מהלך קונטררי: בבנק אוף אמריקה מצפים לעליית שוק המניות - מה האפסייד?

על ידי שימוש באינדיקטור המשקלל המלצות של אסטרטגים רבים, האנליסטים בבנק מצאו אינדיקטור מעניין לתנועת השוק
|
(1)
הבורסה לניירות ערך

שוק המניות בארה"ב פתח את השנה החדשה במגמה שלילית, הרבה בגלל האזהרות הרבותץ שמפזרים אסטרטגים ואנליסטים למיניהם בתקופה האחרונה. לדעת רבים מהמומחים בשוק, שוק המניות יעלה ב-2014 אך אפילו לא קרוב ל-30% תוספת שראינו במדד ה-S&P 500.

אבל יכול להיות שדווקא הזהירות הזו תביא לתוצאות חיוביות בשנה הקרובה, כך לפי מדד מיוחד של בנק אוף אמריקה מריל לינץ'. לפי האנליסטים בבנק ההשקעות האמריקני העובדה שקיימת סקפטיות רבה בוול סטריט והמומחים מייעצים להישאר בפוזיציות ולא להגדיל אותם דווקא מוסיפה למגמה השורית.

המדד נקרא "מדד הסל-סייד" (Sell Side Indicator) והוא מתאר את השיעור המומלץ שאסטרטגים מעריכים שיש לתת למניות מתוך תיק הנכסים הממוצע. לדוגמא - לאחרונה רשם המדד 53.3%, כלומר בממוצע אסטרטגים ממליצים לתת למניות משקל של 53.3% מתיק ההשקעות. אם זה נשמע לכם הרבה, השיעור הממוצע ב-15 השנים האחרונות עומד על 60.3%.

האנליסטים בבנק אוף אמריקה משתמשים במדד ומחלקים אותו לשלושה טווחים - טווח שורי (בו אנחנו נמצאים עכשיו), טווח ניטרלי וטווח דובי. בטווח השורי, מתחת לרמה של 54.4%, רוב השוק נזהר בשוק המניות ופונה לנכסים בטוחים יותר. מסיבה זו דווקא כדאי לקנות מניות, לפי ההגיון הקונטררי.

לשם השוואה, אפשר לראות בגרף כי הרמה הנוכחית של המדד שווה בערך לרמה בה היה המדד בשיא המשבר האחרון, בתחילת 2009. בשנתיים האחרונות, בהן הוסיף ה-S&P 500 עשרות אחוזים, היה המדד הקונטררי עמוק בטווח השורי - ומי שניצל זאת וקנה כשרוב השוק פנה לאג"ח, השיג תשואות נאות.

יותר מכך, אפשר לשער מה תהיה תשואת השוק בשנה הקרובה לפי הרמה הנוכחית - בבחינה היסטורית, כשהמדד נמצא כל כך נמוך, המניות הכללי בארה"ב ב-12 החודשים הבאים היתה חיובית ב-95% מהמקרים. בבנק מעריכים לפי האינדיקטור הזה בלבד כי ה-S&P 500 יטפס עוד 18% בשנה הקרובה - אולי לא 30% אבל בהחלט מכובד.

ומתי כדאי למכור? לפי המדד, כדאי ללמכור מניות כאשר הקונצנזוס יגיע לרמה של 66.2%, כך שיש עוד עליות רבות לפנינו.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  צודק בהחלט עליות חדות בפנינו לכל 2014 (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 03/01/2014 13:55
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות