נחושת: מהשפל הגדול ועד היום; עד כמה כדאי להשקיע?

אריה גורן, אנליסט גלובלי בכלל פיננסים, סוקר את כדאיות ההשקעה בנחושת. החל מהשפל הגדול בדצמבר האחרון ועד היום
|
(4)
מחיר הנחושת עלה עלייה חדה בשבועות האחרונים ונסגר בשישי האחרון במחיר של 8,231 דולר לטון במסחר בבורסת המתכות של לונדון. מהשפל ב-15 לדצמבר 2011 עלה מחירה ב-13.3%. מחיר הנחושת עדיין נמוך ב-18.9% ממחירה הגבוה ביותר בכל הזמנים, שנרשם בפברואר 2011, 10,148 דולר לטון. בערכים ריאליים מתואמים לאינפלציה היה מחיר הנחושת אף גבוה יותר בעבר, לדוגמה מחירה באפריל 1974, 3,102 דולר לטון, שקול ל-13,532 בדולרים של ימינו.

מלאי הנחושת בבורסת המתכות של לונדון, זירת המסחר העיקרית למתכות תעשייתיות, ירד בשבוע האחרון ל-348,750 טון, ערכו הנמוך ביותר בשנתיים וחצי האחרונות. זאת בהשוואה למלאי הנחושת בינואר 2010 שהיה 544,000 טון. מלאי הנחושת בבורסת לונדון צנח ב-27% מאז אוקטובר 2011, המלאים באסיה צנחו ב-82% באותה התקופה. המלאי המשולב הכולל את בורסות לונדון, ניו יורק ושנחאי צנח ב-16% באותו פרק זמן.

לפי תחזית בנק ברקליס, על אף הירידה בצמיחה הכלכלית העולמית, צריכת הנחושת עתידה לצמוח השנה ב-363,000 טון מהאספקה. כך שצפוי מחסור בנחושת ועלייה במחירה. גם לפי אנליסטים של הסניף הלונדוני של בנק UBS השוויצרי, הביקוש העולמי לנחושת צפוי לגדול השנה והמלאי הממשי של המתכת צפוי לקטון, בעיקר בגלל גידול בביקוש מסין, האחראית לכ-40% מצריכת הנחושת העולמית.

לפי נתוני ארגון המכס הסיני, היה יבוא הנחושת לסין בדצמבר האחרון הגבוה בכל הזמנים - 406,937 טון, 78% יותר מיבוא הנחושת בדצמבר 2010. כך במשך שבעה חודשים רצופים חל גידול ביבוא הנחושת לשם. Wang Zhouyi, בחברת CIFCO Futures בשנחאי, הסביר כי רבים מעריכים כיום ששוק הנחושת "יתחמם" לאחר ראש השנה הסיני, החל ב-23 בינואר, כיוון שבאביב גדל לרוב הביקוש לנחושת בד בבד עם הגידול בפעילות התעשייתית.

הנחושת נוחה לעיבוד, עמידה בפני קורוזיה והיא מוליכה מעולה של חום וחשמל. למעשה, רק לכסף מוליכות חשמלית טובה יותר. עקב התכונות האלו משתמשים בנחושת בעיקר לייצור חוטי חשמל וצינורות. מתוך כלל המתכות, רק בברזל ובאלומיניום משתמשים בתעשייה יותר. הנחושת היא גם מרכיב חשוב בנתכים שימושיים רבים: הפליז הוא נתך של נחושת ואבץ שהותכו יחדיו, הארד (ברונזה) הוא נתך של נחושת ובדיל.

השימוש בנחושת בעולם מתחלק כלהלן: חשמל ואלקטרוניקה - 42%, בנייה - 28%, תחבורה - 12%, מוצרי צריכה - 9% ומכונות תעשייתיות - 9%.
לנחושת ולנתיכיה יש תכונות אנטי מיקרוביות ואנטי בקטריאליות. כבר לפני מאות שנים הבחינו בתופעה שמים המאוחסנים בכלי נחושת או מים שהובלו בצינורות נחושת היו באיכות טובה יותר מאשר מים שאוחסנו בכלים מחומרים אחרים. לאור הפרסומים האחרונים על הצטברות גדולה של חיידקים במקומות הנמצאים במגע של קהל רב, מומלץ להשתמש בידיות ובמעקים מנחושת על מנת למנוע הצטברות חיידקים במקומות ציבוריים.

לפי Copper Development Association, בבית מגורים של משפחה אחת בארצות הברית יש בממוצע כ-200 ק"ג נחושת, ורכב ממוצע מכיל 23 ק"ג נחושת. רק כדי לשבר את האוזן, פסל החירות שבכניסה לנמל ניו יורק מכיל 81,300 ק"ג נחושת.

מחיר הנחושת מושפע מאוד מהפעילות הכלכלית בעולם והוא מדד חשוב להערכת מגמת הכלכלה העולמית. ישנה אמרה ידועה בשוק ההון: לאן שפונה מחיר הנחושת - תפנה כל הכלכלה. כך שהעלייה במחיר הנחושת לאחרונה יכולה להצביע על שיפור בכלכלה העולמית.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר עליות. מדד הסחורות הרציף CCI של Reuters CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, עלה בסיכום שבועי ב-1.6%. מדד CCI נמוך כיום ב-16.3% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.איך משקיעים בנחושת?

באמצעות חשבון ב-ATRADE אפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בנחושת בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.

קרן הסל לנחושת, ,iPath DJ AIG Copper TR נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול JJC, הקרן משקיעה בחוזים עתידיים לנחושת לתקופות שונות. דמי הניהול 0.75% לשנה.

בדצמבר 2010 הנפיקה החברה הבריטית ETF Securities, החברה המובילה בתעודות סל לסחורות, את קרן הסל לנחושת ממשית ETFS Physical Copper, הנסחרת בבורסת לונדון בסימול PHCU. הקרן רוכשת מטילי נחושת המאוחסנים במחסני בורסת המתכות של לונדון.

מצד אחד, ברכישת סחורה ממשית אין צורך בגלגול בזמן פקיעת החוזה ואין גם הפסדים כשמחיר החוזים העתידיים לטווח הארוך גבוה ממחיר החוזה הקרוב (מצב הנקרא קונטנגו). מצד שני, קרן הסל לסחורה ממשית גובה דמי אחסנה גבוהים, 36 סנט לטון ליום במקרה של נחושת, נוסף על דמי ניהול בשיעור של 0.69% ודמי בשיעור של 0.12% לשנה.

*הערה: אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של נחושת או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  שאלה קצת מוזרה
  אריאל 23/01/2012 21:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום אריה האם יש סחורה שלא עלתה בשנים האחרונות,סחורה שמדשדשת או שהכל עלה האם תוכל לתת סקירה עליה? תודה
  סגור
 • 2.
  תשובה לאריק
  אריה 23/01/2012 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשתדל לכתוב על ההובלה הימית באחת הכתבות הבאות.
  סגור
 • 1.
  אפשר ניתוח של מדד ההובלה הימית?
  אריק 23/01/2012 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום אריה, מאוד נהנה לקרוא את הסקירות שלך. האם תוכל לכתוב על מדד ההובלה הימית שמתרסק בשבועות האחרונים? האם זה רק בגלל כמות האוניות החדשות או מעיד על המצב של הכלכלה הגלובלית? תודה!
  סגור
 • תודה רבה! (ל"ת)
  אריק 23/01/2012 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות