כניסה של הרגולציה כמפקחת מחירים: חדשות רעות לחברות הסלולר

לכן בבית ההשקעות אקסלנס, ממשיכים להמליץ על בזק כהשקעה הטובה ביותר בשוק הטלקום
|

וועדת הכנסת אישרה אתמול (א') תיקון חקיקה המאפשר הקמת MVNO. לטענת גלעד אלפר, מבית ההשעות אקסלנס, התקנה המטרידה ביותר בחקיקה שאושרה, אומרת כי במידה ולאחר 6 חודשים המפעיל הווירטואלי לא מגיע להסכמה עם המפעיל הסלולארי בעל התשתית על מחיר הקישוריות, ההחלטה על המחיר תעבור לידיו של שר התקשורת. כלומר, באופן עקרוני יש כאן כניסה של הרגולציה כמפקחת על המחירים בשוק, שלא בהסכמה ובוודאי אלו הן חדשות רעות לחברות הסלולר. לכתבה: ועדת הכנסת אישרה: הענקת רישיון למפעיל וירטואלי עד ה-1 באוקטובר

לדברי אלפר, הבעיה היא בעצם כפולה, "מטרת הממשלה היא לאפשר קיום של מפעילים וירטואליים רווחיים שיכולים להתקיים לאורך זמן, להביא להורדת מחירים בשוק ולהגביר את התחרות". כפועל יוצא מזה אין למפעיל הווירטואלי אינטרס להגיע לפשרה על המחיר עם המפעיל התשתיתי אלא לתת לרגולאטור לקבוע את המחיר אשר ככל הנראה יהיה נמוך יותר.

תאריך היעד של משרד התקשורת לכניסתו של מפעיל ווירטואלי עד אוקטובר 2010 ולדברי אלפר, "זהו תאריך יעד ריאלי" עם זאת הוא מציין כי "תהליכי חקיקה הינם מסובכים ובשל כך נוטים 'להימרח' ולכן לא יהיה מפתיע אם תהליך זה יימשך לתוך 2011". יש לזכור שמעבר למכשלות הבירוקרטיה, למפעילים התשתיתיים יש יכולת לעכב את התהליך, תוך שימוש בבג"ץ אם למשל הממשלה תחליט על דמי קישוריות הנמוכים, לטענת המפעילים התשתיתיים, מהעלות".

בעיה נוספת לדבריו, היא "שלא מובן מאליו מי יהיו המפעילים הווירטואליים". חברת 'הוט' אמנם צוטטה אתמול כמי שיש לה רצון להיכנס לשוק אולם יש לזכור כי החברה מתחבטת באתגרים משלה בעסקי הליבה וביניהם: שירות לקוחות טעון שיפור, ממונף מאוד, מאבקי שליטה והשפעות המיתון. בעבר דובר גם על אינטרנט זהב שמעוניינת להיכנס לשוק אך ברור שאם שאול אלוביץ' אכן ישתלט על פרטנר, תוכניות המפעיל הווירטואלי של החברה שלו תיגנזנה.

אלפר מסכם ואומר כי איום המפעיל הווירטואלי הוא אמיתי, אם כי התהליך הוא מסובך וארוך. לכן, אנחנו ממשיכים להמליץ על בזק כהשקעה הטובה ביותר בשוק הטלקום. רק 35% מה-EBITDA של החברה מגיע מפלאפון והחברה תמשיך ליהנות מתוכנית הורדת העלויות שלה ומהרשת הסלולארית החדשה. להערכתנו, בזק מציעה תשואת של 10% בשנת 2009.

מניית בזק יורדת בשעה זו בכ-3.7% במסחר בבורסה בתל אביב.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות