צניחה של 21% בהכנסות פרטנר ברבעון השני, הרווח הנקי ירד ב-83%

חברות הסלולר מתמודדות עם תחרות קשה ורגולציה; ה-ARPU הסתכם ב-83 שקל; נתח השוק - 29%; תזרים המזומנים - 287 מיליון שקל
|
(1)
חיים רומנו, צילום: בוצ'צ'ו

התחרות הגוברת בשוק הסלולר והתרחבות הרגולציה פוגעות בתוצאות של חברת פרטנר: ההכנסות ברבעון השני של השנה הסתכמו ב-1.1 מיליארד שקל -ירידה של 21% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ובשורה התחתונה נרשם של 20 מיליון שקל בלבד - צניחה של 83%.

עם זאת נראה שהדרמה הגדולה נמצאת מאחורי חברות הסלולר. פרטנר מצליחה לרשום חזק מפעילות שוטפת, להחזיר חובות בהיקף של מאות מיליוני שקלים, להגדיל את ה-EBITDA ולשמור על יציבות בהכנסה מכל מנוי. כל זאת תוך צמצום הוצאות תפעול והשקעות גדולות בתשתית טכנולוגית.

החברה מדווחת על ירידה בשיעורי הנטישה כאשר שיעור הנטישה של לקוחות POST המשיך לרדת זה רבעון שלישי ברציפות. בסך הכול נטשו את החברה ברבעון השני 11,000 לקוחות כעיקר כתוצאה מנטישה של לקוחות פרי-פייד. שיעור הנטישה ברבעון השני ירד ל-9.4% לעומת 10.4% ברבעון הראשון. נתח השוק - 29%.

ה-EBITDA ברבעון השני הסתכמה ב-280 מיליון שקל

ה-ARPU (הכנסה ממוצעת ממנוי) הסתכם ברבעון השני ב-83 שקל בהשוואה ל-82 שקל ברבעון הקודם עליה ב-ARPU לראשונה מזה שנתיים. פרטנר מרוויחה פחות מכל לקוח, אך עדיין מרוויחה יפה מאוד תזרים המזומנים החופשי לפני תשלומי ברבעון השני הסתכם ב-287 מיליון.

ה- Adjusted EBITDA ברבעון השני הסתכמה ב-280 מיליון שקל, שיפור קל של יותר מ-4% לעומת הרבעון הראשון של 2013. פרטנר הפסיקה לחלק דיבידנדים והיא מתמקדת בהחזר חובות וחיזוק המבנה הפיננסי של החברה תוך המשך השקעה בטכנולוגיה.

ה-MOU זינק ברבעון השני ל-532 דקות

פרטנר כמו שתי חברות הסלולר הגדולות האחרות: פלאפון וסלקום לא מצליחה להגדיל את הכנסותיה בשוק תחרותי אמיתי ולכן היא מתמקדת בצמצום ההוצאות. ההתייעלות התפעולית הביאה לירידה של 153 מיליון שקל בהוצאות התפעוליות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

חברות הסלולר מרוויחות פחות מכל מנוי ונותנות יותר: ה-MOU, מספר דקות השימוש החודשי הממוצע למנוי סלולר, ברבעון השני הסתכם ב-532 דקות, גידול של 22% מ-437 דקות ברבעון המקביל אשתקד.

ירידה של 6% בבסיס מנויי האינטרנט לעומת הרבעון המקביל אשתקד

בסיס מנויי האינטרנט (ISP) הסתכם בכ-572 אלף מנויים, בהשוואה ל-609 אלף מנויים בסוף הרבעון השני 2012 ו-581 אלף מנויים נכון לסוף הרבעון הקודם. הירידה במספר מנויי האינטרנט נרשמה בעיקר כתוצאה מהתגברות התחרות בשוק.

חיים רומנו, מנכ"ל פרטנר: "תוצאות הרבעון השני של שנת 2013 משקפות מחד את המשך השפעתה של התחרות בשוק, ומנגד, את השקעתנו בנכסיה העיקריים של החברה: שירות לקוחות, קדמה טכנולוגית ורשת מתקדמת".

מניית פרטנר +0.95% פרטנר 1,485 +0.95% פרטנר בסיס:1,471 פתיחה:1,471 גבוה:1,492 נמוך:1,456 תמורה:6,627,346 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: כמעט ללא שינוי מתחילת השנה במחיר המשקף לחברה שווי של 4 מיליארד שקל בלבד (לעומת 11 מיליארד שקל השיא). בעלי השליטה בחברה הם: חיים סבן - 31% וסקיילקס של אילן בן-דב - 16%. השליטה בחברה השתנתה בתחילת השנה בעקבות קריסת פירמידת החברות של אילן בן-דב.

IBI: "דוח חלש מאד שטומן בחובו כמה סימנים מעודדים"

אורי ליכט, מנהל מחלקת מחקר ב-IBI שירותי בורסה, על דוחות פרטנר לרבעון השני: "דוח חלש מאד שטומן בחובו כמה סימנים מעודדים. שיעורי הנטישה יורדים, אובדן הלקוחות אינו גבוה במיוחד וה-ARPU עלה בשקל - סימנים אמיתיים לכך שהתחרות אולי מתייצבת.

עם זאת מהתוצאות החלשות של הוט מובייל ומהקושי שמציגות החברות החדשות בגיוס לקוחות חדשים קשה לראות אותן מסיימות את המבצעים האגרסיביים כל כך מהר ולכן התחרות בינתיים כאן. רבעון הבא צפוי להיות דומה ואת שנת 2013 פרטנר תסיים עם רווח נקי של 150 מיליון שקל. כלומר החברה נסחרת במכפיל 27 על רווחי 2013".

כלל פיננסים ברוקראז': "לא רואים שינוי מהותי בתוצאות הרבעון "

דוב רוזנברג, כלל פיננסים ברוקראז': "רבעון שני מעט חיובי עם איתות נוסף ליציבות המתקרבת, כמו אצל המתחרים. תוצאות הרבעון מצביעות על המשך השחיקה בעקבות התחרות אך במידה פחותה מאשר בעבר, שיפור במרווחים לאור תהליכי ההתייעלות, יציבות ב-ARPU אם כי לא השתכנענו שהתחתית מאחורינו, ופחות ניודים אשר לטעמנו מצביעים על ירידה בגמישות למחיר.

בשורה התחתונה אנו לא רואים שינוי מהותי או אירוע מכונן בתוצאות הרבעון ונראה, להערכתנו, שעל פניו העתיד המשתפר כבר מתומחר במניה".

אילנית שרף מפסגות: "התמתנות בשחיקה בהכנסות והמשך התייעלות"

אילנית שרף, אנליסטית בכירה בפסגות ברוקראז': "התחרות בשוק הסלולר הובילה להמשך שחיקה במכירות, אם כי באופן מתון בהשוואה לרבעונים הקודמים. מהלכי ההתייעלות, שנמשכים מאז פרצה התחרות בשוק הסלולר, הובילו לחסכון נוסף של כ-20 מיליון שקל ברבעון בהוצאות ואפשרו שיפור ברווחיות התפעולית וב-EBITDA בהשוואה ל-Q1. בנוסף, נמשכה מגמת הפחתת החוב שהסתכם ב-3.4 מיליארד שקל.

הדוח מצביע על התמתנות בשחיקה בהכנסות והמשך התייעלות שהובילה לשיפור ברווחיות ביחס לרבעון קודם. אלו, לצד הפחתת החוב מובילים אותנו להעלות את מחיר היעד למניה ל-29 שקל. הפער בין המחיר בשוק לשווי הכלכלי אינו גדול מספיק כדי להצדיק העלאת המלצה".

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נפלא !!! (ל"ת)
  לא מטלפן 28/08/2013 09:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות