צרור עצות למשקיע שמרגיש שהשמיים נופלים

ירידות חדות נרשמות בבורסה ולא מעט משקיעים נמצאים במצוקה, להלן צרור עצות
|
צרור עצות למשקיע שמרגיש שהשמיים נופלים

מפולת היא עניין של הגדרה. אם אתה בפנים ותקוע חזק עם מניות עוד מהתקופה ההיא - מדובר במפולת. אם השכלת למכור הכול בזמן – מדובר במגמת ירידה. ואם אתה מחזיק תעודות סל בחסר או רחמנא לצלן מנה נכבדה של מסוג put – מדובר בשוק יוצא מן הכלל. הכול עניין של פוזיציה והכול מוגדר על ידי כוח הסבל של המשקיע. אם הוא יכול לסבול את הירידות משמעות הדבר "תיקון טכני". אם אינו יכול – "מפולת". כדי להתמודד עם מפולות, קריסות, ירידות ושאר מרעין בישין, חייב המשקיע הפרטי להיות מצויד במספר כלים בסיסיים, כפי שאבירי ימי הביניים היו יוצאים למלחמה :

1. גיוון. המשקיע הלא מקצועי סגור בדלת אמותיו. או שהוא מכיר מספר בודד של מניות בשוק המקומי, והמקצועיים יותר מכירים עוד מספר מניות ישראליות בשוק האמריקאי, שנדלות מאתרים שונים ותו לא. כדי להתכונן היטב למפולת שתגיע, שומה על המשקיע להרחיב את אופקיו ואיך לומר זאת בפשטות "להתגוון". להיות מגוון פירושו לא רק להכיר עוד ועוד מניות, אלא גם עוד ועוד שווקים כגון שוק הסחורות, שוק קרנות הנאמנות, שוק תעודות הסל, שוק איגרות החוב וכדומה. ולא רק להכיר עוד ועוד שווקים אלא גם אפשרויות השקעה נוספות כגון מסחר בשוק יורד. לא פחות חשוב.

2. תוכנית מסחר. ישנן שתי שיטות מרכזיות לקבלת החלטות בחיים בכלל ובשוק ניירות הערך בפרט : לראשונה אני קורא "שיטת תום סוייר". כאשר תום סוייר רצה לעבור את הגדר ולא ידע כיצד, הסיר את כובע מעל לראשו והשליך אותו מעבר לגדר. כלומר, קודם כל התחייב ורק לאחר מכן החל לחפש את הפיתרון. זו השיטה שרוב המשקיעים הלא מקצועיים דוגלים בה. קודם כל רכוש את המניה ורק לאחר מכן שבור את הראש כיצד לצאת מהברוך שאליו נקלעת. אני מכיר אפילו כמה אנשים שהתחתנו ככה. השיטה השנייה נקראת "שיטת הסוכן החשאי". הסוכן החשאי לעולם לא יכנס למקום אלא אם כן יבנה לעצמו פתחי מילוט. פירושו של דבר הוא שעל המשקיע לדעת ראשית לאן הוא נכנס, לבנות לעצמו פתחי מילוט ותוכנית מסחר ברורה ומוגדרת מראש ולא לסטות ממנה ימינה או שמאלה.

3. עיוותי חשיבה – השתדל לבצע הפרדה מוחלטת בין חשיבה רציונאלית לרגשית, השתדל להפריד בין דמיון למציאות ובכל נקודת זמן שהיא, היה מודע לעובדה שקיימים לא מעט עיוותי חשיבה שמערערים את כושר השיפוט שלנו. למשל "אובדן פרופורציות". לא אחת אנחנו חושבים על טעויות חסרונות או פחדים ומנפחים אותם לממדים מפלצתיים. בהשלכה לשוק ההון - "צל הרים כהרים". עיוות חשיבה ידוע נוסף הוא החשיבה הרגשית – התייחסות לרגשות כאל הוכחה למציאות. ההיגיון הזה אומר: אם אני מרגיש שהירידות הללו הן מפולת אז זה אומר שהמפולת החלה. אם אני מרגיש שאני עומד להפסיד את כל כספי כנראה שזה מה שיקרה. השתדל להימנע ממצבים מסוג זה.

4. לך ללמוד – תואר ראשון בכלכלה – שלוש שנים. רפואה – שבע שנים. מסחר בניירות ערך – אין צורך ללמוד. התחושות והאינטואיציה מספיק טובות. לא מוזר?

ידידי היקר. השמיים לא נפלו והמפולת הזאת תסתיים כפי שהסתיימו קודמותיה ויחל גל עליות חזק שיישא את המעו"ף לשיאים שלא חלמנו עליהם. ולמה? כי זו דרכו של עולם וזו המחזוריות הקיימת בשוק ההון מזה עידן ועידנים. אנא, הכן עצמך טוב יותר לפעם הבאה. זה אפשרי.

* הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות