אפל עם 100 מיליארד דולר בקופה - מה היא יכולה לעשות עם הכסף?

ענקית הטכנולוגיה שנסחרת ב-1.3 טריליון דולר, רכשה מניות ברבע טריליון דולר בחמש השנים האחרונות. האם קצב הרכישות יישמר, או שהחברה תחליף את הרכישות בדיבידנדים?
|
(3)
טים קוק, צילום: יחצ

לאחר עלייה של יותר מ-100% מאז השפל במהלך תחילת 2018, ענקית הטכנולוגיה אפל (סימול:AAPL) נסחרת היום לפי שווי שוק של 1.3 טריליון דולר, ומכפיל רווח של 23, מכפיל גבוה ביחס לשנים האחרונות.

למרות העלייה החדה, נראה היום כי אין גורם ספציפי שעשוי לעצור את הראלי. העלייה החדה במחיר המניה בשנה החולפת לא מגיעה בעקבות שיפור בתוצאות הפיננסיות, שכן ההכנסות של החברה רשמו ירידה של 2% בשנת 2019, אלא בעיקר בזכות הרכישות החוזרות שמבצעת החברה. כפי שדיווחנו בחודש שעבר, אפל היא "מלכת הרכישות החוזרות", כאשר ב-5 השנים האחרונות ביצעה החברה רכישות חוזרות בהיקף של יותר מ-247.8 מיליארד דולר (לכתבה המלאה). 

לביצוע הרכישות החוזרות יש 2  השפעות מרכזיות: ההשפעה הראשונה היא עלייה ברווח למניה שנוצר כתוצאה מהירידה בכמות המניות הצפות בשוק ועלייה ברווחי ההון שנוצרו בשנים האחרונות. הרווח הנקי של אפל מהפעילות השוטפת ירד ב-7% ב-12 החודשים האחרונים. 

ההשפעה השנייה הגדלת ההשפעה של הרכישות החוזרות על מניית החברה. ככל שיש פחות מניות צפות בשוק ורובן מוחזקות ע"י מוסדיים, כך יותר קשה לחברה לרכוש מניות, דבר שמעלה את מחיר המניה. 

כמות המזומנים נטו של החברה (בניכוי חוב של 100 מיליארד דולר) ירדה ברבעון האחרון ל-95 מיליארד דולר, שפל מאז 2011, אך עדיין מדובר בסכום שמצביע כי החברה יכולה להמשיך ולרכוש את מניות החברה ברבעונים הקרובים (לאפל נותרו כ -79 מיליארד דולר בתוכנית הנוכחית). בנוסף, נזכיר כי הכסף הזול בשוק מאפשר לחברה לקחת עוד הלוואות לצורך ביצוע הרכישות החוזרות (כפי שעשתה החברה באוקטובר האחרון). 

למרות שהשיטה הנ"ל מצליחה להעניק תשואת יתר באופן יוצא דופן למשקיעים בשנה האחרונה, במגזין ההשקעות בארונס טוענים כי החברה עשויה להציג בחודשים הקרובים גישה פחות אגרסיבית. לטענתם, אפל עשויה להוריד בשנה הקרובה את תוכנית הרכישות החוזרות בכ-15 מיליארד דולר לסביבות של 52 מיליארד דולר ובמקביל להכפיל את הדיבידנד המחולק למשקיעים, דבר שיעמיד אותה עם הממוצע לחברות המדד ה-S&P500. בסיטואציה כזו, החברה צפויה לרכוש עוד כ-4% ממניותיה בשנה הבאה, ולחלק דיבידנד של 2% בשנה. 


גרף מניית אפל בשנים האחרונות: מה יכול לעצור כרגע את המניה?

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יחי המלך המשיח
  הרבי חי וקיים 07/01/2020 20:20
  הגב לתגובה זו
  4 2
  אלו הם ימות המשיח רבותיי
  סגור
 • חי וקיים. בקבר.
  חהחהחה 08/01/2020 10:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עוד כת של הזויים
  סגור
 • ???????? (ל"ת)
  שי אביב 08/01/2020 21:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות