היא הכי גבוה וכל השאר הרבה יותר קשה פה.
55 רישום בטאבו בעוד 15 14/03/2016 10:52 לא הייתי קונה ממנו דף נייר חלק. (ל"ת)
54 גדי 14/03/2016 08:54 תראו איך הוא מנסה להפחיד מפעולות להורדת מחירים.
הוא מת מפחד שדירת 2 מליון ש"ח תהפוך לדירת 1.2 מליון ש"ח. לא הפריע לו שדירת מליון הפכה ל2 מליון תוך זמן קצר, זה בסדר. הוא מפחיד שהבנקים יבקשו ערבויות נוספות כאשר זה יקרה, אין שום סכוי שיבקשו כי הם יודעים לאן זה יוביל. מטורף מי שקונה היום דירות במחירים האלו.
53 רחלי 14/03/2016 08:52 ממליצה לקרוא מאמר בגוגל: " דירות ונמרים " ********
שיעור לחיים
אורן 14/03/2016 12:41 תודה על החפירה היומית צביקה (ל"ת)
מיכל 14/03/2016 09:29 תודה על ההפניה למאמר בגוגל (ל"ת)
52 הומלס 14/03/2016 08:50 חזירים נמאסתם
ארץ אוכלת יושביה, זוגות הצעירים שכבר ממש לא צעירים ועדיין מחוסרי דיור. ציבור קטן של קבלנים חזירים שמתעשרים על חשבונינו. מי יתן וכל השוק יקרוס, הקבלנים יהיו מחוסרי דיור שינסו כמונו ל"זכות" ברולטה של כחלון "מחיר למסכן" שיקרוס כבר שיקרוססססססס בנקים נדלן סחורות.... שהכל יקרוס חזירים נמאסתם
51 גדי 14/03/2016 08:48 זאת כתובת ענקית על הקיר. אפילו הקבלנים מודעים למפולת
המתקרבת ולא מפחדים לדבר עליה , כמו הדרג הפוליטי.
50 במרכז 14/03/2016 08:36 דירה לצעירים בשש מאות אלף שח הבנקים לא יטמוטטו לא לפחד
אל תפחידו אותנו אם יציבו הבנקים אחרי מגה רווחים שנה אחרי שנה אז שנה אחת או שנתיים יהיו לבנקים פחות רווחים קוזניצקי תפסיק להפחיד אותנו אנחנו לא מפחדים ואם מנרב לא תהיה רווחית שנה אחת או שנתיים ולאומת זאת אלפי תצעירים לא יעברו בגללכם לברלין אז זה יהי טוב למדינה ולאזרחיה וכמה תייקונים יתחזרו פחות קודם כל לדאוג שצעירים ירכשו דירה בשש מאות אלף שח בין גדרה לחדרה ושלוש מאות אלף שח בפריפריה
49 מציאותי 14/03/2016 05:46 רק מלחמת לבנון השלישית תוריד את מחירי הנדל"ן בארץ
עשרות אלפי הטילים והרקטות של החיזבאללה שייפלו על מרכזי האוכלוסייה בארץ יגרמו לבריחה המונית לחו"ל, מה שיביא לריסוק בועת הנדל"ן ולריסוק בועת השקל החזק. זה רק עניין של זמן!
48 במעמד צד אחד 14/03/2016 01:55 הוא מפחד שדירת 2 מ.תרד ל1מ.שזו העלות האמיתית של הדירה.. (ל"ת)
47 אהרון 13/03/2016 23:28 המשבר בלתי נמנע
ברגע שהריבית תתחיל לעלות זה סוף עלית המחירים . לא לשכוח אין רק עליות תמיד אחרי עליות יש ירידות
46 שישקו 13/03/2016 22:45 קוזניצקי אדם ישר ,אבל את פיצוץ הבועה בלתי אפשרי לעצור (ל"ת)
במרכז 14/03/2016 08:37 קוזניצקי דואג לקוזניצקי והמדינה צריכה לדאוג לאזרחים (ל"ת)
45 דיקפריו 13/03/2016 22:40 מה יקרה כשתגענה חברות סיניות?
הם מרימים 20 קומות תוך 4 חדשים, בונים ב 250 דולר למטר, דירת ארבע חדרים 100 אלף שקל. אז על מה יוכלו לדרוש 2 מעליון שקל? אפילו הקרקע לא תעלה הרבה, כי הסינים יעשו פינוי בינוי במהירות במרכז הערים הותיקות, היכן שיש המון קרקע.
44 מ 13/03/2016 21:28 זה יקח עוד זמן. לפחות שנה וחצי
אבל זה יתפוצץ בסוף. יש עכשיו האטה מטורפת בעסקאות נדל"ן. כנסו לטתר רשות המיסים ובדקו. הקבלנים מחזיקים ב 30 א' דירות לא מכורות וריבית המשכנתא עולה בקצב רצחני. רק ב 5/15 היתה 1.96 היום 3+ והיא ממשיכה לטוס. קטסטרופה.
43 קבלן,בנק,ממשל=חזירות 13/03/2016 19:47 סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש
שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90%= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות=פישר ברח+ עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
42 יוסי 13/03/2016 19:37 כל שוק מווסת בסופו של דבר התמוטט (ל"ת)
41 שמעון 13/03/2016 18:37 תראו ב2013 מה הוא אמר
לפני כ3 שני הוא אמר שהמחירים ירדו
רם 13/03/2016 19:27 כי מאז בנק ישראל הפחית את הריבית 8 פעמים ותידלק הביקוש (ל"ת)
40 אין גבול ??? 13/03/2016 18:28 הממשלה עד היום הקשיבה להם וזו הסיבה שהמחירים בשמים !!!
ככל שיותר מהר יטפלו בנושא הנדלן ככה הנזק העתידי יהיה קטן יותר , ההפחדות שמה שמה הכל יקרוס יובילו אותנו לאסון כלכלי חמור, עדיף היום לספור את הנזקים ולא בעוד שנתיים שהמחירים יהיו מעל 100% עלייה ואם אשראי נדלן בלתי נסבלים .
39 דויד 13/03/2016 18:16 David כנסו בבקשה
האם מישהו מפה משתמש בתוכנה metastock ? והאם הוא ממליץ עליה
38 שגיא 13/03/2016 18:05 מס על הכנסה משכר דירה יגרום לזה (ל"ת)
37 מאקרו 13/03/2016 18:05 אף אחד לא יצליח למנוע מגרף מחירי הדירות ליפול מטה כמו
אבן. הגרף יצא מכל פרופורציה...זקנות שבקושי מדברות קנו דירות להשקעה...אין שום מצב שההמונים ירוויחו...הרווחים על הנייר יהפכו להפסדי הון מהר מאוד. אף אחד לא יכול למנוע מהכלכלה לנסות להבריא עצמה. כמו בכל מקום בעולם הבועות התנפצו על יושביהן...פה לא יהיה מקרה דופן...ישראל מלאה בקרקעות..ההיצע הנוכחי של יד 2 ודירות חדשות עולה על מאה אלף...אנשים יבינו שעבדו עליהם בעיינים...זאת הייתה פירמידה...לאט לאט האמת תחשף.
לך תקנה דירה 13/03/2016 18:37 תפסיק לבלבל את הביצים (ל"ת)
36 יעל 13/03/2016 18:03 תקראו בגוגל " שאלות של משקיע בנדל"ן " ******
תפתחו את העיניים
רפאל 13/03/2016 18:25 מאמר מעולה ותודה על ההפניה (ל"ת)
35 פ 13/03/2016 17:54 עצם זה שהוא אמר בועת נדלן בלשון עתיד גרם לי להפסיק
לקרוא...כאילו שהיום אין...כמה אפשר לעוות את המציאות? דרך אגב יש לי חדשות לקוזניצקי...הכלכלה תקיא את כל מה שדחפתם לה בשמונה שנים האחרונות והמחירים יקרסו ככה או ככה...עדיף שזה יהיה יזום ויתחילו לצמצם כלפי מטה כבר מעכשיו כדי להכין את המשק לעתיד לבוא.
34 ביבי 13/03/2016 17:48 פחלון
המחירים הולכים לרדת. אין שוק שרק עולה
33 הוא מודאג רק עכשיו? 13/03/2016 17:42 למה הוא שתק כשמחירים טסו 100%?
המחירים הכפילו את עצמם, דור שלם נהרס. לא מצליחים לחסוך לדירה עקב מיסים ויוקר המחייה ומחירים רק טסים. ואנשיו הוא בא ו״מזהיר״! עם כל הכבוד לידע ונסיון שלו זב פשוט חזירות מה שהולך כאן! הוא חייב להבין שזה לא תקין ולא צודק להפיל דור שלם ששירת ומשרת ומגדל כאן ילדים בחוסר תקווה ויאוש. 150 משכורות לדירה, זה לא הרס וקטסטרופה? עם כבוד למר קוזניצקי.
32 קשקשן 13/03/2016 17:34 שיראה איך הורידו באירלנד את מחירת הנדלן בחצי. אף אחד לא
קרס.
31 מחירי הדירות 13/03/2016 17:33 לא יהיה מספיק כסף
להחזר המשכנתא המכירות יגיעו השכר לא ידביק קצב החזר משכנתא המכירות הלחץ יכריע את המחירים למטה לצמצם חשיפה לנדלן בארהב נפל אז מה קרה כאן יקרה
30 מחירי הדירות 13/03/2016 17:29 יקרים כ20%
עליית מחירים ממוצעת של 4.8% לל שכד במשך 30 שנה גבוה מאוד ביחס לעליית השכר שהיתה נמוכה בהרבה עליית מחירי הדירות הרבית הנמוכה עת תעלה הריבית ההחזר המשכנתאות יעלה בהונג קונג קרסו מחירי הנדלן בחודש האחרון ב10% והבועה מתפוצצת גם שם אמרו המחירים לא ירדו הם ירדו עד 20% כך היה מ1995-2004 עשור של ירידות מה לא יחזרו הירידות להתפכח להתפכח הזויים
29 לא חייבים לקנות בת"א 13/03/2016 17:27 המחירים היום סבירים וחשוב מאוד לא להכניס אותם לסחרור (ל"ת)
פ 13/03/2016 17:55 מיליון וחצי בפריפריה זה סביר? תרשום לעצמך שהמחירים
בפריפריה יקרסו למעלה מחמישים אחוז. תרשום ואל תשכח.
כן 13/03/2016 19:59 אתה תמשיך לללום (ל"ת)
28 התמוטטות !!! 13/03/2016 17:25 החוב על נדל"ן בארץ גרוע יותר מהסאב פריים של
ארה"ב , הזינו את הבועה באשליות של מחירים לא יורדים רק עולים .
27 מילואימניק לא גאה 13/03/2016 17:23 איזה חזיר! שאני אשמור על הרכוש שלו וחי כמו כלב?
אני לא יכול לרכוש דירה למשפחה שלי במחיר שפוי שתואם להכנסות מעבודה קשה, וחייב לשרת ולשלוח לצבא את ילדיי שישמרו על הונו של קוזניצקי? איזה חזיר שישלח את הילדים שלו!
מילואימניק 13/03/2016 19:18 דירה לא צריכה לעלות 150 משכורות
מר קוזניצקי הנכבד, אתה יודע היטב שמחירים לא הגיונים! לאנשים בלי עזרה מבחוץ אין יכולת לעמוד בהם ואם אתה חרד לעתידה של המדינה אתה צריך להיות בין המובילים שדורשים להוריד אותם לרמות שפיות. אנו מדינה של העם שחזר לעצרו ולא מקום לעושק וקפיטליזם חזירי.
אלכס 13/03/2016 21:27 למה להאשים את קבלנים?
מה רוצים מקבלנים? על עוד יש מאות אלפי פראיירים שמשלמים הם יעלו מחירים.זה כל כך הגיוני. צריך להאשים את הציבור שרץ כמו עדר ללא הבחנה לשחיטה.
מילואימניק 13/03/2016 18:43 סליחה מר קוזניצקי
מר קוזניצקי, סליחה על התגובות החריפות ונסערות ובלי לפגוע בכבודו של מר קוזניצקי שבהחלט איש ראוי יש להסתכל על מה שקרה כאן בתחום דיור כאסון שכבר קרה! אמנחנו קמנו כמדינה הקולטת עלייה וקיבוץ גלוחות והפכנו למה? איך היום אנו יכולים להציג את עצמינו כמדיה שהיא בית לעם היהודי ומצד השני לאנשים שאין להם הון ירושה גם אין שום יכולת מעבודה להגיע לבית פרטי הכי צנוע? אני עליתי בגיל צעיר, והיום אחרי צבא ולמודים אקדמאים ועם עבודה טובה לא יכול לקנות לי דירה, תלוי באנשים אחרים שמשכירים לי את הבית ומתרחק מחלום לבית משלי עקב ריבית אפסית לחסרונות ועליה מתמדת לדיור שלא עוצרת? מר קוזניצקי לא חבל? אתה באת ממשפחה שעברה שואה, גם אני בן לנצולת השואה, האם זאת המדינה שרצינו לקבל? דירה שעולה 150+ משכורות זה לא אסון לדעתך שמפצל ומתמיד את הפערים בחברה? תחשוב גם על זה מר נכבד! בכל זאת מצטער על התגובות החריפות ופוגעות. לא התכוונתי לפגוע בך ומקווה שפעם הבא כשתדבר על המחירים תמצא עומת להגיד את האמת שמחרים בארץ חייבים לרדת להתאים למשכורות והכנסות של האנשים שגרים, משרתים ומגדלים ומחנכים את הילדים שלהם כאן! תודה.
26 לי 13/03/2016 17:17 מפחיד את הממשל שלא יעשו צעדים ושימשיכו המחירים לעלות (ל"ת)
25 מני 13/03/2016 16:42 הם מפחדים .בקרוב הריסוק של בועת הנדלן. (ל"ת)
שולמן 13/03/2016 16:59 וכשהתעוררתי נזכרתי בחלום, ויצאתי לחפש .... אתה הזוי מני (ל"ת)
24 נועה 13/03/2016 16:15 מחירי הדירות _בכי לדורות _ רק הליכוד יכול... (ל"ת)
23 עוד אחד 13/03/2016 16:04 ירידה מתונה
אין חיה כזו ירידה מתונה. ההסבר הוא מאד פשוט ברגע שמשקיעים או סתם קונים פוטנציאלים רואים נכס שהצפי שלו ירידה כלשהי אף לא מכיר הרבה שיקנו אותו. ואז באה קריסה
22 אחד 13/03/2016 16:00 משאל ליבו
שימו לב גם הקבלנים מודים כבר כי אנו "על סף בועה" כלומר המחירים לדבריו כבר לא ריאליים (זאת למרות שבפועל אנו עמוק בתוך הבועה ומרחק נגיעה מפיצוצה). משאלת ליבו שהמחירים יעלו 2-3 אחוז בשנה למה? כי הוא מבין שכל מספר אחר מקריס את השוק . 7-8 אחוז עלייה ובוםםםם. קריסה. 0 אחוז?מי ירצה להשקיע בנדלן?! קריסה. 2-3 אחוז הכל סבבה הקבלנים ימשיכו למכור דירות במחיר כפול. תכלס גם זה לא הגיוני כי המחירים 40 אחוז גבוהים מדיי.עם 2-3 אחוז ובורסה שלפחות עושה ממוצע (10 אחוז שנתי, 7 וחצי אחרי מס) המשקיעים יזלגו מהר מאד החוצה. הטרנד של הדירות יגמר והמחירים ידהרו למחיר הריאלי שלהם ויחצו אותו גם הרבה כלפיי מטה. ספרד הולנד יפן אירלנד ארהב (סין כעת) כולם היו בסרט הזה.
איתי 13/03/2016 18:30 הלוואי היית צודק
אבל שנה הבאה לצערינו נראה עלייה דל עוד 8%, כבר שנה אחרי שנה ככה. מתי הטירוף הזה יעצור כבר ?
21 אפקט הדומינו 13/03/2016 15:33 עוד לא הייתה נפילת מחירי נדל"ן בלי שתגרום למיתון
צודק הקבלן המנוסה שיש לגרום לירידה מדורגת של המחירים על פני זמן ארוך. אם תהיה התמוטטות ספק אם רבים ממבקשי הדיור יוכלו לרכוש גם בגלל הרעה משמעותית במשכנתאות וגם הרעה בתעסוקה
20 לתת במה לקבלן אמי 13/03/2016 15:25 עושק/גוזל קבלני משנה .. (ל"ת)
19 משה 13/03/2016 15:24 כחלון כישלון
שמו לב מה אמר כחלון לפני שנה : "משקיעי הנדל"ן זוללים את מלאי הדירות במדינה ופוגעים בצעירים", כך אמר שר האוצר משה כחלון בטקס החתימה על הסכם הגג לבניית כ-7,500 יחידות דיור ברמלה." אז מדוע להמשיך לתת הטבות מס למשקיעים ?
יודע 13/03/2016 18:51 אין שכל אין בעיות
כחלון העלה את המס על המשקיעים. זה הטבת מס?
18 משה 13/03/2016 15:21 כחלון כישלון
ממשיך לתת הטבות מס למשקיעים ? היכן הצדק החברתי שכביכול אתה מייצג ? הגם אתה ברוטוס ממשקיעי הנדל"ן ?????
17 בא 13/03/2016 15:20 שאלה לקוזניצקי,כבר קנית יגואר לילד . (ל"ת)
16 אביקו 13/03/2016 15:19 מצחיק שקבלן שמוכר דירות בעכו ב 1.3 מ מדבר על בועות ופחד (ל"ת)
בא 13/03/2016 15:39 הוא פוחד שהחגיגה תיגמר . ולכן מבלבל לכם במוח . (ל"ת)
15 שגעון הנדלן 13/03/2016 15:14 משבר יגיע והוא לא יגיע בזכות הממשלה אלא למרות
הממשלה , כשמנפחים אשראי נדל"ן שבקצה צריך לשלם אותם ואין מי שישלם אותם מתגלגל משבר שלעצור אותו זה כבר בלתי אפשרי , יש ידע איך לנפח מחירי נדל"ן אין ידע איך לעצור את זה בזמן . אם בתחילת הבועה אמרו שאין בועה עכשיו כבר כולם מדברים בגלוי על הבועה במונחי משבר נדל"ן . אם הממשלה תשמע בעצתו שנה הבאה הם יפגשו עוד עלייה במחירים .
14 משה 13/03/2016 15:03 היכן היה קוזניצקי בשנים האחרונות
עכשיו כשהמחירים בועתיים הוא רועד מפחד. היכן הוא היה כל השנים כאשר בכל פורם אפשרי טען שהמחירים ימשיכו לעלות ונמנע מלהזהיר את הקבלנים וציבור הרוכשים מפני המשך ניפוח הבועה שהוא והקבלנים האחרים גרמו ע"י נכונות לשלם עבור קרקעות מחירים לא שפויים.
עמנואל 13/03/2016 16:14 איפה היה? עשה עסקים ועבד קשה
אידיוט שכמותך, שואל שאלות קרש, והעיקר להשמיץ....
בא 13/03/2016 15:40 אז ככה ,בתילנד ,אנטרטיקה,קריביים ,לפלנד,מוזנביק,קנדה ..
............................................אפילו היה באנטרטיקה .
13 צעיר 13/03/2016 15:03 ושמחיר דירה של 700 עלה ל 2 מליון והזוגות התרסקו- לא בכה
הבכי הוא רק על כיסיהם של המשקיעים והקבלנים אבל מאות אלפי זוגות שנשברו לא נכלים במשוואה ביבי וכחלון הרסתם אותנו
12 אנונימי 13/03/2016 15:03 רעיון טעות - מי עושה לו יח"צ ?
קוזניצקי נראה מבוהל ומפוחד... טעות שהתראיין !
11 משה 13/03/2016 14:48 כחלון כישלון
פיצוץ הבועה זה עניין של זמן ועדיפה שעה אחת קודם . כך נציל עוד זוגות צעירים וקבלנים מכניסה לפשיטת רגל.
10 משה 13/03/2016 14:47 ליבי ליבי עם קוזניצקי
קבלן שרץ והשתתף במירוץ וקנה קרקעות במחירים לא שפויים דינו לפשוט את הרגל כמו משקיע בשוק ההון שקונה מניות במחירים לא שפויים ואחר כך באה ההתרסקות. לקבלנים יש גם אשמה במחירים שאותם הסכימו לשלם עבור קרקעות ובעקיפין גרמו לעליית מחירי הנדלן.
9 משה 13/03/2016 14:43 כחלון כישלון
המחירים היום הם בועה שעדיף לפוצץ אותה היום ולא מחר מכיוון שכל חודש גורם לנזק יותר גדול. מספיק גם עם הבלוף שיש מחסור בדירות, ישנם כ 700 אלף דירות שנרכשו להשקעה ולכן יש לגרום לאפיק זה להיות לא כדאי . כיצד ? פשוט מאוד, ביטול האפלייה שקיימת לטובת משקיעי שוק הנדל"ן : 1. ביטול מסלול הפטור ומסלול 10 אחוז. 2. מס מינמלי של 20 אחוז ללא הכרה בהוצאות. 3. הטלת מס רכוש על כל בעל דירה שלישית ומעלה. 4. חובת הגשת דוחות מס שנתיים והצהרות הון לבעלי דירות להשקעה.
8 ישראל 13/03/2016 14:43 מקצועי ואמיתי! צריך לרסן מחירים ולא לפוצצץ את הבועה (ל"ת)
7 עידודו 13/03/2016 14:39 יאללה שיתמוטט כבר!! אני מחכה לקנות בזול :) (ל"ת)
2008-2009 13/03/2016 15:38 איך תקנה כמעט בלי משכנתה וסיכוי גבוה לאבטלה (ל"ת)
6 דודי 13/03/2016 14:38 קוזניצקי יודע את האמת המרה
שום ערך פיננסי לא עולה ללא סוף. לאחר גל עליות חייב לבוא גל ירידות. אלו הם חוקי הכלכלה.
5 צעיר 13/03/2016 14:29 אם המחירים יפסיקו לעלות לא תהיה לי סיבה לקנות דירה
לא אכפת לי לשלם 2 מיליון על דירת חדר כל עוד מבטיחים לי שהמחיר שלה רק יעלה. אבל אם המחיר נשאר קבוע מה פתאום שאשלם מחיר כזה על דירה מצ'וקמקת? ואם המחיר יהיה במגמת ירידה לא אקנה אפילו דירת 4 חדרים ב 700,000 כי לא בא לי להפסיד. אפשר לשכור ולחכות שהמחיר יוזל
4 מניפולציה חזירית 13/03/2016 14:28 החלטות פופוליסטיות? למשפחות אין איפה לגור!
אנשים שורפים חסכונות על השכרת דירה כי המחירים בשמיים-להוריד את המחירים ואתמול או שמי שיוכל יעזוב ונשאר עם על מי שלא יכול לעזוב.
שולמן 13/03/2016 16:58 שכירת דירה. לא שורפים חסכונות על השכרה... (ל"ת)
3 רועי 13/03/2016 14:27 אני לא מבין למה קוזניצקי מודאג
הרי מחירי הדירות בישראל רק עולים לא? חחחחחחחחחחחחחחחחחח
מאיר 13/03/2016 14:55 חבל שהצעירים לא מבינים שמילת המפתח היא סבלנות
לא רק ידעו הצעירים לחכות בסבלנות ולא לקנות דירות במחירים חזיריים, אז כמו שקוזניצקי אומר הקבלנים היו נתקעים עם הדירות והבנקים היו לוחצים למכור בכל מחיר ומשם הדרך סלולה לירידת מחירים, עדיין לא מאוחר אנא תהיו חכמים המתינו ואל תיקנו דירות עד אשר ירדו לפחות ב 25% וזה אפשרי וראלי
עוד אחד 13/03/2016 16:43 לא רק אפשרי אלא ודאי (ל"ת)
2 אורן 13/03/2016 14:27 הקבלנים מבינים שהחגיגה הסתיימה (ל"ת)
1 כלכלן 13/03/2016 14:24 שימו לב למשפט המחץ בכתבה
" קנית דירה בשני מיליון, משלם משכנתא על דירה של שני מיליון ואומרים לך שהדירה שלך שווה רק מיליון מאתיים. הבנק לא יעמוד בצד" - ואת זה רוב הציבור שלקח משכנתא ורץ לקנות במחירים מטורפים פשוט לא מבין. הרבה אנשים אומרים לי..."אז מה אם מחירי הדירות יירדו? קנינו את הבית לגור ולא להשקעה אז מה זה משנה לי אם ערך הבית יירד? הם לא מבינים שברגע שערך הבית יורד הבית כבר לא מהווה בטוחה להלוואת הענק שהם לקחו והבנק ידרוש מהם בטחונות נוספים. אין לך בטחונות נוספים? כונס הנכסים ימכור לך את הבית ומכיוון שהרוב המוחץ של הזוגות הצעירים לא יוכל לספק בטחונות נוספים הבנק ימכור להם את הבית. יציאת כמות מסיבית של דירות למכירה לשוק תגרום לליבוי ירידת מחירי הדירות ומכאן הדרך למשבר סאבפריים קצרה מאוד.
ג'וני 13/03/2016 17:28 לכן אולי הבנקים לא ימהרו לממש נכסים
ההגיון אומר שהם יפנו לממשלה באיום מפורש והמדינה תיתן ערבויות מה שיצור בעיות נוספות. על כל פנים כולנו נשלם מחיר יקר על ה"חגיגה" שהייתה כאן
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.