מינהל מקרקעי ישראל: "ב-2012 הייתה ירידה במחיר הקרקעות, אך מחיר הדירות לא ירד" - צפו בטבלה לפי כל עיר ועיר

במינהל מעריכים כי המגמה של ירידת המחירים תתחזק בשנה הקרובה. באילו ערים במרכז נרשמה ירידה של 43% במחיר הקרקעות?
|
(8)
בנייה

מינהל מקרקעי ישראל פירסם היום את הדוח השנתי לשנת 2012 ממנו עולה כי התרחשה ירידה במחירי הקרקעות וזה שינוי מגמה (במיוחד באיזורי הביקוש), אך ירידה זו לא באה לידי ביטוי במחירי הדירות.

בשנים 2009-2011 שיקפו מכרזי מינהל מקרקעי ישראל מגמה של עלייה חדה במחירי הקרקעות ברחבי הארץ, אך בשנת 2012 ניכרת ירידת מחירים בחלק נכבד מהישובים.

צפו בטבלאת מחירי הקרקעות לפי ישובים
צפו בטבלאת מחירי הקרקעות לפי ישובים


במינהל מעריכים כי מגמה ירידת מחירי הקרקע עתידה להתחזק בשנה הקרובה (2013), עקב סיבות אחדות:

מצד ההיצע - תכנית השיווק הרחבה של רשות מקרקעי ישראל לשנת 2013, לרבות שיווק מקרקעין לדירות להשכרה, עבודה מאומצת ומרוכזת של ועדות התכנון השונות, הסרת חסמים בידי משרדי הממשלה השונים ועוד.

מצד הביקוש - הביקוש לקרקעות, ובהתאם לכך גובה ההצעות של היזמים במכרזי הרשות, נקבעים בהתאם לציפיות היזמים לגבי מחירי הדיורות. המצב המאקרו כלכלי של המשק והצהרות הממשלה החדשה בנושא הורדת מחירי הדיור מעוררים בקרב יזמים ציפייה לירידת מחירי הנדל"ן, ולפיכך במכרזי רשות מקרקעי ישראל מוגשות הצעות נמוכות יותר יחסית. גורמים אחרים שישפיעו ככל הנראה על רמות הביקושים הם העלאת נטל המסים בכלל ובתחום הנדל"ן בפרט ומצוקת האשראי של היזמים.

כאמור, חרף ירידת מחירי הקרקע - מחירי הדירות לא ירדו. על כך כותבים בדו"ח המינהל "חשוב להבין שדירה היא מוצר משוכלל ולכן שיווק קרקעות לבדו, גם בהיקף גדול, לא יביא לידי ירידת מחירי הדיור. תהליך ייצור הדירה עשוי חוליות חוליות הכרוכות זו בזו ונמצאות בתחומי טיפול שונים של משרדי הממשלה וגורמים אחרים. די בכך שחוליה אחת לא תושלם כדי שלא נגיע אל יעד הפחתת מחיר הדירה".

בשנת 2012 שווק המינהל כ-33 אלף יח"ד במכרזים ובהליך של פטור ממכרז, מתוכן שווקו 15 אלף יח"ד במרכז הארץ.

בדברי הפתיחה הקודמים לדו"ח אמר בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל "כדי להביא לירידת מחירי הדיור לא די בהגדלת היצע הקרקעות. כדי להביא לשיווק אפקטיבי שייתן פירות של ממש ויפחית את מחיר הדירה - יש צורך בהתגייסות כללית של כל הגורמים המעורבים ביצירת המוצר המשוכלל שהוא הדירה. רק שיתוף פעולה של משרדי הממשלה השונים יביא לכך שתהיה התמקדות במטרה אחת והיא: הכשרת הקרקע לבנייה בתוך שנה חצי מיום שיווקה".


ליברמן פרט את הפעולות בהן נקט המינהל על מנת להקל על היזמים ולהביא לירידת מחירי הדיור, ביניהן: הורדת מחיר המינימום מ-50% ל-35% במרכז הארץ ול-25% באזורי עדיפות לאומית. פריסת התשלומים ליזמים עד 180 יום לאחר הזכייה במכרז, במטרה להקל על תזרים המזומנים שלהם. תן תמריצים ליזמים המסיימים את הבנייה בתקופה קצרה יותר - כך שיזכו להנחה בת 15% מהתשלומים על הקרקע.

מוקדם יותר היום הודיעו כל הגורמים המובילים את תחום הנדל"ן בישראל על מהלך דרמטי במסגרתו הם מקווים להחזיר את מחירי הדירות כמה שנים אחורה - משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל, משרד הפנים ומשרד הבינוי עתידים לצאת עד החגים במכרזים לעשרות אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ ב"מכרזי מחיר מטרה" במחירים הנמוכים עד 15-20% ממחיר הקרקע, ובכך לשבור את השוק ולהחזיר את המחירים כמה שנים טובות אחורה.

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  עשו מיליארדים ע"ח הפראייר=תזהרו= מיתון קשה=בועה50%פיצוץ (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 13/08/2013 21:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  תהליך ייצור הדירה עשוי חוליות חוליות של תאבי בצע (ל"ת)
  איציק 13/08/2013 00:46
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 6.
  הקבלנים צופים פיצוץ בועה. זה ברור. עקבו אחרי הכסף.
  האזרח ב' 12/08/2013 20:52
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אל תקשיבו למה שהם אומרים אלא למה שהם עושים. הם, כולם, בלי יוצא מן הכלל, תמחרו את הקרקעות במרכז ב 60% או 50% או 40% פחות מאשר ב 2011. זה שהציע רק 40% פחות זכה במכרז. למה הם הציעו נמוך? כי הם מפחדים מפיצוץ בועה. אחרת היו נלחמים להשיג את הקרקע גם במחירים גבוהים.
  סגור
 • 5.
  אם לא תרוצו לקנות, המחירים יירדו. (ל"ת)
  איציק ר 12/08/2013 17:46
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 4.
  כתבה מגמתית
  רועי 12/08/2013 17:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שיעורי הירידה במחיר הקרקע לא נכונים.. קבלן שמתמודד במכרז של מנהל מקרקעי ישראל לוקח בחשבון את עלות הפיתוח ליחידת דיור שהמנהל קובע ועליו הוא מציע הצעה לקרקע- במילים פשוטות, במכרזים בהם עלות הפיתוח גבוהה ההצעות על מחיר הקרקע נמוכה ולהיפך.. הסך הכולל של מחיר קרקע+פיתוח הוא המדד האמיתי..
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  כל עוד המדינה מצאה קונים ביוקר היא שיווקה....
  אנונימי 12/08/2013 16:45
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כאשר היו לקוחות שהיו מוכנים לשלם על הקרקעות מחיר מופקע המדינה לא תגיד מסכנים אולי באמת "קרענו" אותם .ברגע שהציבור מבין שבאמת הוא יוצא פראייר והוא קובר את עתידו הוא מפסיק לקנות והמדינה מורידה את מחירי הקרקעות.לפי דעתי המגמה תמשך והמחירים ימשיכו לרדת ואיתם מחירי הנדל"ן...
  סגור
 • 2.
  העיריות יעצרו היתרי בניה כדי למנוע מפולת מחירים. (ל"ת)
  ישרא-בלוף 12/08/2013 16:38
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • 1.
  מפלגת לפיד במקום עתיד עבר בלוף
  חי 12/08/2013 16:17
  הגב לתגובה זו
  10 1
  לא רואים חוץ מגזירות ---שום טיפול במחירי דירות במחירי מוצרי הצריכה מזון היקרים.. מפלגת לפיד עתיד בתרדמת.. מבצעים מדיניות ראש הליכוד.. בושה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות