בקרן המטבע מציבים תמרור אזהרה - בנוגע לרפורמה המרכזית שטראמפ צפוי לחשוף השבוע

הנשיא צפוי לחשוף כבר השבוע את אחת מהיוזמות החשובות עליהן הצהיר. בקרן המטבע העולמית דווקא מזהירים מפני הסכנות שבמהלך
 |  (6)
הצד הפסימי
המדדים בוול סטריט מדשדשים כבר כמעט חודשיים תוך התרחקות קלה מרמות השיא, זאת לאור חששות המשקיעים כי טראמפ יתקשה לממש כל יוזמותיו הכלכליות (במיוחד לאחר הכישלון המהדהד בנוגע לרפורמת הבריאות). כל זה לא מפריע לנשיא להמשיך לעבוד במרץ על העברת הרפורמה במס כאשר כבר השבוע צפוי לחשוף טראמפ את עיקרי התכנית. ספוילר לכך ניתן בהצהרתו הקצרה כי הפחתת המיסים תהיה "גדולה יותר מכל הפחתות המס שנעשו בעבר".
האמנם, בקרן המטבע העולמית דווקא רואים את מה שהיווה דלק לעליות בצורה אחרת לחלוטין ומדליקים נורת אזהרה מפני הרפורמה הקריטית עליה מבסס טראמפ את מדיניותו הכלכלית - הפחתת המיסים. הנשיא כזכור הצהיר כי במסגרת היוזמה מס החברות ייחתך לכדי שיעור של 15% בלבד, דבר שעשוי להטיב עם החברות ואף לעודד חברות אחרות להשיב את פעילותן לתוך גבולות ארה"ב ובכך להביא לצמיחה מואצת בכלכלה.
עם זאת, בארגון רואים את הדברים אחרת וטוענים בנוגע לרפורמה כי הקיצוץ במיסים והסרת הפיקוח הפיננסי שמקודמים על ידי ממשל טראמפ עשויים דווקא לערער את חוסנה של המערכת הפיננסית ולעודד חברות אמריקאיות להגביר את הסיכון לרמות בלתי רצויות, בדומה למצב שקדם את המשבר הגדול בשנת 2008.
עוד מציינים כי התכנית עשויה לאפשר לחברות בארה"ב להגדיל באופן משמעותי את הוצאות ההון וההשקעות ובכך להגדיל משמעותית את המינופים ולהיחשף לסיכונים מיותרים. כלומר, תזרים המזומנים שיצטברו בקופות החברות עשויים להוליד פיתויים כדוגמת רכישות נכסים, מיזוגים ותשלומי דיבידנד גבוהים ולהעמיד את החברות בפני סכנה ואף להוביל בתרחיש שלילי למיתון עמוק.
בקרן המטבע תומכים באזהרותיהם גם באמצעות מחקרים המצביעים על כך ששינוי במדיניות המס בעבר הובילו כבר מספר פעמים למיזוגים ולרכישות של חברות, מהלכים שהתבררו לבסוף ככושלים והיו חלק מהגורמים העיקריים הביא שכאמור הביאו למשברים פיננסים, כפי שעשוי להתרחש גם במקרה זה.
בתוך כך, בקרן המטבע מספקים גם נקודת אור זעירה כאשר מדווחים כי היציבות הפיננסית העולמית השתפרה מאז הדו"ח ששחררה בחודש אוקטובר האחרון, וזאת לאור צמיחה כלכלית עולמית חזקה ושיעורי ריבית גבוהים יותר ששיפרו את רווחי הבנקים.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מבולבל
  יעקב 23/04/2017 14:38
  הגב לתגובה זו
  4 3
  מעלים מיסים לא טוב מורידים לא טוב ,לך תבין
  סגור
 • 3.
  2008 זה לא דוגמא. 2008 לא היה קורה אם רשויות פיננסיות
  שלום 23/04/2017 12:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  היו עושות את העבודה הבסיסית שלהם. הם לא מנעו את הקריסה לא בגלל שהיו חסרות מגבלות שמוגדרות בחוק אלא בגלל שהם היו חבורה של אוכלי חינם מתבטלים
  סגור
 • 2.
  מעולה בארץ יהיו חייבים להוריד מיסים ולא כסף גדול יברח
  מ 23/04/2017 12:15
  הגב לתגובה זו
  1 2
  הכרישים דקה לא ימתינו ישר יברחו לחול ביבי תתכונן אתה זה שהכנסת מס על הבורסה ומיסים ועוד מיסים חנקת את מעמד הבניים והעניים. והורדת אנשים לזנות וחיים קשים עם הרבה מיסים קשים ואתה זה שתוריד את המיסים רק חבל שזה יקרה בכפייה של טראמפ המלך ולא מיוזמתך יש הרבה עוני במדינה ואתה אשם
  סגור
 • הורדת מיסים היא טובה בטווח הקצר
  איתמר 23/04/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  3 1
  יכולה להזיר בטוח הארוך לא הכל ורוד כמו שמציירים
  סגור
 • 1.
  הרפורמה תעשה רק טוב
  משקיע מגוון 23/04/2017 12:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תמיד יהיו את אלו הפסימיים. ארה״ב צומחת בקצב מרשים
  סגור
 • לא בטוח (ל"ת)
  JJJ 23/04/2017 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור