שוב דד-ליין: בעוד 4 ימים יתבצע 'הקיצוץ האוטומטי' בארה"ב - השווקים יושפעו?

ב-1 במארס ייכנס לתוקף הקיצוץ המאסיבי - 85 מיליארד דולר מתקציב הוצאות הממשלה. "השוק אחרי ראלי של 6%, זה לא יימשך כך"
 |  (5)
ברק אובמה
המדדים בוול סטריט רשמו עליות שערים חדות מתחילת השנה והשלימו מהלך של 7 שבועות חיוביים, רצף שנקטע בשבוע האחרון עם ירידה מינורית של 0.3% ב-S&P500. הראלי החל לאחר שאבק ה'צוק הפיסקאלי' התפזר וסוגיית 'תקרת החוב' קיבלה דחייה של מספר חודשים. כעת בוושינגטון טרודים בעניין ה'קיצוץ האוטומטי' - 85 מיליארד דולר שאמורים להיגרע מתקציב הוצאות הממשלה, החל מה-1 במארס הקרוב.

כאשר נותרו עוד 4 ימים בלבד, נושא 'הקיצוץ האוטומטי' ממשיך לספק במה לוויכוחים בלתי פוסקים בין הרפובליקנים לדמוקרטים. אומנם מרבית הקיצוץ יהיה בתקציב הביטחון (שהינו המשרד הגדול ביותר) ובכל זאת הדמוקרטים מדברים בעיקר על כמות המורים שיאבדו את מקום עבודתם והמישרות שיילכו לאיבוד. הרפובליקנים מצידם טוענים שקיצוץ של 3% מתקציב הממשלה הוא מתבקש ולא ייצור פגיעה משמעותית. לפי שעה אובמה עושה ככל יכולתו לעכב את הקיצוץ האוטומטי בניסיון להביא לקיצוץ מאוזן יותר ולא רוחבי.

Bizportal שוחח עם אייל קליין, אסטרטג ראשי לשווקים הבינלאומיים בבית ההשקעות IBI, על השפעת הקיצוץ.

"אני בהחלט לא חושב שזה עניין קריטי לשווקים" אמר קליין, "בדומה למה שהיה לקראת ה'צוק הפיסקלי', יישבו הרפובליקנים והדמוקרטים ויקבלו החלטה ממש בסמוך למועד אבל ה-1 במארס הוא אינו תאריך קדוש. הקונגרס עשוי לחוקק לעצמו הארכת זמן, וכך למעשה ייתן מרווח נשימה נוסף על מנת להגיע להחלטה בעניין היקף הקיצוץ והייעוד שלו". לדבריו של קליין, גם אם יילכו על הקיצוץ, אפשר לשנות את ההחלטה מסק ימים לאחר מכן".

בנוגע לאיום על איתנות הכלכלה האמריקנית כתוצאה מאי ההסכמות בעניין המקצץ האוטומטי או תקרת החוב שבינתיים נדחתה ל-18 במאי, אומר קליין כי "אף אחד לא מדבר על חדלות פרעון, מדובר בעיקר על מאבק פוליטי בין שני הצדדים, הדמוקרטים והרפובליקנים. זה עלול להוות טריגר למימושים בשוק, אך זו בהחלט לא תהיה הסיבה".

בנוגע להתנהלות השוק מתחילת שנת 2013, סבור האסטרטג כי השוק רץ מהר, ואפילו מהר מדיי. "אני לא אופתע אם יגיע איזה תיקון, השוק רשם עלייה של 6% מתחילת השנה ומסתמן כי זה לא ימשיך כך". קליין מאמין כי השוק יתרכך מהמגמות שאפיינו אותו בתחילת השנה, וככל הנראה לא ימשיך לטפס בקצב שהיינו עדים לו עד כה.

כשנשאל קליין על תוכנית הרכישות של הפד', טען כי "מקורה של התוכנית מלכתכילה בטעות. היא אינה משרתת שום מטרה והיא אינה ראויה. אולם, בהינתן העובדה שהיא כבר קיימת, אני לא סבור כי היא תשתנה באופן קיצוני בקרוב".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אם יהיו ירידות זה בגלל תיקון רגיל
  חמי ג 25/02/2013 13:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולא בגלל ויכוחים פוליטיים
  סגור
 • 3.
  נמאס כבר מהפוליטקה בדולר הזאת (ל"ת)
  איציק 25/02/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  נמאס מהדרמות האלה כבר
  סבא ג'פטו 25/02/2013 13:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההשפעה הפעם תהיה מזערית.....רוב מוחלט של המשקיעים הבינו כבר את העניין
  סגור
 • צודק...חיים בסרט (ל"ת)
  אבי 25/02/2013 19:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הנפילות בשווקים יגיעו בהפתעה דווקא שכולם לא יהיו מוכנים
  דן 25/02/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו תמיד
  סגור