התערבות בפתח? הדולר מתחת לרף 3.6 שקלים, "היפוך מגמה - רק מכיוון חיצוני"

הדולר מתקשה להתרומם על רקע ההערכות כי לא צפויה הורדת ריבית נוספת בקרוב. "התעשיינים ממשיכים לכרוע תחת התחזקות השקל"
 |  (8)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
הדולר מתקשה להתרומם מעל לרף 3.6 השקלים, ונסחר בתנודתיות נמוכה. האירו שמתחזק מול הדולר לוחץ את שער המטבע האמריקני מטה, כמו גם נתוני מאקרו שפורסמו בישראל והורידו הסבירות להורדת נוספת בטווח הקרוב.

נציין כי בשבוע שעבר הלמ"ס פירסם את האומדן השלישי לנתון התמ"ג לרבעון הראשון, שהצביע על קצב צמיחה שנתי של 2.9%, לעומת הצפי לצמיחה של 2.8%. בנוסף, פורסם כי לחודש יוני עלה בשיעור של 0.8%, נתונים אשר דוחים לפי שעה את קצב שיעור הורדות הריבית. נציין כי הורדת ריבית הייתה עשויה לתמוך בדולר לאור צמצום פערי הריביות בין ישראל לאיחוד האירופי או ארה"ב שהיו עשויים להחליש את אטרקטיביות הההשקעה בשקל.

הסוחרים ממתינים להמשך התוויית המדיניות מצד , שכאמור השיק את תוכניתו לרכישת דולרים בהיקף של 2.1 מיליארד דולר לבלימת השקל כשהדולר נסחר ברמת 3.55 השקלים. משכך, גוברות ההערכות כי ממלאת מקום נגיד בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, תשוב להתערב במסחר במט"ח במטרה לאושש את ערך המטבע היות ולא צפויה הורדת ריבית נוספת בעתיד הנראה לעין ו/או הטלת מס שיוריד במידה מסוימת את אטרקטיביות המסחר הספקולטיבי במט"ח.

: "התעשיינים ממשיכים לכרוע התחזקות השקל הפוגע ברווחיותם"

ד"ר גדעון בן נון , מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, ציין כי רק התערבות מצד בנק ישראל או ממשלת ישראל בנוגע למיסוי יביאו לשינוי כיוון ויחלישו את השחקנים הספקולטיביים בשוק המט"ח לדבריו, "היפוך מגמה לעת עתה יוכל להגיע רק מכיוון אקסוגני, כגון התערבות מאסיבית או הטלת מס. עד אז, התעשיינים והיצואנים בישראל ממשיכים לכרוע תחת המטבע החזק הפוגע ברווחיותם. אנו מעריכים כי בחדשים הקרובים נראה צעדי מדיניות כאלה, אשר יסייעו להחלשת השקל במידת מה".

במחלקת המחקר של FXCM ציינו כי "בשוק המט"ח העולמי התנודתיות היתה נמוכה מאוד ולא ראינו תזוזות משמעויות במסחר בדולר. גם במבט לימים הבאים קשה להצביע על אירועי סיכון משמעותיים שיניעו את השוק, ועל כן ייתכן שנראה מסחר רגוע והתכנסות בימים הקרובים, וזאת לאחר שבועיים סוערים למדי בשוקי העולם על רקע התבטאויות יושב ראש הפד ברננקי. השבוע יוכתב הסנטימנט בעיקר על סמך תוצאות דוחות הרווח בוול-סטריט, ואם נמשיך לראות דוחות מאכזבים המדדים צפויים לסגת, ובמקביל הדולר צפוי להתחזק".

עוד הוסיפו ב-FXCM כי "מבחינה טכנית, העצירה הנוכחית היא מתבקשת לאחר הירידה החדה שראינו בשבועיים האחרונים. הצמד למעשה נעצר לאחר שקבע שפל חדש ואישש מחדש את מגמת הירידה בטווח הארוך יותר. אזור 3.55-3.56 שקלים מהווה כעת תמיכה משמעותית, וייתכן שנראה התבססות והתייצבות מעל לרמת התמיכה ומתחת ל-3.60 שקלים".

יוסי פריימן , מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות ציין בתגובה כי "זוהי שעת המבחן של קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל בפועל, כתלמידתו הנאמנה של הנגיד לשעבר, סטנלי פישר, צפוי כי בהנהגתה ישוב בנק ישראל ויתערב בשוק המט"ח. זאת בין היתר כחלק ממדיניות השלמת הביקוש במט"ח שנוצרה עם המעבר לצריכת גז ממאגר תמר. להערכתנו, חולשת הדולר והתחזקות המטבעות המרכזיים מספקת הזדמנות ליצואנים שטרם הספיקו להגן על תמורות הייצוא לפעול לגידור החשיפה בתנאי שוק מטיבים".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  כבר קנו יותר מ 2.1 מיליארד דולר מאז הכריזו על התוכנחת
  יוסי 23/07/2013 12:15
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אז לא לבלבל את המוח. תפסיקו להתבכיין ותפסיקו לבזבז דולרים על כלום .הכל פה טבעי אז אל תתערבו בזה. אם כל כך שונאים את השקל אז למה עשיתם מטבע בכלל?
  סגור
 • 7.
  פלוג - נתנו לכך צאנס תעשי משהו (ל"ת)
  אבי 23/07/2013 10:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  מס על השכרת דירות + הורדת ריבית + הקפאת שכר דירה (תקנה)
  יעקב 23/07/2013 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 2
  3 צעדים משולבים אלה יגרמו למשק להרים ראש.
  סגור
 • 5.
  מעניין כמה זמן יהיה לתעשיה סבלנות לפני שיקצצו
  אבי ב. 23/07/2013 09:29
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בכוח אדם ומשכורות וכ"ו. דולר נמוך לא טוב גם לאזרחים - תראו את הוידאו של יוסי פראנק
  סגור
 • 4.
  השחקן ההספקולטיבי הוא בנק ישראל
  סוחר 23/07/2013 09:29
  הגב לתגובה זו
  1 6
  פועל בניגוד לערך הכלכלי של המטבע.
  סגור
 • 3.
  למה להתערב ? תנו לדולאר לרדת , זה מצויין לכולם !
  דודו 23/07/2013 09:07
  הגב לתגובה זו
  2 6
  אם יש פראיירים שמוכנים לקנות שקלים ולמכור לנו מט"ח זול אז מה הבעיה ? מחיר הדלק יירד , מחיר החשמל יירד , כולנו נחגוג בחו"ל עם יותר מט"ח בכיסים ... (אגב , למרות עוצמתו לכאורה של השקל אל תנסו להמיר אותו בחו"ל לדולאר או אירו - מאד לא מומלץ ...) ולגבי התעשיינים - חלאס לבכות כל הזמן , קדימה לעבוד !
  סגור
 • 2.
  הדולר יורד ויורד ומחיר הדלק עולה ועולה
  הפוך על הפוך 23/07/2013 09:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ממש קסם
  סגור
 • 1.
  לאוצר לא איכפת מקריסת היצואנים, העיקר שיהיו דו"חות יפים
  שאול 23/07/2013 09:01
  הגב לתגובה זו
  14 5
  הדולר החלש מייפה את הדו"חות של משרד האוצר! 1) למדינת ישראל יש חובות דולריים. 2) הדו"חות שמשרד האוצר מפרסם נקובים בשקלים. 3) כשמכפילים חוב דולרי ב 3.6, התוצאה שתתקבל בשקלים תהיה יותר נמוכה מהתוצאה שהיתה מתקבלת אילו היו מכפילים את אותו חוב דולרי ב 4. 4) הדולר הנמוך בא לייפות את הדו"חות שמשרד האוצר מפרסם. 5) בגלל זה האוצר מתנגד להטיל מס על תנועות הון ספקולטיביות נכנסות כי האוצר הוא בעד דולר חלש. 6) בגלל זה הייצואנים יקרסו, מפעלי תעשייה ייסגרו או יועברו לחו"ל, והאבטלה תגדל. 7) הגיע הזמן שיהיה כאן בעל בית, ושמישהו יעשה סדר במשרד האוצר שמתנהג כמדינה בתוך מדינה.
  סגור