ג'י פי מורגן: הענקיות בדרך למחיקות עתק של 77 מיליארד דולר

האנליסטים בג'י פי מורגן רואים שחורות למכשירי ה-CDO, גורסים כי החתמים הגדולים בתחום: סיטיגרופ ומריל לינץ' בדרך לספוג מהלומה נוספת מהסטראקצ'רים שנועדו דווקא להפחית את הסיכון מנכסים מסוכנים כדוגמת משכנתאות הסאב-פריים
|
ג'י פי מורגן: הענקיות בדרך למחיקות עתק של 77 מיליארד דולר

מריל לינץ' סיטיגרופ, ובנקים אחרים, אשר שימשו כחתמים של כתבי החוב המגובים במשכנתאות הסאב-פריים מסוג CDO, עלולים לרשום הפסדי עתק נוספים הנאמדים בכ-77 מיליארד דולר מסך אחזקותיהם. הסכום מוערך בכמחצית מהיקף המחיקות שהוכרו עד כה, כך דיווח היום בנק ההשקעות ג'י פי מורגן.

ההפסדים עד כה שנבעו כתוצאה מההשקעה במכשירי הסטראקצ'ר של ה-CDO נאמדים בסכום דמיוני של 260 מיליארד דולר, על פי האנליסט Christopher Flanagan, מג'י פי מורגן. מכשירי ה-CDO בנויים בצורה של פיזור סיכונים בין נכסים מסוכנים. מנפיק המכשיר רוכש אגרות חוב מגובות במשכנתאות סאב-פריים וגם כתבי CDO אחרים ובונה באמצעותם חדש עם סיכון מבוזר יותר. הנוסחא הזאת יכלה לעבוד מצוין אילולא משבר המשכנתאות שפוקד את ארה"ב, זה הפך את כל שוק הסאב-פריים למלכודת פתאים.

הירידה החדה בערכי מכשירי ה-CDO השונים וניירות ערך אחרים הנוגעים לאחזקות במשכנתאות הסאב-פריים הביאו את המשקיעים לבצע מכירות חיסול למניות סקטור הפיננסים ואגרות החוב שהן מנפיקות. חוסר הודאות לגבי היקף המחיקות העתידי הביא לשנאת סיכון שבאה לידי ביטוי ברכישת אגרות חוב ממשלתיות.

אם לשפוט על פי המצב הנוכחי ומידת חומרתו, החשש הגדול הוא שהמחיקות של הרבעון השלישי הן רק קצה הקרחון בדרך לעוד סאגת סאב-פריים נוספת. המחיקות אותן רשמו הבנקים ברבעון הנוכחי הסתכמו ב-47.2 מיליארד דולר, הפסדים אשר כוללים גם מכשירי השקעה נוספים מלבד מה-CDO, כך מסרו היום בג'י פי מורגן. אולם, היו כאלה שגידרו באופן מעורר הערצה את החשיפה שלהם להפסד, כחלק מהראייה כי זמני הפחד והאמוק העוברים על שוק החוב אינם מזכירים במאומה את התקופות הטובות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות