נתון מהיום - שעשוי למחוק את ה'ברקזיט' מעל דפי ההיסטוריה

ממשלת בריטניה חושפת היום את העלות הממוצעת לכל משפחה במידה ותושבי הממלכה הבריטית יצביעו בעד יציאה מהאיחוד האירופי
 |  (2)
מלבד הנפט

הליכתה של בריטניה למשאל עם - באם להישאר באיחוד האירופי - עשויה להצית דרמה בשווקים ביוני הקרוב, וזאת נוכח האפשרות לבקע לראשונה את הטבעת הכלכלית שעוטפת את האיחוד. מנגד, היום מגיע נתון מכיוון הממשל הבריטי שמעלה ספקות בנוגע לכדאיות היציאה מהאיחוד, נתון שבהחלט צפוי להשפיע על שיקולי הצבעה של משקי הבית.

לפי ממשלת בריטניה, כדי לממן את היציאה מהאיחוד, העלות הממוצעת למשפחה צפויה להגיע ליותר מ-6 אלף דולר בשנה. ראש ממשלת בריטניה, ג'ורג' אוסבורן, אמר היום לגבי הנתון הזה: "מדובר בעובדה עליה כולם צריכים לחשוב כאשר הם באים להצביע. רק כדי להבהיר, אנחנו (בריטניה) חזקים ובטוחים יותר נוכח החברות באיחוד". נזכיר כי האמירה של אוסבורן היום לא מפתיע. ראש הממשלה תומך בהישארותה של בריטניה באיחוד האירופי ואף השיק לכך קמפיין בפברואר האחרון.
בשנים האחרונות שוק המניות הבריטי סובל מביצועי חסר לעומת השוק האירופי והעולמי, כאשר מדד הפוטסי הבריטי סיים את 2015 בירידה של 4.9% ו-2.7% בשנת 2014. לעומתו המדדים MSCI העולמי ומדד Europe 600 רשמו תשואה חיובית בכל אחת מהשנים. בינואר האחרון הגירעון המסחרי של ממשלת בריטניה עם מדינות האיחוד הגיע לשיא של 7 שנים - 10.3 מיליארד ליש"ט. מדינות האיחוד לוקחות חלק נכבד מהייצוא הבריטי, ועל כך יצטרכו מקבלי ההחלטות לתת את הדין. לפי ממשלת בריטניה, היציאה מהאיחוד עשויה לגרור ירידה של 6% מהתוצר עד שנת 2030. במידה ובריטניה תבחר לצאת מהאיחוד, נזכיר כי יינתנו לה שנתיים נוספות בהן היא תוכל לדון בהסכמי הסחר עם השוק האירופי המשותף.
לאחר הדברים שנשא אוסבורן בדבר הסיכון הכלכלי שגוררת היציאה מהאיחוד, פחות אנשים תומכים ביציאה, כך לפי סקר של 'בלומברג' שמעריך כי הסיכוי ליציאה מהאיחוד עומד היום על 23% בלבד.

קטע מישיבת הפרלמנט האחרונה שנערכה ב-13.4:

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מצויין שבריטניה לא תצא!
  יופי 19/04/2016 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככה יותר טוב שבריטניה באיחוד למה צריך את הכאב ראש הזה
  סגור
 • 1.
  ג'ורג' אוסבורן הוא לא ראש ממשלת בריטניה אלה הקונסלור
  איזו בושה לכתב 18/04/2016 15:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אוסבורן הוא נגיד הבנק המרכזי (קונסלור).
  סגור