אבדן ההכנסות מריבית מעיק? מנכ"ל UBS לא תומך בדראגי

בהודעת הריבית האחרונה מריו דראגי הפתיע את השווקים עם הרחבה אגרסיבית במדיוניות. רגע לפני הודעת הריבית בחמישי מנכ"ל UBS מזהיר מפני המדיניות
 |  (2)
לקראת הריבית באירופה
לקראת הודעת הריבית של הבנק המרכזי באירופה (ECB) בחמישי הקרוב, הבזוקה ששלף דראגי בהודעה האחרונה זוכה היום לביקורת נוקבת מצד מנכ"ל הבנק הגרמני UBS, אלכס וובר, שמזהיר כי דראגי מגיע לקצה גבול היכולת בניסיונו לתמוך בשווקים. וובר שבטח לא נהנה לוותר על ההכנסות מריבית שאבדו נוכח הריבית השלילית, מספק את דעתו לגבי מדיניות זו בימים בהם רווחיות הבנקים נמצאת על המוקד.
בשורה התחתונה, וובר מזהיר כי הבנקים המרכזיים באירופה וביפן קרובים למיצוי גבול היכולת שלהם לספק תמריצים לשווקים. כזכור, בהודעת הריבית האחרונה דראגי הפתיע והנחית הרחבה מוניטרית בשלוש חזיתות. הראשונה, הורדת הריבית על הפקדונות בבנק המרכזי באירופה בעוד 0.1% למינוס 0.4%. השנייה, הורדת הריבית על ההלוואות מהבנק המרכזי ב-0.05% ל-0%. השלישית, הרחבה אגרסיבית של תוכנית הרכישות בעוד 20 מיליארד אירו ל-80 מיליארד אירו בחודש.
וובר אמר: "אנו נמצאים בנקודה בה היתרונות שבהרחבת המדיניות המוניטרית המקלה, במיוחד באירופה אבל גם ביפן, עולה על העלויות ועל תוצאות לוואי". עם זאת, "הריבית השלילית נחשבת מועילה בשלב הזה רק אם משיתים אותה לזמן קצ והיא די קרובה ל-0". וובר העלה ספקות לגבי יעילותה של תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי של אירופה, תוכנית שזכתה לתגבור נוסף בהודעה האחרונה - מהלך שזכה לשם 'הבזוקה של דראגי'.

וובר הזהיר בנוסף כי המערכת הפיננסית לא נועדה להתמודד עם שעורי הריבית השליליים וכי למדיניות שכזו "עלולה להיות השפעה ניכרת שתשנה את התנהגות הצרכנים והחוסכים", במידה והיא נמשכת לתקופה ארוכה. וובר ביקר את המדיניות שצפויה לצאת לפועל החל מיוני הקרוב בניסיון של דראגי להגדיל את האשראי למשק - הורדת ההלוואות לבנקים - ואמר: "זהו סיבסוד לא הגיוני".
לגבי הירידות שנרשמו בשווקים בתחילת השנה, אמר: "חל תיקון מסויים בשוק ואני חושב שזה נוגע יותר לרווחיות של הבנקים ולא לבעיות פירעון. אם נסתכל אחורה ניתן לראות שהמהלך חל עוד בנובמבר האחרון ברקע לרגולציה חדשה מבאזל. המשקיעים שמים לב עכשיו יותר להלימות ההון של הבנקים".
"אירופה צריכה לוותר על הבנקים החלשים בסקטור", הוסיף וובר והגדיר את המהלך הדרוש כ"הרס יצירתי" על מנת להביא את סקטור הבנקאות למצב תחרותי יותר. "אירופה מוצפת בבנקים כך שאתה מצפה לראות העלמות של כמה שחקנים חלשים בשוק ונדידת לקוחותיהם לבנקים חזקים יותר".
 
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  דראגי תמשיך להזרים . עזוב אותך מה הוא אומר
  לימור 19/04/2016 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם דראגי לא היה מזרים כסף כל הכלכלה היתה מתרסקת. ילן ודראגי הצילו את כלכלה העולמית בכך שהדפיסו כסף ושלחו אותו לשוק. הבה גם המניות עולות והנדלן
  סגור
 • הבנקים יצרו שוק מניות ואגח יקר להחריד ברמה של בועה.
  פיני 20/04/2016 02:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסופו של דבר מקבלים סטגפלציה. ההצלה שאת מדברת עליה היא זריקת קש לטובע. ןאם המצב כל כך טוב למה רווחי חברות יורדות והשכרהריאלי לא עולה.
  סגור