שיטת המימון של ארגון דאע"ש: הכנסות עתק מנפט - שנמכר ב-26 דולר לחבית!

מיליוני דולרים זורמים על בסיס יומי לחשבונות דאע"ש מהברחה של נפט באמצעות משאיות. ומה לגבי תיאוריית הקונספירציה?
 | 
(7)
להבה, צילום: Getty images Israel
ביום שאחרי 'צוק איתן' הסיפור הגדול בתקשורת העולמית הוא דאע"ש. הארגון האיסלמי הרצחני שכבר השתלט על שטחים נרחבים בסוריה ועירק תופס בימים אלה את הכותרות בכל כלי התקשורת מסביב לעולם. והכותרות קשות ומדברות על חטיפה של נשים ורצח המוני של גברים. ובזמן שאצלנו המנוע היה כסף קטארי, אצל דאע"ש המנוע הוא נפט.

לפי הערכות, ארגון דאע"ש רואה הכנסות של 3 מיליון דולר ביום כתוצאה ממכירת נפט סורי ועירקי. איך עובדת השיטה? לפי מאמר שפורסם במגזין פורצ'ן בסוף יולי בנוגע לנפט העירקי, דאעש ממלאים משאיות ומוכרים את הנפט לסוחרים עירקים במחיר ריצפה של 26 דולר לחבית ואלה מוכרים את הנפט במחיר שוק של 100 דולר לחבית. במאמר נכתב כי דאע"ש מצליחים למכור 100 משאיות נפט ביום כאשר כל אחת בשווי של 9,000 דולר. כלומר הכנסה של קרוב למיליון דולר ביום.

מאז אותו מאמר, דאע"ש השתלטו על לפחות 2 שדות נפט נוספים בעירק עם יכולת תפוקה של 30 אלף חביות ביום, כלומר הכפלה של היקף ההכנסות. אגב, מרבית הנפט עדיין מגיע מסוריה, שם מחזיק ארגון דאעש בכ-35% ממאגרי הנפט וגם בשדות גז (לגבי שדות גז אפשרות המכירה בשוק שחור לא קיימת, צריך למכור לממשלות - וזה בעייתי יותר).

האם הדבר משפיע על ייצוא הנפט מעירק שהינה יצואנית הנפט השניה בגודלה בארגון אופ"ק ואחראית ל-4% מייצוא הנפט בעולם? לא ממש. עירק מייצאת 3.3 מיליון חביות נפט ביום, חיבור המספרים של השוק השחור של דאע"ש מעלה שהארגון הרצחני מהווה רק קצת יותר מ-1% מסך המכירות של עירק.

רבים במערב סבורים כי המלחמה בדאע"ש צריכה להתמקד במקורות המימון של הארגון, וזה אומר פגיעה אנושה בהברחת הנפט. עם זאת, כיוון שמדובר במערכת שפועלת דרך שוק שחור - סנקציות זה לא ממש עניין רלוונטי. צריך לפעול מחוץ לקופסה.

וכמובן, תאוריית הקונספירציה: רבים סבורים כי ההתערבות הצבאית של ארה"ב בעירק נובעת מרצונה של ארה"ב למנוע פגיעה בחברות נפט אמריקניות שפועלות במדינה. עד כה ההשתלטות על דעא"ש על שדות נפט לא גררה תגובה מצד ארה"ב אבל קיימת סברה לפיה ההתקדמות של דאע"ש אל תוך הטריטוריה הכורדית ובירתה אירביל עשתה את השינוי, שכן חברות נפט אמריקניות רבות כגון 'אקסון מובייל' או 'שברון' יושבות באירביל. נציין כי האזור הכורדי אחראי לכ-10% מתפוקת הנפט העירקית.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  איפה העולם?
  יוסי 17/08/2014 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השואה שהמוסלמים עושים היא בלתי נתפסת - רצח עם והכל בשם הדת הארורה הזאת. חייב טיפול גלובלי ברוצחים האלו, בחמאסניקים ובחיזבלונים ועוד כל מיני שמות כאלו... לרצוח אותם לפני שירצחו אותנו...
  סגור
 • 6.
  תיאוריות קונספירציה בדכ נכונות בגלל שלממשלות יש מדיניות
  בא 17/08/2014 17:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גלויה ו...סמויה .
  סגור
 • 5.
  שאלתם על פעולה מחוץ לקופסה? להפציץ את שדות הנפט
  דני האדום 17/08/2014 14:46
  הגב לתגובה זו
  1 5
  כאשר ארה"ב כבשה את עירק בארות נפט רבות בערו כמו לפידים משך חודשים רבים, רק אח"כ הגיעו המומחים מארה"ב וכיבו את הבארות... למה שלא יעשו כך לדע"ש? אז יהיה עוד קצת זיהום אויר אבל לא יהיה להם כסף.
  סגור
 • 4.
  דע"אש, חמאס, חיזבאללה זה הכל פיקציה
  ho 17/08/2014 14:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  יש איסלם ... זהו, כל יומיים הם מוצאים שם חדש... לא מבין בכלל למה הקשורת נופלת בפח הזה. כמו שגיבעתי גולני ונחל זה בסוף הכל צה"ל, ככה גם חמאס ודאעש זה בסוף אוץתו דרעק שממומן ע"י קטאר / אירן וארה"ב ...
  סגור
 • 3.
  אנושות צבועה ורקובה (ל"ת)
  ישראלי 17/08/2014 14:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  בסוף הכל זה כסף (ל"ת)
  jazz10 17/08/2014 14:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  ומי מתעשר מזה ??? (ל"ת)
  הצלף 17/08/2014 13:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור