גוגל ואפל פוזלות לתחום הבריאות - ההתחלה היא בציוד הלביש

למה תחום ה-DNA sequencing מאוד אטרקטיבי, מי המניות הבולטות בתחום ואיזה קרנות סל יכולות להיות מעניינות?

|
(51)

שני החודשים המפחידים של השנה עברו כפי שהם עוברים ברוב השנים מאז התחילו עם מדד הדאו בסוף המאה ה-19 - בשבירת שיאים. מדוע, אם כך, הם כל כך מפחידים? כי באותם הפעמים שהם לא שוברים שיאים הם מאופיינים בתיקונים גדולים אפילו במפולות, במיוחד זה נכון לאוקטובר, אך גם לספטמבר.

הבעיה של רואי השחור כרגע היא שנגמרת להם התחמושת. לאחר שברבעון שהסתיים בספטמבר 2019, ה-43 מאז תחילת 2009, שוב היכו חברות ה-S&P את הקונצנזוס,  בפעם ה...43 מאז תחילת 2009 - כלומר, כל רבעון מחדש החברות מכות את התחזית.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

כעת מתקרבת עונת הקניות הגדולה של השנה שמן הסתם (בגלל רמות התעסוקה וירידות המחירים) תשבור שיאי עבר ותביא את החברות להכות, בפעם ה-44 מאז 2009, את הקונצנזוס וזאת למרות סימני מיתון, מלחמות סחר, ושאר הצרות שהתקשורת ממציאה.

חברות ה-S&P ואחרות צולחות את הרבעון הנוכחי עם כמויות מזומן ללא תקדים וזאת לאחר שהשקיעו מיליארדים ברכישת מניותיהן ולמרות דיבידנדים שחולקו. אותן מעטות שאינן מחלקות דיווידנד, כמו ברקשייאר האת'אוויי (סימול:BRKA), של באפט ומונגר, טובעות במזומן. לאחר שהשקיעו 700 מיליון דולרים ברכישת מניות החברה ברבעון האחרון נשארו לשני האנשים, בני ה-89 וה-95 בהתאמה, בקופה, קצת יותר מ-128 מיליארד במזומן ונראה לנו שהדבר נעשה בכוונה - הם מעוניינים במזומנים בהיקף גבוה. אגב, מי תרם הכי הרבה לגידול של 6 מיליארד במזומן ברבעון השלישי? קראפט היינץ (סימול:KHC). זוכרים איך לאורך כול הקיץ, לעג הקונצנזוס לבאפט על רכישת חברת הקטשופ? אז לאן יפנו רואי השחור כעת? לברבורים השחורים?

אנחנו חוזרים על מה שאמרנו מאז 2009 - המהפכה התעשייתית הרביעית תעשה לכלכלה את מה שעשו שלושת קודמותיה והרבה מעבר לכך מה שאומר שלטווח הארוך המניות הן עדיין המשחק היחיד בעיר. עם זאת עדיין חשוב להחזיק פוזיציית מזומן גדולה כי תיקונים יהיו אפילו גדולים.

מנוע הצמיחה החדש של גוגל ואפל
תעשיית המכשור המדעי והטכני (scientific and technical instruments industry) מקבלת שחקניות חדשות. גוגל (סימול:GOOG) ואפל (סימול:APPL) מצטרפות. תעשייה זו, היא חלק מתעשיית הציוד התעשייתי, שמוזכרות בטורים כאן דרך חברות כמו תרמו-פישר (סימול:TMO), Edwards Lifescience (סימול:EW) או Intuitive Surgical (סימול:ISRG). הסקטור התעשייתי הזה אהוב עלינו ומדוע? כי סקטור זה כולל את החברות שמובילות את החדשנות הטכנולוגית ו"מזרזות" את ההופעה וההשתלבות של הטכנולוגיות שהם מנועי ההתקדמות של מהפכת הטכנולוגיה/אינפורמציה.

הסקטור כולל את אותן חברות שלפחות 50% מהכנסותיהן מגיע מתחומי ה-IT, חומרה ותכנה תעשייתית, ייצור של רכיבים אלקטרוניים וייצור ציוד ושירותים תעשייתיים. מדובר בחברות שמציגות צמיחה רבעונית רצופה של לפחות שנה (במקרה של חברות חדשות) אבל בדרך כלל שלוש שנים לפחות. חברות כאלו, לא רק שהן שדוחפות את התקדמות המהפכות אלא שבדרך כלל מניותיהן מניבות למשקיעים בהן תשואה גבוהה מהממוצע. חברות מסוג זה בולטות מאוד בתחום הבריאות בשל חשיבות החדשנות והטכנולוגיות המשבשות לפריצות הכרחיות שמקדמות את הרפואה.

כדי להבין את חשיבות התעשייה הזו ומדוע המניות שמייצגות אותה נהנות מהערכות שווי גבוהות בהרבה מהממוצע נביא דוגמה אחת מתחום תעשיית הבריאות, תעשיית הריצוף הגנטי (DNA sequencing שהאקדמיה ללשון מצאה עבורה מילה עברית, הַרְצָפָה).

מדובר בתעשייה צעירה שצמחה מפרויקט הגנום האנושי ( Human Genome Project) שהתחיל ב-1987 כאשר הנשיא רייגן החליט, לאחר כחמש שנים של ויכוחים על עלות המחיר של הפרויקט והסיכוי להצליח טכנולוגית, להקצות לו מימון ממשלתי. שלוש שנים נוספות לקח לבית הנבחרים לאשר תקציב של 3 מיליארד דולרים ל-15 שנה. הפרויקט הסתיים ב-2004 ולמעשה שינה כליל את תעשיית הבריאות. כפי שאמר הסנטור דומיניסי, האיש דחף את אישור הפרויקט, בעת הוויכוח על האישור, "מדובר בפרויקט שלהצלחתו תהיה השפעה גדולה בהרבה, על האנושות והכלכלה, מהצלחת המסע  לחלל".

זכורים לנו החלומות שיצר הפרויקט בדרך לסיומו ובמהלך התנפחות בועת 2000 בוול סטריט. שיא ההשפעה על וול סטריט היה בהנפקת חברת סלרה (סימול:CRA אז) כאשר בעת הרוד-שאו הציג ד"ר קריג ונטר, מייסד ומנכ"ל החברה את "מפת הגנום" מה שהקפיץ את מחיר המניה מ-15 ללמעלה מ-100 דולר. סלרה לבסוף לא הצליחה להגשים החלומות שניפחו את הערכתה להפוך "להופמן לה-רוש של הגנום האנושי" כפי שהבטיחו האנליסטים של 2000 (נמכרה ב-2011 ל-Quest Diagnostics בעבור פירורים מההערכה בתחילת המאה).

אבל פרויקט הגנום הוא הצלחה אדירה. כול דולר שהושקע  בפרויקט החזיר לכלכלת ארה"ב 141 דולרים עד סוף 2010. במחקר שנערך ב-2011 סוכם כך:  " the economic impact of the Human Genome Project. Among its findings was that for every $1 invested by the federal government, the Human Genome Project's impact has resulted in the return of $141 to the U.S. economy. Further, between 1988 and 2010, human genomics generated an economic output of $796 billion, personal income exceeding $244 billion, and 3.8 million job-years of employment" (https://www.battelle.org/docs/default-source/misc/battelle-2011-misc-economic-impact-human-genome-project.pdf).

פרויקט הגנום ואיזה מניות בוול סטריט קשורות אליו?
במה מדובר ומדוע החשיבות העצומה של הנושא? בגדול מדובר בפיענוח המבנה הגנומי של האדם מה שיוביל (אם וכאשר) למיגור כול המחלות המובילות בעולם וזו רק "הטבה" אחת של הצלחת התהליך. במסגרת הפרויקט הלאומי הזה התפתחו התהליכים שחשפו אור על מולקולת ה-DNA באמצעות ההבנה של רצף הנוקליאוטידים שמרכיבים מולקולת DNA  נתונה. הנוקליאוטידים הם תרכובות אורגניות שנמצאות בכל בעלי החיים ובין היתר מרכיבות את החומר התורשתי שמצוי בכל תא (חומצות הגרעין DNA ו-RNA).

רצף הנוקלאוטידים מקודד את המידע הדרוש לקביעת תכונותיו ותפקודו של כל יצור חי. סקטור המלחמה במחלות נדירות (Rare Disease Treatment) למשל הוא תוצאה נטו של הפרויקט.

תחום המחלות הנדירות - מי הן החברות המובילות והאם הן אטרקטיביות להשקעה?
תחום המחלות הנדירות גדל לממדי ענק מאז התמזגות מהפכת הטכנולוגיה ב-2008 והביא לוול סטריט אין ספור חברות, מ-Genzyme (שנרכשה ב-2010 ע"י סאנופי הצרפתית ב 20.1 מיליארד דולרים) ו-Shire  (שנרכשה ב 2019 ע"י טאקאדה היפנית ב -44 מיליארד ליש"ט) ועד פרוטליקס.

תהליך ההרצפה עצמו התחיל לעניין את וול סטריט מאוחר יותר, בסביבות 2010-11 כאשר שתי חברות של ציוד רפואי, מדעי ותעשייתי ידועות נכנסו לתחום באמצעות רכישות ועוררו את העניין בסקטור המתפתח. החברות אילומינה (סימול:ILMN) ותרמו פישר (סימול:TMO) מובילות את הנושא ובדיוק כפי שחברת ISRG יצרה בפועל את תעשיית הרובוטיקה הרפואית כך יצרו השתיים את תעשיית ההרצפה באמצעות מכונות שפיתחו (ה - gene-sequencing machines).

תחום ה-DNA sequencing התעשייתי שב-2017 גלגל 6.3 מיליארד דולרים יעבור השנה את ה-10 המיליארד וב-2025 צפוי לגלגל כ-26 מיליארד. אין זה פלא שבשנתיים-שלוש האחרונות נכנסו לנושא חברות כמו Abbott Laboratories, Agilent Technologies, Danaher, Hoffmann-La Roche, SIEMENS AG ועוד.

התקדמות תעשיית ההרצפה קשורה להתקדמות ביכולות עיבוד הדאטא (הענן וה-AI) ובפיתוח של ציוד חכם חדשני. העובדה הזו "מגרה" ענקיות טכנולוגיה שעיסוקן בדאטא ושעד כה לא נכנסו לתחום הרפואי בכלל. שתיים מהן, אפל (סימול:AAPL) וגוגל (סימול:GOOG) כבר בפנים. מדוע? "פוטנציאל ההכנסה בתחום הטלפוניה החכמה", אמר מנכ"ל אפל טים קוק בינואר השנה, "זעיר בהשוואה לפוטנציאל ההכנסה בתחום הבריאות", סיכם קוק, "עם הוצאה של מעל 7 טריליון דולרים על בריאות ב 2018, מעל 10% מהתל"ג הגלובלי וקצב הצמיחה המהיר אנחנו בפנים. אנחנו נוביל את הטלמדיצין (טלרפואה)".

אפל כבר מייצרת ציוד לבישה (Wearable) למטרות בריאות שהשעון כרגע הוא האפליקציה המובילה. גוגל מצטרפת באמצעות רכישת פיטביט (סימול:FIT). חשוב להבין שתעשיית המכשור המדעי והטכני מפתחת ומייצרת מכשור מהסוג של מכשור כרומטוגרפי (בגדול, לצורך הפרדה של חומרים המצויים בתערובת, זיהויים וקביעת כמוּתם), מסה ספקטרומטרים (מתקנים שמודדים את היחס בין המטען למסה של חלקיקים טעונים, באמצעות מדידה זו ניתן לנתח דגימה, ולקבוע מה החומרים בה), מכשור למדידת חומציות (pH meters), מערכות ניתוח תרמי, כימיקלים, שפורפרות ומבחנות זכוכית למעבדות וכמובן מכשור שתומך בציוד הלבישה למיניו וכדומה.

תחום האיסוף, שימור וניתוח הדאטא נחשב קריטי, לפיכך להצלחה המסחרית של החברות בתעשיית המכשור המדעי והטכני. הביקוש למיקור חוץ בתחום עיבוד הידע הולך וגדל כתוצאה מהגידול בביקוש לשירותי מעבדה, למחקר מדעי וליכולות הניתוח והחיזוי של הצרכים המתפתחים וזאת כתוצאה מהתקדמות המהפכות והשינויים במנהגי הצריכה. אבל זו לא הסיבה היחידה. חשיבות ההתייעלות נעשית חשובה יותר מידי יום והרווחיות של חברות הקצה תלויה בהתייעלות.

ההנחה היא שיותר ויותר פונקציות שקשורות בטיפול בדאטא יועברו למיקור חוץ של חברות המכשור המדעי והטכני וזאת כיוון שחברות הקצה, ברובן ענקיות, נהנות, בגלל יתרון הגודל (economies of scale) ממיקור חוץ.

במדינה כמו ארה"ב שבה התעשייה מרוכזת מאוד (50 החברות הגדולות בכול סקטור מייצרות  % 80 מכול הכנסות הסקטור) הכדאיות למיקור חוץ של פיתוח, רכיבים וחומרים ברמת איכות גבוהה עולה ככול שהביקוש גדל ובעקבות התפתחות של תעשיות נישה חדשות שמלבות עוד ביקושים.   

תעשיית המכשור המדעי והטכני צמחה למעשה על בסיס היתרון לגודל וההתייעלות הרבה לפני התמזגות מהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה לכלכלת המיינסטרים. החברות המובילות את התעשייה הזו, Mettler-Toledo (סימול:MTD), PerkinElmer (סימול:PKI), Thermo Fisher Scientific (סימול:TMO) האמריקאיות, החברה הפרטית מגרמניה Eppendorf, Oxford Instruments (סימול:OXIG.L) הבריטית והיפניות JEOL (סימול:.T6951 בטוקיו) ו- Shimadzu (סימול:T.7701 בטוקיו), נוסדו כולן בסביבות אמצע המאה שעברה. הביקוש ליצירת הנישה אז הגיע מחברות כמו IBM, GE, GM וכמותן.

משהחלה מהפכת הטכנולוגיה ולבטח מהפכת האינפורמציה הבינו החברות הצעירות את הצרכים המתפתחים ובאמצעות השקעות A&M ופיתוח פנימי עברו לשרת את תעשיות הטכנולוגיה מתמקדות בתעשיית הבריאות בעיקר.

איך להשקיע?  אוניית הדגל של התעשיה היא ללא ספק תרמו פישר (סימול:TMO), שנוצרה, ב-2006, ממיזוג בין  Thermo Electron ו-Fisher Scientific וב-2013 רכשה, לאחר מאבק ארוך עם הופמן לה-רוש השווייצרית, את Life Technologies Corporation . הרכישה הפכה אותה למובילה הגלובלית בתחום אספקת מוצרי ושירותי התעשייה (לא רק הרפואית). על חברה זו ומנהלה מרק ספנסר כתבנו מספיק. המניה נמצאת קרוב לשיא כל הזמנים ועדיין, למרות המכפילים הגבוהים ושאר "סימני מכירה" כל האנליסטים שמכסים, 11 במספר, ממליצים ב"קניה". השניים האחרונים (ההמלצות האחרונות) הן לקנות עם מחיר יעד של 319 ו- 330 בהתאמה. אנחנו, שהגענו בזמנו לעיר Waltham בווסצ'סטר על מנת לבדוק את המיזוג בין החברות, עוקבים מאז בדקדקנות אחרי החברה המופלאה הזו ומאמינים שהיא עדיין רק בתחילת דרכה. להיכנס? תבדקו, תתייעצו ותחליטו. אין סל שממוקד רק בתעשיית המכשור המדעי והטכני אבל סלי הציוד הרפואי, IHI או XHE כוללים את כול החברות המובילות ולמקפידים.


** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(51):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  אני מתפלא שתוקפים אותך בקטנה פה ובכללי..אתה ממש לא יותר
  לשלמה 11/11/2019 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רע וגרוע מהתוקפים אותך שהם קנאים ורעים ואין מצב שאתה רע מהם או אפילו פחות טוב מהם והעובדות של איזה 87 שנים מדברות בעד עצמם
  סגור
 • אתה בטוח שימשיך לטוס או אולי אתם טועים כמו תמיד (ל"ת)
  לאייזנברג היקר 12/11/2019 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  שלמה שלום מה דעתך על Sarepta Therapeutics, Inc (ל"ת)
  משה 11/11/2019 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  שלמה, מה דעתך על..
  אנונימי סקרן 10/11/2019 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שחקניות קטנות שנותנות שירותים של IT למעבדות גנטיות? האם יש להן מקום במשחק אל מול יתר האלטרנטיבות או שהשוק רווי?
  סגור
 • הסקטור הזה גדל במהירות וההזדמנויות אתו (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/11/2019 08:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • טען עוד
 • ממליץ הכוח לקנות? (ל"ת)
  הזדמנויות?? 12/11/2019 17:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  שלמה - שאלה שלא הספקת לענות עליה, בבקשה
  משקיע נבון 10/11/2019 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם פונדמנטלית אתה עדיין משייך את OPKO לפינת החלומות או לפינת הסיוטים?
  סגור
 • 18.
  שלמה מה תכתוב כשהשוק יתרסק ב50 אחוז
  הזקן שראה כבר הכל 10/11/2019 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ??? מה שיקרה בקרוב מאוד ?
  סגור
 • בדיוק מה שכתבתי במהלך 2008 או במהלך 2001 (ל"ת)
  שלמה גרינברג 11/11/2019 08:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • היכן אפשר למצוא את הכתבות הישנות .תודה רבה. (ל"ת)
  נתן 13/11/2019 07:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • איצ
  מה שמך? 10/11/2019 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיץ או.....
  סגור
 • שמך?? שו האדה יענו מה זה? ייענו זה טרוטה או שמך או פורל (ל"ת)
  קרלוס 10/11/2019 19:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  בדרך לסטגנציה כלכלית
  יניב 09/11/2019 21:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שום מהפכה טכנולוגית שלמה הכל קשור ל פמפום השוק בהדפסות כספים וריביות נמוכות עד אפסיות אחוז הצמיחה נמוך ושוב מפמפמים בהדפסות עד לאן ?זו כלכלה בריאה ? זו גוויה מונשמת היום יגיע כשהאבטלה תתחיל להרים ראשמה שקרוב מאד לקרות
  סגור
 • 16.
  עוד כתבה מעולה מבית היוצר של שלמה גרינברג - כל הכבוד ! (ל"ת)
  אהרון 09/11/2019 19:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  HJA (ל"ת)
  SUS 09/11/2019 13:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • HJA ? אתה בטוח? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/11/2019 11:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 14.
  שלמה שלום מה דעתך על bynd (ל"ת)
  עופר 09/11/2019 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • כתבתי על החברה, נא לגוגל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/11/2019 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 13.
  גם
  נכון!! 09/11/2019 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המונופול אכזרי של אמזון יצטמצם דרסטית ויציל הרבה עסקים קטנים בעולם!
  סגור
 • 12.
  מה"פזילה"
  שיזהרו 09/11/2019 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הן והייטקיות אחרות על כוונת העלאת מיסים לכיסוי הגרעונות הפדרליים,הרבה כסף לצמיחה חדשה לא יישאר להן!
  סגור
 • 11.
  שלום שלמה
  עינת 09/11/2019 07:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ותודה על מאמר מחכים! שאלה קטנה לסיום,היתכן שאנו בשוק שורי של 20 שנה דוגמת השוק לאחר הנשיא הנהדר ריגן?
  סגור
 • השוק השורי
  שלמה גרינברג 09/11/2019 13:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ריגן הגיע לבית הלבן ב 1980 והשוק, כתוצאה מההבנה שמדיניותו תוביל לכלכלה חופשית (קפיטלזם), עלה עד 1987 ואז תוקן וחזר לעלות ב 1993-4 והמשיך לעלות עד 2000 והכול על חלומות. בין 2000 ל 2008 החלו חלומות הטכנולוגיה להתגשם לאיטם. במהלך 2008-9 החלה מהפכת הטכנולוגיה להתמזג עם כלכלת המיינסטריט והמשקיעים, שהבינו למה זה יוביל חזרו למניות. השוק השורי שריגן גרם להווצרותו הוא למעשה בן כ 30 שנה. ההפסקות בדרך, ב 1987, 2000 ו 2008 נוצרו כתיקונים לתאוות הבצע המוגזמת שהשתלטה על המשקיעים אבל "התרומה" הטכנולוגית רק בתחילתה. מה שאני מנסה להראות מאז הפעיל ריגן את האסטרטגיה הכלכלית שלו הוא שהשפעת המהפכה הנוכחית, שאותה התחיל ודחף למעשה ריגן, על שוק המניות תהיה דומה להשפעת 3 המהפכות הקודמות, עוד שנים רבות, כמובן עם תיקוני הערכה בדרך. המהפכה הטכנולוגית לא רק שמרחיבה שווקים וביקושים היא עושה זאת גם באמצעות התייעלות.
  סגור
 • תודה שלמה
  עינת 10/11/2019 07:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועוד שאלה,מה דעתך על מיזם השיתוף בין בואינג לפורשה לתיכנון מכוניות עפות באוויר במרחבהעירוני?אירוני??
  סגור
 • מדוע אירוני" הן לא היחידות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 10/11/2019 11:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • קישקוש ארוך ומבולבל מבית היוצר של "הישר באדם"!!!!! (ל"ת)
  להלן 10/11/2019 05:31
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 10.
  חברת nvta (ל"ת)
  מאיר 08/11/2019 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כן, גם זו (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/11/2019 16:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 9.
  ניסוי ענק שאחריתו לא נדע....>>>>>
  אי 08/11/2019 11:41
  הגב לתגובה זו
  11 1
  בוודאות של 95% יחל היום ניסוי ענק בשווקים שינסה כעמדת מוצא אחרונה להציל את הכלכלות ממשבר שטרם ידענו......לדעתנו הניסוי יכשל ויחד איתו הכל(הרוב) יירד לטמיון לדראון עולם!!!!
  סגור
 • אני והכלב נעולים עם קופסאות שימורים במרתף, תגיד לנו מתי
  דגן 09/11/2019 13:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אפשר לצאת ממנו.
  סגור
 • אפשר לדעת במה אתם יכולים להזיק לעולם ואז נעלו אותכם? (ל"ת)
  שאלת תם 10/11/2019 05:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אנחנו פשוט מתים מפחד מנבואת הזעם של הנביא התורן.
  דגן 11/11/2019 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .
  סגור
 • נשמח לדעת פרטים על הניסוי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 08/11/2019 16:07
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • "פרופסור"
  אין טעם 09/11/2019 10:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מפוזר,.מטעם עצמו כמובן.
  סגור
 • תיקון: אחריות כן נדע ובגדול!!! (ל"ת)
  אי 08/11/2019 15:08
  הגב לתגובה זו
  10 1
  סגור
 • 8.
  שלום סטיבן?
  מה 08/11/2019 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא הוסיף השקעה ב tmo,או גרע בגלל המחיר?
  סגור
 • 7.
  invitea corporation סימול nvta
  קורא 08/11/2019 08:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גם עוסקת בתחום הגנום. האם את מכיר? יכול לתת עליה כמה מילים?
  סגור
 • 6.
  נהדר, שלמה. תודה.
  דגן 08/11/2019 08:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  .
  סגור
 • אח שלו.מה כל כך נהדר פה.אפשר להגיד סביר וסביל אבל נהדר? (ל"ת)
  די ג'יי לדגן 09/11/2019 22:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  שמו של השותף של באפט הוא צ'ארלי מניגר, ולא מונגר
  תיקון קטן 08/11/2019 00:09
  הגב לתגובה זו
  1 3
  למיטב זכרוני
  סגור
 • ש"נזכרים"
  לפני 09/11/2019 10:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מחפשים באינטרנט ושם השם munger מופיע גם מופיע.
  סגור
 • למיטב זכרונך?
  שלמה גרינברג 08/11/2019 16:12
  הגב לתגובה זו
  6 2
  מדוע שלא תבדוק ותגלה שזה Charles Thomas Munger מבוטא "מונגר"
  סגור
 • למיטב זכרונו שעולה על שלך פי מליון..זקנצ'יק. (ל"ת)
  כן כן כן 08/11/2019 20:21
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • למיטב זכרונו שיצא ילד שלא בדק בדבר הזה שנקרא אינטרנט.
  דגן 09/11/2019 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  .
  סגור
 • 4.
  חברת ומניית גילד
  גולן 07/11/2019 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה כבר 4 שנים שמניות החברה כמעט ללא תזוזה. מה דעתך על החברה והפייפליין שלה לעתיד? מעניינת לדעתך? תודה רבה
  סגור
 • כתבתי הרבה על החברה
  שלמה גרינברג 08/11/2019 16:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחת המובילות, סבלה ממשבר ומשתקמת. הפייפליין מהעמוסים שיש אבל כפי שהסברתי עדיף הסל
  סגור
 • 3.
  תודה רבה. מאמר פגז. (ל"ת)
  עפיה 07/11/2019 19:57
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  חברת גארטנר
  מיקי 07/11/2019 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סימבול it . שלמה אם מכיר, אשמח לתובנות שלך בעניינה. תודה רבה
  סגור
 • ברור שמכיר
  שלמה גרינברג 08/11/2019 16:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  וכיוון שכבר שאלת היא תופיע בכתבה הבאה
  סגור
 • 1.
  Arotech
  zeeviq 07/11/2019 19:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה החברה בהליכי מכירה לחברה מחוץ לבורסה. אני מחזיק במניות שלה. החלו ע"י לפחות חמישה משרדי עו"ד הליכים משפטיים כנגד המכירה. אם תוכל, בבקשה, להאיר עינינו בנושא הקשור להליכים אלו. תודה
  סגור
 • ARTX
  שלמה גרינברג 08/11/2019 16:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בעבר הרחוק עקבתי ואפילו כתבתי בזמנו כתבה מלאה על החברה שלצערי ולמרות ההתחלה "החמה" כאלקטריק פיול בזמנו לא הצליחה להתרומם. איני עוקב אחריה מזה זמן רב. אולי הכתבה https://simplywall.st/stocks/us/capital-goods/nasdaq-artx/arotech/news/should-you-be-concerned-about-arotech-corporations-nasdaqartx-historical-volatility/ תעזור לך. התביעות קשורות בהערכת מחיר הרכישה שמציעה חברת הניהול גרינבאריאר אקויטי
  סגור
 • Arotech
  Zeeviq 11/11/2019 18:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות