סיטי: "בנקים מרכזיים צריכים לזרוק כסף מהליקופטרים"

הכלכלן וויליאם בויטר מציע להוריד את הריביות האפקטיביות מתחת לאפס, להקפיץ את האינפלציה ולאמץ במקום מטבעות את ה-E-money עם ריבית שלילית
 |  (2)
(getty images israel)
"בנקים מרכזיים צריכים לזרוק כסף מהליקופטרים ואולי גם לבטל לחלוטין את המטבעות", כך אומר הכלכלן של סיטי, וויליאם בויטר שמציע דרך לפיתרון המשבר הכלכלי, "על הבנקים המרכזיים להדפיס כמו מטורפים".

"אנחנו חושבים שהבנקים המרכזיים בארה"ב, אירופה, יפן ובריטניה יכולים וצריכים לעשות הרבה יותר" ומציע 3 פעולות לשם כך:

1. להפחית את הריביות. קודם כל להפחית אותן כל הדרך עד לרמה של 0% (בכך הוא מתייחס לאירופה ולבריטניה כי בארה"ב וביפן הריביות כבר ברמה זו), ואז לנטרל גם את הריבית הנומינלית האפקטיבית בכל 4 אזורי המטבע.

2. להוציא לפועל עוד דרכים יצירתיות של הקלות כמותיות (QE) והקלות אשראי (CE) ב-4 אזורי המטבע, על ידי התמקדות ברכישות של הלוואות מבוטחות וכנגד מכירה של ני"ע פחות נזילים ובעלי סיכון אשראי גבוה יותר, כגון האג"ח של חלק ממדינות האירו אליהן חשופים הבנקים המרכזיים.

3. להפיל כסף מהליקופטרים בכל 4 אזורי המטבע - כלומר להפעיל מדיניות שתתמרץ את הכלכלה הן מבחינה פיסקאלית והן מבחינה מוניטרית בהיקפים גדולים. כלומר להפחית את הלחץ ממחסור בכסף ולהפיץ אותו לאנשים, בלי לקשור אותו לרכישת אג"חים או כל דבר דומה.

"למעשה זה ייצר ויעזור לתקן את המאזנים. זה יהיה יעיל יותר מאשר צעד של QE (הקלה כמותית) בלבד, מאחר שהכוונה היא שהכסף המזומן לא יתקע רק במערכת הבנקאית", טוען בויטר.

הפיתרונות שלו למשבר קוראים לנטישת השיטה המטבעית ומעבר ל-E-Money(כסף שקיים בצורה אלקטרונית בלבד) בעל שלילית הניתנת לתשלום באותה הקלות כמו תשלומים של ריבית אפסית או חיובית. מסוי החזקות בכתבי התחייבות של בנקים (רעיון שהוצע לראשונה על ידי הכלכלן Gesell ב-1916 והוצע גם על ידי אירווינג פישר בשנת 1933). והדבר השלישי הוא הפסקת יחס החליפין הקבוע בין המטבע לרזרבות שמחזיקים הבנקים המרכזיים, אשר כמו כל הפקדה יכולים להיות בעלי ריבית נומינלית שלילית באותה קלות שהם יכולים להיות בעלי ריבית נומינלית חיובית.

בכל מקרה טוען הכלכלן של סיטי כי אם ברננקי מהסס אם לבצע עוד הקלות כמותיות (QE) בזמן בו האבטלה עולה על 8% והאינפלציה בקושי ב-2%, אנחנו לא רואים את זה קורה מתישהו בזמן הקרוב.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תתחילו בישראל, קח את הכתובת......... (ל"ת)
  ז 10/05/2012 17:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אנליסט הזוי ,בגרמניה של שנות העשרים פעלו בשיט
  מקס פאואר 10/05/2012 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעלו בשיטה הזו והעלו לשילטון את היטלר, הדפסת כסף ללא מעצורים תגרום לאינפציה מפלצתית, ותעלה לשילטון דיקטטורים, זה מה שההידיוט רוצה???
  סגור