משרד התחבורה מכריז על סנקציות חדשות נגד רוכבי אופניים חשמליים

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב דרישה לחבישת קסדה, שימוש באפוד זוהר, דחיית רישיון הנהיגה לרוכב בניגוד לחוק, הגדלת הקנסות, החרמה והשמדה ועוד
 |  (5)
ישראל כץ, צילום: כפיר סיון, Istock
כחלק מההתמודדות עם תופעת האופניים החשמליים, אשר מוגדרים לאחרונה כלא פחות מ"מכת מדינה", משרד התחבורה מדווח היום (ה') כי הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב הצעת החלטה של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, המאמצת את עיקרי התכנית הלאומית של משרד התחבורה להגברת הדרישות והסנקציות בנוגע לשימוש באופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים.
ההחלטה כוללת בנוסף תיקוני חקיקה ותיקונים מנהליים, שיאפשרו להחמיר את הענישה על הפרות חוק ברכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים ועל שיווק של כלים בלתי תקניים, בניגוד לתקנות התעבורה.
קורס ייעודי לרוכבי אופניים חשמליים
ההחלטה מטילה על הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד), בשיתוף משרד החינוך ואגף הרישוי במשרד התחבורה, לקבוע תכנים מקצועיים להכשרה לרכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים, למי שלא החזיק ברישיון נהיגה או שלא עמד במבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.
ההכשרה תבוצע באמצעות קורס ייעודי בסיסי בנושא חוקי תנועה, הכרת הדרך, תמרורים והתנהגות זהירה ברכיבה. על פי ההחלטה, הרלב"ד תפעל באופן מיידי להכשרת מורים, אשר יופקדו על הוראת הקורס. הקורס יתקיים במסגרת לימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר התיכונים. תלמידים שאינם משתתפים בלימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר, יעברו את הקורס במסגרת חלופית, שתקבע על ידי הרלב"ד.
על פי תכנית משרד התחבורה, בסיום הקורס יבחנו התלמידים במבחן ייעודי בנושא הרכיבה על האופניים. רשות הרישוי במשרד התחבורה תנפיק אישור כשירות לכל רוכב האופניים שעמד בהצלחה במבחן הייעודי. לרשות השוטרים ופקחי הרשויות המקומיות יועמד מאגר שבו יופיעו כל הרוכבים שקיבלו אישור כשירות. החל מ-1 בינואר 2019 ייאסר על רוכב אופניים או קורקינט חשמליים, שאין ברשותו רישיון נהיגה, שטרם עבר את מבחן הקורס הייעודי או שלא ניתן לו אישור כשירות לרכוב על הכלים החשמליים.
חובת חבישת קסדה
משרד התחבורה יקדם את פרסום הצעת החוק הממשלתית, המחייבת את כל רוכבי האופניים החשמליים בחבישת קסדה, בעת הרכיבה עליהם, בכל גיל ובכל הכבישים. הצעת החוק אושרה לאחרונה בועדת השרים לענייני חקיקה ובקרוב תוגש לאישור הכנסת.
חובת שימוש באפוד זוהר
החל מ-1 בינואר 2019, יחויבו כל רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים ללבוש אפוד זוהר במהלך הרכיבה בשעות החשיכה ובראות לקויה, אשר נועדה להגביר את נראות הרוכבים בכבישים. כיום, לא קיימת חובה על רוכבי האופניים ללבוש אפוד זוהר.
דחיית רישיון הנהיגה בשנה לעברייני תנועה
הצעת ההחלטה קובעת כי משרד התחבורה יקדם בשיתוף משרדי בטחון פנים ומשפטים תיקון לפקודת התעבורה, הדוחה את קבלת רישיון הנהיגה  בשנה למי שהורשע בעבירה של רכיבה על אופניים או קורקינט חשמלי מתחת לגיל המותר וכן למי שרכב על כלים חשמליים שאינם עומדים בהגבלת המהירות המותרת (עד 25 קמ"ש).
החרמה והשמדה של כלי רכב דו גלגליים 
הצעת ההחלטה מטילה על המשרד לביטחון פנים, בשיתוף משרד התחבורה, משרד הפנים ומשרד הכלכלה והתעשייה, לקדם תשתית משפטית שתאפשר החרמה וגריטה של כלים דו גלגליים חשמליים, שאינם תקניים, ממי שרכב או שיווק כלים אלה.
החרמה וגריטת הכלים תתבצע במקרים בהם הרוכב רכב מתחת לגיל המותר (גיל 16), רכב בעת שכרות, הרכיב אדם נוסף בניגוד לחוק או לא ציית לרמזור אדום. על פי התכנית, יורחבו סמכויות האכיפה גם לפקחים ברשויות המקומיות, כך שיוכלו גם הם להחרים ולגרוט כלים בהם נעשה שימוש בניגוד לחוק, על ידי הרוכב או המשווק, בשבילי אופניים ומדרכות.
הגדלה משמעותית של הקנסות
משרד התחבורה יקדם בשיתוף משרד המשפטים תיקון לתקנות התעבורה, המגדיל באופן משמעותי את הקנסות הניתנים לרוכב אופניים או קורקינט חשמליים שייתפס נוהג בניגוד לחוק כגון: קנס לרכיבה מתחת לגיל המותר, רכיבה ללא קסדה או אפוד זוהר, הרכבה של אדם על האופניים בניגוד לחוק ועוד.
הרחבת סמכויות הפקחים גם לבתי עסק
משרד התחבורה יקדם תיקוני חקיקה בהתאם לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, לפיו יוסמכו פקחי המשרד לצד פקחי הרשויות  המקומיות והשוטרים להטיל קנסות בגובה של 10 אלפים שקלים לכל כלי דו גלגלי לא תקני שיתפס בחנויות ובבתי המסחר.
הקמת צוות לרישום אופניים חשמליים
ההחלטה קובעת עוד כי יוקם צוות מקצועי המשותף למשרדי התחבורה, המשפטים והפנים ונציג מרכז שלטון מקומי שימנה שר הפנים, שיבחן את האפשרויות לרישום וסימון של כלי רכב חשמליים וניהול מאגר הכלים בין היתר באמצעות הרשויות המקומיות.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  חזרתי מצרפת לא רואים אופניים חשמליים-הם הוצאו מחוץ לחוק (ל"ת)
  רונן 24/10/2018 15:06
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  מחזירים את הבטיחות להולכי הרגל בפייסבוק
  חגית 12/10/2018 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כל מה שמשרד התחבורה מציע כיום, כבר הוצע לו מספר פעמים על ידינו וע"י משטרת התנועה וגורמים נוספים. ישראל כץ סרב להכל. לפני הבחירות הוא התעורר
  סגור
 • 2.
  לא צריך להתרגש מישראל כץ, הוא עסוק במילוי נוסעים ברכבת
  אורח 11/10/2018 14:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מירושלים, עיסוק במודיעין יותר מלהיב, לכן הוא ימצא מישהו להפיל עליו התיק,
  סגור
 • 1.
  @ שלב ראשון: מספר רישוי לכולם, מספיק להיות אנונימים ! @
  אחד העם 11/10/2018 13:58
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מה זו ההפקרות הזו ? למה אין מספר שיאפשר זיהוי ? למה הולכת וגוברת התופעה של פגע וברח ?
  סגור
 • עוד כסף
  פיני 23/10/2018 17:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תאונות לא ימנע...יכניס הרבה כסף...
  סגור