אחרי 70 שנה: בנקים ישראליים החלו להחזיר כספי חשבונות של נספי שואה

לאומי, פועלים ודיסקונט העבירו לחברה להשבת רכוש נספי השואה כ-25 מיליון שקלים מחשבונות רדומים והחברה תשיבם בימים הקרובים לאלפי יורשי נספים
 | 
אחרי 70 שנה: בנקים ישראליים החלו להחזיר כספי חשבונות של נספי שואה
לאחר 70 שנה בהן החזיקו בנקים ישראליים בכספי חשבונות יהודי אירופה שנספו בשואה, מושבים בימים אלה, לראשונה בתולדות המדינה, כספי הנספים לידי החברה להשבת הנכסים של נספי השואה, אשר אמונה מתוקף החוק על השבת הרכוש ליורשי הנספים.

החברה תחל להעביר בימים הקרובים לאלפי יורשי הנספים, רבים מהם ניצולי שואה, את כספי החשבונות שהוחזקו בבנק פועלים ודיסקונט וחלק מהכספים המוחזקים בבנק לאומי. בשלב ראשון יועברו כ-25 מיליון שקלים שהועברו מבנקים אלו אך במהלך החודשים הקרובים, מתכננים בחברה להחזיר ליורשים ולניצולי שואה למעלה מ- 400 מיליון שקלים שאמורים לעבור אליה מהבנקים.

הסכום הראשוני התקבל בתום כשנתיים של משא ומתן עם הבנקים: בנק דיסקונט העביר לחברה להשבה תשלום בגין 110 חשבונות בשווי 1.2 מיליון שקלים ובנק פועלים העביר תשלום כולל בגובה 1.3 מיליון שקלים, בגין 67 חשבונות. בנקים אלו אמורים להעביר בקרוב תשלומים נוספים לחברה הנוגעים למניות הבנק השייכות לנספי שואה, בסכומים הנאמדים במאות מיליוני שקלים ואף יותר.

יצוין כי ההסכמה עם בנק דיסקונט הושגה בתיווכו של צוות משנה מיוחד של ועדת הכספים של הכנסת, בראשותו של ח"כ זאב בילסקי (קדימה), אשר פועל לפתרון סוגיית החזקת נכסי הנספים והשבתם ליורשים.

בנוסף יושבו ליורשים כ-20 מיליון שקלים שהועברו לחברה ע"י בנק לאומי, כחלק ראשוני מחובו העומד על מיליוני למעלה מ- 250 מיליון שקלים. החברה הגישה לפני מספר חודשים תביעה כנגד הבנק בגין כ-3,500 חשבונות נספים, אולם לאחרונה הסכימו החברה והבנק על קיום הליך בוררות, במטרה להגיע בהקדם להסדר בנוגע לחוב ולמניעת סחבת מיותרת בביהמ"ש. הסכם הבוררות נקבע לשלושה חודשים ובחברה ערוכים להשיב את הכספים לאלפי יורשים וניצולי שואה נוספים.

נציין, כי החברה להשבת הנכסים של נספי השואה טוענת שגם בידי בנק המזרחי ובנק מרכנתיל דיסקונט מוחזקים כספי נספים, אך אלו מסרבים להעביר לחברה את הכספים המצויים בידם. חבות בנק המזרחי עומדים, ע"פ החברה, על כ-20 מיליון שקלים וחבות מרכנתיל עומדת על כ-11.5 מיליון שקלים.

יו"ר החברה, מנחם אריאב אמר היום זהו הישג היסטורי עבור הנספים ויורשיהם ועבור החברה להשבה שהצליחה להביא לתיקון עוול היסטורי. "אני מברך את הנהלות הבנקים על ההכרה בחבותם כלפי הנספים בשואה ועל החזרת כספיהם וציין כי החברה תמשיך לפעול בכל האמצעים לקבלת כל רכוש הנספים שעדיין מוחזק בידי גורמים שונים, לרבות מדינת ישראל, קק"ל ועוד".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה