הדבר הגדול הבא בשווקים הפיננסים - זה יקרה ביום רביעי

אחרי שחרור הקיטור באירופה ברקע לתוצאות הבחירות בצרפת, עוברת הדריכות לארה"ב שם צפוי הנשיא לחשוף השבוע את אחת מיוזמותיו הכלכליות החשובות עליהן הצהיר
 |  (5)
הפוקוס עובר
הדרמה הגדולה בצרפת לפי שעה מאחורינו. מועמד המרכז עמנואל מקרון עלה לסיבוב השני ובשוק ניכרת אנחת רווחה של ממש. המדד באירופה נסחרים בעליות של עד 4% והחוזים בוול סטריט מזנקים 1%. כעת הפוקוס עובר לכיוון אחר מעבר לים כאשר כבר ביום רביעי הקרוב צפוי הנשיא טראמפ לחשוף לראשונה פרטים אודות יוזמתו הכלכלית להפחתת המס במדינה, זאת במאמץ להגיע להישג חקיקתי מהותי טרם יחלפו 100 ימים מאז כהונתו.
הנשיא הכריז בשבוע שעבר כי יחשוף השבוע את אחת מהיוזמות הכלכליות החשובות עליהן הצהיר במהלך קמפיין הבחירות ולאחר כניסתו לתפקיד, אך עם זאת, נמנע מלמסור פרטים נוספים אודות התכנית והסתפק בספויילר קצר כשאמר כי הפחתות המס שיציג יהיו "גדולות יותר מההפחתות שנעשו בעבר" והוסיף "הרפורמה והצמצום במס יוכרזו ביום רביעי".
כזכור, תכנית זו היוותה את אחד הטריגרים המרכזיים ל'ראלי טראמפ' שנרשם בשווקים עם היוודע דבר זכייתו של הנשיא בתחילת חודש נובמבר, טראמפ אמר אז כי טען כי יבוצעו קיצוצים עמוקים בשיעורי המס של יחידים ותאגידים, יופחתו מדרגות המס במדינה, יבוטלו המסים על רווחי פירמות אמריקניות שנצברו בחו"ל ותורגש הקלה משמעותית במיסים למעמד הביניים.
עוד הצהיר אז טראמפ כי במסגרת היוזמה מס החברות ייחתך לכדי שיעור של 15% בלבד, דבר שצפוי להטיב עם האינטרס העסקי ואף לעודד חברות אחרות להשיב את פעילותן לתוך גבולות ארה"ב ובכך להביא לצמיחה מואצת בכלכלה. כל אלה כאמור, תורגמו בשווקים לעליות חדות שכן הציפייה הייתה שהתכנית תוביל לצמיחה ניכרת ברווחי החברות במדינה. בתוך כך, טראמפ גם חתם ביום שישי האחרון על צווים מנהליים המורים על בחינת תקנות הקשורות למס שאומצו במהלך 18 החודשים האחרונים תחת כהונתו של הנשיא הקודם, ברק אובמה.
אבל המדדים בוול סטריט דווקא מדשדשים כבר כמעט חודשיים תוך התרחקות קלה מרמות השיא, וזאת לאור חששות המשקיעים כי טראמפ יתקשה לממש את יוזמותיו הכלכליות (במיוחד לאחר הכישלון המהדהד בנוגע לרפורמת הבריאות, שאגב כעת נעשים מאמצים להחיותה) כשבראשן הרפורמה במערכת המס. ראייה לכך, ביום שישי האחרון ננעל המסחר בוול סטריט בירידות שערים של עד 0.3% והמשקיעים נותרו אדישים להכרזה "הדרמטית" של טראמפ.
אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש, התייחס לציפיות פרסום הרפורמה ואמר כי "אכן, הציפיות מהמדיניות הכלכלית החדשה היו מוגזמות והמגבלות "הטבעיות" התקציביות והפוליטיות פעלו לרסן תוכניות אגרסיביות של הממשל החדש. יחד עם זאת, לא נכון להתעלם לגמרי מהשפעת תוכניות הממשל".
"בשבוע שעבר אמר הנשיא ושר האוצר האמריקאי שהשבוע תוצג הרפורמה במס. כמו כן הנשיא דיבר על כך ש-Obamacare תעלה שוב להצבעה. נראה, שהממשל הפנים שעדיף להמעיט בהצהרות בומבסטיות ולעשות עבודת מטה יסודית לפני הכרזות מרעישות. גם האג'נדה בתחום יחס הסחר עם השותפות כגון סין ומקסיקו לא תיעלם לחלוטין וסביר שנשמע בחודש-חודשיים הקרובים על השינויים במדיניות".
נציין כי בקרן המטבע העולמית דווקא הדליקו נורת אזהרה טרם יישום הרפורמה כשטענו כי הקיצוץ במיסים והסרת הפיקוח הפיננסי שמקודמים על ידי ממשל טראמפ עשויים דווקא לערער את חוסנה של המערכת הפיננסית ולעודד חברות אמריקאיות להגביר את הסיכון לרמות בלתי רצויות, בדומה למצב שקדם את המשבר הגדול בשנת 2008.
כלומר, התכנית עשויה לאפשר לחברות בארה"ב להגדיל באופן משמעותי את הוצאות ההון וההשקעות ובכך להגדיל משמעותית את המינופים ולהיחשף לסיכונים מיותרים, כך שתזרים המזומנים שיצטברו בקופות החברות עשויים להוליד פיתויים כדוגמת רכישות נכסים, מיזוגים ותשלומי דיבידנד גבוהים ולהעמיד את החברות בפני סכנה ואף במקרה קיצון להוביל למיתון עמוק. לכתבה המלאה.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כל הכבוד לטראמפ
  חן 24/04/2017 12:38
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סוף סוף נשיא שלא רק מדבר
  סגור
 • 2.
  ״מדובר באיש עסקים מהשורה הראשונה שידע להוביל את כלכלת א (ל"ת)
  מתן 24/04/2017 12:37
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • שלא יגמר בסוף כמו עם הרפורמה בבריאות
  איתי 24/04/2017 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 2
  עדיין לא עשה דבר מהותי באמת
  סגור
 • רע מאוד (ל"ת)
  יגמר 24/04/2017 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 1.
  ביום רביעי לדעתי עליות
  משקיע מושכל 24/04/2017 12:33
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מדובר ברפורמה מהותית בהחלט. השוק האמריקאי ימשיך לצמוח לא ממליץ
  סגור