עוד בנק בדרך: קרן עוגן השלימה צעד בהקמת בנק ללא כוונות רווח

הראשונה מתוך 2,500 גופים שקיבלה רישיון מורחב של נותן אשראי מרשות שוק ההון; תתחיל לפעול בשבועות הקרובים ותציע אשראי בריבית מועדפת לעסקים קטנים, למשפחות שרוכשות דירה ראשונה ולעמותות

|
(2)
שגיא בלשה, מנכ"ל עוגן, צילום: עוגן

קרן עוגן מדווחת על קבלת רשיון מורחב של נותן אשראי בהתאם לחוק נותן שרותים פיננסיים, מרשות שוק ההון במשרד האוצר- הראשונה מתוך כ-2,500 ארגונים שהגישו בקשה. מדובר בבשורה לעסקים קטנים, למשפחות שרוכשות דירה ראשונה ולעמותות. כבר בימים הקרובים הם יוכלו לקבל הלוואות בריבית חברתית, לא-צמודה ונמוכה (יחסית) מקרן עוגן – קרן להלוואות חברתיות, אשר מצוייה בשלבים מתקדמים להפוך לבנק החברתי הראשון בישראל, ללא כוונת רווח.

ברשות שוק ההון הודיעו היום כי "הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, חתם היום על רישיון למתן אשראי לעוגן, העומד בדרישות המקצועיות של נוהל הרישוי החדש שפורסם במהלך אוגוסט השנה. החברה מחזיקה כיום בהיצע אשראי של כ-300 מיליון שקל, והיא נמצאת בדרך להפוך לבנק החברתי הראשון בישראל".

"אנחנו מאותתים את הכיוון אליו הולך שוק הבנקאות  – תחרות"
"מתן הרישיון עונה על שתי מטרות: פתיחת התחרות בבנקאות ויישום מדיניות כלכלית-חברתית עם חמלה. יחד עם מתן הרשיון לבנק דיגיטלי על ידי בנק ישראל השבוע, אנחנו מאותתים את הכיוון אליו הולך שוק הבנקאות  – תחרות". כך אמר היום שר האוצר, משה כחלון "רשות שוק ההון עושה היום מהלך חשוב ואני מצפה שימשיכו בכך כדי שגופים נוספים יקבלו את הרישיון במהרה".

עוגן – קרן להלוואות חברתיות היא חברה לתועלת הציבור (חל"צ) בקבוצה שמקור המימון שלה הוא משקיעי אימפקט בישראל וברחבי העולם. בשלב הראשון עוגן מציעה אשראי זמין בריבית נמוכה לקבוצות אוכלוסיה מסוימות מהפריפריה החברתית-כלכלית ולעמותות.

בהמשך, לאחר קבלת רשיון מבנק ישראל, תהפוך עוגן לבנק החברתי הראשון בישראל. בדירקטוריון עוגן - קרן להלוואות חברתיות חברים בהתנדבות דמויות בכירות מהעולם הבנקאי, העיסקי והפילנתרופי כגון עו"ד אופיר עוזרי, עו"ד דליה טל, לינדה בן שושן, דניאל רקנאטי, בועז רעם, טל שלסקי ואביעד פרידמן.
 
מי זכאי להלוואות של עוגן? 
ההלוואות של עוגן לעסקים זעירים וקטנים הן בסכומים של עד 200,000 שקל, בריבית קבועה לא צמודה של 5% כנגד ערב אחד. עוגן דורשת מהלווים הצגת תכנית עסקית מקצועית שהוכנה על ידי יועץ עסקי.

ההלוואות למשפחות שרוכשות דירה ראשונה בערך של עד 1.5 מיליון שקל הן בהיקף של עד 100,000 שקל ובריבית קבועה של 5% והן מיועדות להשלמת ההון עצמי. ההלוואות ניתנות בדרך כלל למשפחות שהשלימו תהליך ליווי וייעוץ ללא עלות במסגרת תכנית "עוגן לבית" שמסייעת למשפחות להגיע לדירה גם במצבים מאתגרים.

ההלוואות לעמותות וחל"צים שמספקים שירותים למשרדי הממשלה או למיזמים בשיתוף עם משרדי ממשלה הן הלוואות גישור בריבית חברתית עד לקבלת תשלומים מהמדינה.

בנוסף, עוגן – קרן להלוואות ללא ריבית, מספקת הלוואות ללא ריבית למשפחות במצבי מצוקה, שזקוקות למימון של הוצאות חריגות אשר עלולות לאיים על יציבותן הכלכלית.
 
שגיא בלשה, מנכ"ל קבוצת עוגן: "קבלת הרישיון מרשות שוק ההון היא אבן דרך חשובה. אני שמח שעוגן היא החלוצה והראשונה שמקבלת את הרישיון המורחב במתכונתו החדשה, שדורשת הכנת מסמכים ברמה גבוהה מאוד, תכנון ונהלים קפדניים, ארגון ואסטרטגיה עיסקית סדורה".
 
אופיר עוזרי, יו"ר קבוצת עוגן: "המוטו שמנחה את פעילות עוגן בתחום האשראי הוא מתן 'הלוואות משנות חיים' והוא מבטא את מחויבותנו לחולל שינוי חיובי בחיי אנשים ובחברה הישראלית בכללה. אנחנו פועלים מתוך אכפתיות והרווח היחיד שלנו הוא הרווח האנושי והחברתי".

אודות קרן עוגן
עוגן – קרן להלוואות חברתיות היא חל"צ (חברה לתועלת הציבור) בבעלות מלאה של עוגן – קרן להלוואות ללא ריבית. העמותה, אשר נוסדה לפני 29 שנה, העניקה עד היום הלוואות ללא ריבית בסכום של כ-1.2 מיליארד שקל לכ-62,500 משקי בית ועסקים זעירים בישראל. 

עוגן – קרן להלוואות חברתיות תקבל מעוגן - הקרן להלוואות ללא ריבית 50 מיליון שקל עבור הונה העצמי. הקמת עוגן – הקרן להלוואת חברתיות תגדיל משמעותית את היצע האשראי של קבוצת עוגן שכבר כיום מגיע לכמעט 300 מיליון שקל.
 
קבוצת עוגן כוללת כיום ארבעה ארגונים פיננסים-חברתיים ללא כוונת רווח שמטרתם העצמה כלכלית והנגשת אשראי לקבוצות אוכלוסיה חלשות בישראל, לעסקים זעירים וקטנים ולעמותות. עוגן נוסדה מתוך כוונה להביא רמה חדשה של הוגנות ושוויון הזדמנויות למגזר הפיננסים בישראל ולעודד ניעות חברתית חיובית.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  % 5 ריבית להלוואות לעסקים קטנים...
  אוהד מנור 26/09/2019 17:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק בישראל % 5 ריבית להלוואות לעסקים קטנים... זה נחשב חברתי שזה גבוה מריבית הבנקים. !!!??? הזוי
  סגור
 • 1.
  5% ריבית למשכנתא בריבית קבועה? זה גרוע מהבנקים ! (ל"ת)
  h 25/09/2019 20:01
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות