הסוד של ביל גייטס: איך מייצרים רווחים של 15.8 מיליארד דולר בשנה?

ביל גייטס הוא האיש האמיד ביותר בעולם היום והונו ממשיך לתפוח בקצב מסחרר. גלו איך הוא עושה זאת
|
(6)
ביל גייטס

בשנת 2013 הוסיף ביל גייטס להונו הפרטי סכום מדהים של 15.8 מיליארד דולר, מה שהביא את שוויו הנקי לסכום של כ-80 מיליארד דולר. איך הוא עושה את זה? לאט ובזהירות מסתבר.

זה לא סוד שחלק גדול מהונו האישי של ביל גייטס מושקע במייקרוסופט (סימול: MSFT), אבל מסתבר כי סכומים עצומים מהונו מושקעים בחברות ציבוריות אחרות שהמשקיע הממוצע יכול לסחור בהן. למעשה, לפי נתונים שפורסמו ברשת בלומברג, ההשקעה במניות מייקרוסופט מהווה רק כ-17% מהונו המושקע של גייטס.

מעבר למייקרוסופט

כמחצית מההון שמושקע ב- Cascade Investment, חברת ההשקעות של ביל גייטס, מושקע בחברות ציבוריות והיתרה מושקעת בחברות פרטיות. למעשה, ההשקעה הגדולה ביותר של גייטס בחברה ציבורית, פרט למייקרוסופט, היא בכלל לא בחברה אמריקאית, אלא בחברה הקנדית Canadian National Railway (סימול: CNI) אשר בה השקיע גייטס 4.8 מיליארד דולר.

ההשקעה השנייה בגודלה של גייטס מחוץ למייקרוסופט, היא בחברת Republic Services (סימול: RSG), שהיא אחת מחברות סילוק הפסולת הגדולות בעולם ובה גייטס מושקע בסכום של 2.9 מיליארד דולר.

גייטס מושקע גם בהיקף של 2.9 מיליארד דולר בחברת Ecolab (סימול: ECL), המייצרת ומספקת מוצרים סניטריים למגוון תעשיות בעולם. בנוסף, גייטס מושקע בהיקף של 2.7 מיליארד דולר (כ-8%) בחברה תעשייתית הפועלת בתחום החקלאות ונקראת Deere & Company (סימול: DE).

מה אפשר ללמוד מכך?

במבט ראשוני, יש מכנה משותף אחד לכל החברות שצוינו לעיל - כולן משלמות דיבידנדים, אך פרט ל- Republic Services ותשואת הדיבידנד שלה שעומדת על 3.2%, אף אחת מהחברות הללו לא מחלקת דיבינדים בשיעור שיגרום למשקיע הממוצע להרים גבה.

חברת Deere & Company היא השקעה מעניינת עבור המשקיעים מכיוון שהיא נסחרת עם (יחס מחיר לרווח) של 10. שאר החברות לעומת זאת, נסחרות עם מכפיל שעומד איפשהו בין 19 ל-35, דהיינו לא המכפילים שהמשקיעים נמשכים אליהם.

גייטס הסביר את מינויו של מיכאל לארסון, מנכ"ל חברת ההשקעות שלו, בזמנו: "רציתי מישהו עם פילוסופיה שמרנית בנוגע להשקעות. חיפשתי מישהו שיהיה לי בטחון מלא בו משום שלא רציתי 'להסתכל מעבר לכתף' שלו כל הזמן". לארסון בעצמו אמר בעבר: "אני שונא סיכון. התפקיד החשוב ביותר שלי הוא הקצאת נכסים, שם הכסף האמיתי נמצא".

היופי שבגיוון

ייתכן והשיטה של גייטס היא חוסר העקביות וההמשכיות. ההשקעות שלו מספיק מגוונות בכדי שיוכלו להגן על הונו ואף להגדיל אותו ברגע שהוא מזהה הזדמנות. לטענתו, הגיוון בהרכבת תיק ההשקעות הוא קריטי כשאתה משקיע לטווח ארוך, והדוגמא של גייטס היא ראייה ברורה לכך.

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  היו לו 65 מיליארד השוק עלה יותר מ 30% (ל"ת)
  עשה קצת יותר מהשוק 14/01/2014 08:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מה המטרה?
  אסי ד. 13/01/2014 22:26
  הגב לתגובה זו
  3 2
  נניח שהכסף שלו נמצא בשטרות בארון בבית, הוא לא יצליח לעולם להגיע ל- 99% מהשטרות , הוא אפילו לא יפתח את המגירות שבהן נמצא הכסף הזה. אז מה המטרה באיסוף של כסף נוסף?
  סגור
 • זה לא רק משטרות -גם מנכסים וכל מיני דברים אחרים ....!
  זה לא רק משטרות ! 24/01/2014 23:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה לא רק שטרות -זה גם שווי של כל דבר שיש לו - רהיטים בבית,נכסים,מניות,תרומות,בתים ועוד כל מיני כספים מהשליטה החלקית שלו במיקרוסופט - בעיקר כי הוא מייסד מיקרוסופט אבל הוא לא מנכ''ל שם. זה כספים מכל מיני מקומות כי הוא גם מאוד מוערך בעולם ויש לו הרבה שליטות ונכסים . כמו איזה"מלך התעשייה וה windows "
  סגור
 • ביל גייטס פילנטרופ ידוע
  אילן מיהוד 18/01/2014 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מזמן הצהיר שילדיו יירשו ממנו גג 20 מליון $ !!!! כל השאר פילנטרופיה לרעבים באפריקה בעיקר .....
  סגור
 • מסכים לכול מילה
  עמית 14/01/2014 07:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מעניין תסבתא שלי ממנו ומהכנס שלו.
  סגור
 • 1.
  הסבר נוסף - קרמה טובה של פילנטרופ
  FLG 13/01/2014 21:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא לצפות לזה מהטייקונים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות