71% מקבלני ת"א-יפו - "הממשלה צריכה לדאוג לדיור להשכרה"

כך עולה מהמשאל השנתי שנערך בקרב 350 קבלני ארגון תל אביב-יפו-בת ים. 15% מהקבלנים טענו כי חלה ירידה בהיקף פעילותם ב-2011
 |  (2)
סקר קבלנים
ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-יפו-בת ים פרסם היום (ד') תוצאותיו של משאל מיוחד שקיים בקרב 350 חברי הארגון. במסגרת המשאל נבחנו השקפותיהם של העוסקים בענף באשר לסוגיות אקטואליות בתחום הנדל"ן ובאשר למצב עסקיהם הפרטיים.

באשר לפעילותם הכלכלית השיבו 37% מהקבלנים כי במהלך שנת 2011 הגדילו את פעילותם העסקית בהשוואה לשנת 2010. לעומתם השיבו 48% כי פעילותם נותרה בלא שינוי, ו-15% כי חלה ירידה בהיקף פעילותם.

הקבלנים מגלים אופטימיות זהירה לגבי המשך השנה הקרובה. 60% סבורים כי היקף הפעילות העסקית שלהם יגדל בהשוואה לשנת 2011, 35% סבורים כי היקף פעילותם ייוותר ללא שינוי, ואילו 5% סבורים כי היקף פעילותם יקטן בהשוואה לשנת 2010.

המשאל בדק מול הקבלנים גם את מצבת כוח האדם בחברותיהם, וניסה לבדוק האם חלה עלייה או ירידה במספר האנשים שהעסיקו. 40% מהקבלנים אמרו כי חלה עלייה במספר העובדים בחברה שבבעלותם, זאת בניגוד לשנה שעברה שבה רק 35% מהקבלנים הגדילו את מספר העובדים. כמו כן 35% מהקבלנים העידו כי בחברה שבבעלותם לא חל כל שינוי במספר העובדים, בניגוד לשנה שעברה שבה 49% אמרו כי לא חל כל שינוי. יחד עם זאת אחוז הקבלנים שהעידו כי ישנה ירידה במספר העובדים שבחברה שבבעלותם גדל מ-16% בשנה שעברה ל-25% השנה.

המחאה החברתית הייתה לאירוע החברתי-כלכלי החשוב של השנה שעברה. הקבלנים נשאלו מהו הצעד החשוב ביותר שהממשלה צריכה לבצע בכדי לתת פתרון ליוקר הדיור שהיה אחד הגורמים למחאה. 70% מהם סבורים כי יש לפעול למען בניית פרויקטים של דיור בר השגה ודירות להשכרה. 21% סברו כי יש לפעול למען הפרטת קרקעות והצפה של המדינה בבנייה, ו-9% סברו כי יש לפעול למען פישוט וקיצור הליכי התכנון והבנייה.

הקבלנים נשאלו גם מהי הבעיה העיקרית שעמה מתמודד כיום ענף הבנייה. 39% סברו כי הבעיה העיקרית עמה מתמודד הבנייה הינה היעדר כוח אדם מספק לבנייה, 26% סברו כי הבעיה העיקרית קשיים במימון פרויקטים, 26% נוספים סברו כי הבעיה העיקרית התמשכות ההליכים בוועדות התכנון, ו-9% סברו כי הבעיה העיקרית הינה חוסר הוודאות הכלכלית.

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל-אביב-יפו-בת ים, אמר בתגובה כי "תוצאות המשאל חושפות כי בקרב אלו המשתייכים לדרג הביצועי בתחום הבנייה אין אחדות דעים באשר לבעיות העיקריות עמן מתמודד ענף הבנייה. הפיצול בין הנשאלים מעיד שכנראה שכולם צודקים, כל אחד מהזווית שלו, וככל הנראה כל הבעיות שעליהן הצביעו הנשאלים מצריכות פתרון. מצד שני קיים קונסנזוס מוחלט באשר לצורך במתן מענה של בנייה להשכרה ודיור בר השגה, על מנת שמראות הקיץ האחרון לא יחזרו על עצמם."

לוי התייחס לנושא הבנייה להשכרה והציע שני פתרונות עיקריים: "הדבר הראשון הוא שיווק קרקע מצד המדינה לבנייה להשכרה באזורי ביקוש, והדבר השני שיפור תנאי המיסוי ליזמים הבונים בנייה להשכרה. שני אלה יכולים להביא את הנושא לידי אטרקטיביות ולתשואה מתאימה על מנת לעודד יזמים לבנות בנייה להשכרה."


תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  צדק חברתי=חרםצרכני=הישראלי הפסיק להיות פראייר (ל"ת)
  ישראלי לא פראייר 07/03/2012 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פרסום נדלניסטים תרגיל שיווקי להרצת פראייר!!! (ל"ת)
  קבלן,,בנק,ממשלה גנבי 07/03/2012 14:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור