איזו קרן מחקה השיגה עבורכם את התוצאות הטובות ביותר, ומי פיספסה?

פער עקיבה בקרנות מחקות מציין את הפער בין תשואת המדד וביצועי הקרן בפועל. אלו הקרנות המחקות שהניבו למשקיעים את התוצאות הטובות ביותר
|
קרנות מחקות, פערי עקיבה, צילום: Istock

קרנות נאמנות מחקות מנהלות בישראל סכום של 33.7 מיליארד שקל, כאשר מדדי המניות הישראליים הפופולאריים בקרב המשקיעים הם מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125, אשר רשמו תשואה שלילית של כ-1.1% ותשואה חיובית של כ-3.5% בהתאמה במהלך 12 החודשים האחרונים. מדד האג"ח הפופולארי ביותר בקרב המשקיעים הינו מדד תל בונד שקלי אשר רשם תשואה של כ-4.3% במהלך התקופה.

קרנות מחקות לא תמיד משיגות את תשואת המדד, לעיתים בשל טעויות של מנהל הקרן ולעיתים בשל דמי ניהול גבוהים. Bizportal בדק עבורכם מהי התשואה בקרנות המחקות את המדדים, והאם קיים יחס ישר בין דמי הניהול של הקרן לבין "פער העקיבה".

הפער שיוצר את ההבדל
פער עקיבה (Tracking Error) הינו הפער בין תשואת מדד נכס הבסיס ביחס לתשואת הקרן. אמנם קרנות מחקות אמורות לעקוב אחרי נכס הבסיס, אולם לעיתים קרנות אלו גובות דמי ניהול, ובנוסף הקרן המחקה לא מבטיחה הצמדה מלאה לנכס הבסיס שכן היא מנוהלת על פי הערכותיו של מנהל ההשקעות בקרן, אשר רשאי להחליט על הענקת משקלים שונים למניות השונות במדד נכס הבסיס. כתוצאה מכך, בחלק מהמקרים מושג פער עקיבה חיובי, כלומר הקרן השיגה תשואה עודפת על נכס הבסיס, או לחילופין, כאשר פער העקיבה שלילי - משמע, הקרן השיגה תשואה נמוכה יותר מנכס הבסיס.

אי.בי.אי הובילה בקרנות המחקות על מדד ת"א 35
בדיקת Bizportal העלתה כי בקרב הקרנות המחקות את מדד ת"א 35, המנהלות כ-452 מיליון שקל, העלתה כי הקרן המחקה של אי.בי.אי הובילה עם ביצועים יוצאי דופן. יש לציין, כי מדובר בנתון חריג, שכן בדר"כ (בחודשים קודמים) הנתונים הצביעו על קורלציה גבוהה בין פער העקיבה (הפער בין תשואת הקרן לבין תשואת המדד), לבין דמי הניהול של הקרן, כאשר ככל שדמי הניהול נמוכים יותר, כך תשואת הקרן היתה גבוהה יותר. בהתאמה, הקרן המחקה של קסם אשר גובה דמי ניהול אפסיים, הציגה פער עקיבה אפסי ומוקמה במקום השני.

 

פסגות הובילה בקרנות על ת"א 125
בדומה לחודשים קודמים, בחינת הקרנות המחקות על מדד ת"א 125 בהן מנוהלים כ-1.02 מיליארד שקל, העלתה תמונה פחות חד ערכית, כאשר במקום הראשון מוקמה הקרן של פסגות, אשר גובה דמי ניהול מהגבוהים ביותר, ואילו הקרן של הראל, אשר גובה את דמי הניהול הנמוכים ביותר ממוקמת במקום השלישי.

תל בונד שקלי - הראל וקסם בראש
למרות שמדדי האג"ח מקבלים פחות חשיפה בעיתונות הכלכלית, מדדים אלו מרכזים סכומי כסף גדולים יותר, ביחס למדדי המניות, כאשר המדד שמרכז את הסכום הגדול ביותר בקרב הקרנות המחקות הינו מדד תל בונד שקלי, אשר רשם תשואה של כ-4.3% ב-12 החודשים האחרונים ואחריו עוקבים כ-1.35 מיליארד שקל.

בחינת ביצועי הקרנות המחקות את המדד, העלתה כי הקרן של הראל, אשר גובה את דמי ניהול בשיעור של 0.2%, הציגה את התשואה הגבוהה ביותר מבין הקרנות המחקות את המדד, כאשר הפער הגבוה ביותר נרשם בקרן של מיטב תכלית, אשר גובה דמי ניהול זהים והציגה תשואה נמוכה בכ-0.31% מהמדד.

קסם השיגה פער של יותר מ-0.3% על תשואת ה-S&P500 והדולר
המדד המוביל בארה"ב הינו ה-S&P500, כאשר מרבית הכספים בהיקף של כ-1.8 מיליארד שקל, מנוהלים בקרנות המחקות את המדד כולל החשיפה לדולר. בעוד המדד השיג תשואה של כ-5.7% במהלך 12 החודשים האחרונים (כולל תשלומי דיבידנד), הדולר נחלש במהלך התקופה בכ-1.3% (נכון ליום המסחר האחרון בקרנות - 12 בספטמבר) - כלומר תשואת נכס הבסיס הסתכמה בכ-4.3%. 

בחינת פערי העקיבה בתחום זה העלתה כי הקרן של קסם השיגה את התשואה העודפת הגבוהה ביותר של כ-0.3%, כאשר במקום האחרון ממוקמת הקרן של איביאי, עם תשואת חסר של כ-0.3%.

הקרנות המחקות על ה-DAX - שימו לב לדמי הניהול
לבסוף, בדקנו את הקרנות המחקות את מדד הדגל של גרמניה DAX30 אשר נחשב בעיני רבים כמדד המשמעותי ביותר באירופה. בשל היקף הנכסים המנוהל בקרנות אלו, אשר הסתכם בכ-76 מיליון שקל בלבד, גם היצע הקרנות המחקות בו קטן יחסית, כאשר שלושת הקרנות הבודדות שנכללו בבדיקה, הינן קרנות מנוטרלות השפעת שערי חליפין, אשר השיגו תשואות גבוהות יותר ביחס למדד ה-DAX30 שהציג תשואה של כ-2.4% במהלך 12 החודשים האחרונים (כולל תשלומי דיבידנד).

מהבדיקה עולה כי גם במקרה זה, הקרן של הראל אשר גובה דמי ניהול אפסיים, השיגה תשואה גבוהה משמעותית ביחס לקרן של איביאי אשר גובה דמי ניהול של כ-0.4%.

הבהרה
בבדיקה נכללו רק קרנות מחקות הפועלות לפחות במהלך 12 החודשים האחרונים.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות