המשקיעים לא מתרגשים? האוצר: גידול של 35% ברכישות בת"א במארס

סקר אורות אדומים של האוצר: באיזו עיר נצפתה עזיבה מאסיבית של 17% ממשקיעי נדל"ן? הזוגות הצעירים מעדיפים שלא לרכוש דירות בירושלים
 |  (4)
נדל"ן
בחודש מארס נרשמה יציבות במספר הדירות שנרכשו בהשוואה לחודש הקודם, זאת לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות. בהשוואה לחודש מארס אשתקד נרשמה עלייה של 9%, פער אשר מוסבר בעיתוי חג הפסח שחל השנה בחודש מארס. כך עולה מנתוני משרד האוצר שפורסמו היום (ה') במסגרת סקירת המשק החודשית "אורות אדומים".

גידול של 35% ברכישות משקיעים בתל אביב

נראה כי צעדי משרד האוצר ובנק ישראל משפיעים באופן ניכר על שיעור הדירות להשקעה. כך, משקל המשקיעים בסך העסקאות ירד בחודש מארס ועמד על שיעור קרוב ל-21%, השיעור הנמוך ביותר בשנים האחרונות. במונחים מוחלטים רשמה ירידה של 6% במספר הדירות שרכשו משקיעים במארס, כאשר אזור ת"א בלט בניגוד למגמה הרווחת עם גידול של 35%, לאחר חודשיים של ירידות חדות.

ניתוח הממצאים מעלה כי הגידול החד ברכישות המשקיעים בת"א חל על רקע גידול משמעותי במכירות המשקיעים באזור, כאשר קרוב ל-60% מהדירות שמכרו המשקיעים בת"א נרכשו ע"י משקיעים אחרים. מנגד, באזור חיפה נרשם ירידה של 15% ברכישות המשקיעים, יחד עם זאת, סך הדירות שרכשו משריעים בחיפה בחודש מארס היה גבוה ב-14% בהשוואה למארס אשתקד.

מספר הדירות שמכרו משקיעים בחודש מארס רשם גידול של6% בהשוואה לחודש הקודם, לעומת יציבות שנרשמה בסך דירות יד שניה שנמכרו בחודש זה. גידול חד במכירות המשקיעים נרשם באזורי ת"א, השרון וירושלים, גידול שקוזז באופן חלקי ע"י ירידה במכירות המשקיעים בחיפה. נציין כי למעלה ממחצית הדירות שמכרו משקיעים בירושלים נרכשו ע"י משפרי דיור באזור זה, בעוד רכישות הזוגות הצעירים היוו רק רבע מהדירות שמכרו המשקיעים באזור. מנגד, באזור השרון למעלה מ-40% מהדירות שמכרו משקיעים נרכשו ע"י זוגות צעירים.

הרעה משמעותית בשוק העבודה במארס

בחודש מארס נרשמה יציבות ברכישות מצד זוגות צעירים בהשוואה לחודש הקודם. בחלוקה לאזורים, בולטת ירידה של 7% ברכישת דירות ע"י זוגות צעירים באזור ת"א ושל 9% באזור ירושלים, בהמשך לירידה בשיעור דומה בירושלים בחודש פברואר. ייתכן והירידה החדה ברכישות הזוגות הצעירים בירושלים נובעת בין היתר מהקשחת תנאי המימון למשכנתאות, זאת על רקע העובדה כי רמות השכר של הזוגות הצעירים באזור ירושלים נמוכות משמעותית בהשוואה לממוצע הארצי, בעוד רמות המחירים גבוהות בהשוואה לממוצע הארצי.

לפי האוצר נרשמה הרעה בשוק העבודה במארס - בחודש מארס נרשמה ירידה משמעותית של 0.6 נקודת אחוז בשיעור ההשתתפות במשק הישראלי, מרמה של 64.1% לרמה של 63.5%. הירידה בשיעור ההשתתפות באה לידי ביטוי בירידה חדה של 25.6 אלף במספר המועסקים, לצד ירידה של 8.7 אלף במספר הבלתי מועסקים. הירידה במספר המועסקים בחודש מארס התבטאה הן בירידה במספר המועסקים במשרה מלאה והן בירידה במספר המועסקים במשרה חלקית.

הירידה במספר הבלתי מועסקים הביאה לירידה של 0.1 נקודת אחוז בשיעור האבטלה, אולם ירידה זו נבעה מהירידה החדה בשיעור ההשתתפות. ההרעה בשוק העבודה קיזזה למעשה את כל השיפור שנרשם בחודש פברואר, כאשר שיעור האבטלה ושיעור ההשתתפות חזרו לרמות שנרשמו בחודש ינואר. עם זאת, שיעור האבטלה במשק הישראלי ממשיך להיות מהנמוכים בעולם המערבי. בנוסף, נרשמה בחודש פברואר ירידה של כ- 21 אלף משרות, לאחר עלייה חדה של כ- 30 אלף משרות בחודש פברואר.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תקועים: גליל ים, ראש העין, צריפין, מודיעין, לוד, חריש, (ל"ת)
  בגלל הביוקרטיה 23/05/2013 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  הציבור לא מאמין שהממשלה מסוגלת להוריד את מחירי הדיור! (ל"ת)
  איציק ר 23/05/2013 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  מיתון קשה 2013-14=בועה50%בפיצוץ=בפני הגנבים החזירים! (ל"ת)
  דמגוגיה להרצת פראייר 23/05/2013 13:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  מעל שנה דמגוגיה שקר לפראייר=סופר בועה בפיצוץ=מיתון קשה! (ל"ת)
  נדלן=בלוף שיווק 23/05/2013 12:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור