וול סטריט השבוע: הצרכנים יכתיבו את הטון

האם נאומו של ברננקי, שהעלה על המוקד את נתוני מכירות הקמעונאיות לחודש אוגוסט, יצליח לשמר את האווירה החיובית. האם שלל נתוני המאקרו יצביעו על התפשטות משבר האשראי לכלכלה כולה. האם הריבית תרד - השבוע נדע...
|
וול סטריט השבוע: הצרכנים יכתיבו את הטון

השבוע יפתח חודש ספטמבר וראלי ההתאוששות של המניות האמריקניות יקבע בין היתר על ידי רצף הודעות המאקרו, כאשר הדיווחים הראשונים על הוצאות הצרכנים לחודש אוגוסט יתפרסמו יחד עם נתוני מכירות הקמעונאיות אשר יראו האם החששות מפני התפשטות המשבר בשוק האשראי היו מוצדקות.

הנתונים החודשים של מכירות הקמעונאים יבליטו את השבוע הקצר (אשר יחל ביום ג' עקב חופשת יום העבודה) העמוס בנתונים כלכליים, הכוללים בין היתר את פרסום ספר הבז' של הפדרל ריזרב הבוחן את מצב הכלכלה, ביום רביעי. הנתונים המספרים של תעשיית הייצור והשרות של מכון המחקר (ISM) יתפרסמו ביום שלישי וחמישי, וכמו כן מצב סקטור המגורים יתבהר ביום שלישי כאשר נתון הוצאות הבנייה לחודש יולי יתפרסם. אחרון חביב יהיה נתון מצב התעסוקה שצפוי להתפרסם ביום שישי.

בין המניות הכבדות שצפויות לבלוט השבוע לאור פרסום דוחות, ניתן למצוא את Altera Corp (סימול: ALTR) שצפויה לדווח, חברת National Semiconductor (סימול: NSM), חברת CSX (סימול: CSX) ואחרונה חברת Campbell Soup (סימול: CPB).

מכירות הקמעונאיות

יושב ראש הפדרל ריזרב בן ברננקי, בנאום ביומינג ביום שישי האחרון, אמר שהבנק המרכזי יתבונן מקרוב על האינדיקטורים הכלכלים שצפויים להתפרסם, ובכך העלה את רמת ההתעניינות בפרסומי נתוני המכירות לחודש אוגוסט של הקמעונאים ויצרני הרכב, וכמו כן בנתון דורשי העבודה השבועי שיתפרסם ביום חמישי. לנאום הנגיד

החששות בשוק הם שקיים קשר ישיר בין מחיר הבתים – הנובע ממצב שוק המגורים ומשבר המשכנתאות - להוצאות הצרכנים, לדוגמת רכישת מכונית חדשה או שדרוג מערכת הקולנוע הביתית ולכן נתוני מכירות הקמעונאיות אשר צפויים להפריך או לאושש את החששות, צפויים להיות בעלי משמעות גדולה לכיוון שוק המניות, שכן הם אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של ארה"ב.

הערכות הנוכחיות למכירות המכוניות והרשתות מצביעים על כך שהוצאות הצרכנים האטו באוגוסט. המועצה הבינלאומית של מרכזי קניות מעריכה גידול של 2.5% במכירות החנויות הקיימות מעל שנה, ירידה מהעלייה של 3.8% בשנה שעברה. הקמעונאיים יחלו לפרסם את נתוני המכירות ביום שלישי, כאשר החלק הארי יגיע ביום חמישי.

הצפי לנתון הנוסף שנמצא בכוונת הפד לאור משבר הסאב-פריים - מצב התעסוקה – הוא לתוספת של 120,000 משרות באוגוסט בהשוואה ל-92,000 משרות שנוספו ביולי. משבר האשראי, שלח מספר חברות לפשיטת רגל ואחרות לקיצוץ מאסיבי במשרות.

רוח חיובית בשוק - הורדת בדרך?

למרות חשיבותם של כל נתוני המאקרו שצפויים להתפרסם השבוע, יש לזכור שנאום ברננקי, השרה רוח חיובית בשוק, שכן היו"ר אמר ביום שישי האחרון שהבנק המרכזי מוכן לפעול על-מנת לצמצם את הנזק שנגרם לכלכלה האמריקנית מהמשבר בשוק המשכנתאות.

ב-18 לספטמבר תתכנס וועידת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב, כדי לדון האם יש צורך לשנות את הריבית הפדרלית לטווח-הקצר לאור מצב הכלכלה ובמדיניות הכלכלית. החוזים העתידים על הריבית, נכון להיום, מצביעים על הורדת ריבית אחת לפחות עד סוף ספטמבר.

ביום שישי האחרון, תרם גם נאומו של בוש על משבר המשכנתאות בכלל, ועל אי-האמידה בתשלומי המשכנתאות בארה"ב בפרט לאווירה החיובית בוול סטריט, כאשר אמר בנאומו, כי לממשלת ארה"ב ישנם מספר כלים בהם תוכל להשתמש כדי לעזור לבעלי בתים שנקלעו לצרות, כגון מימון מחדש של המשכנתא על ידי קרנות משכנתא ממשלתיות. לנאום הנשיא

אוגוסט חיובית למרות הכל

חודש תנודתי וסוער עבר על בורסות וול סטריט, כשבסופו של דבר גברו המדדים על הסנטימנט השלילי ורשמו עליות שערים. המניות הישראליות בניו יורק, נסחרו אף הן בצל הסערה, ובסיכום חודשי רשם המדד המשקלל את תשואתן עלייה קלה. משבר האשראי, שעלה שוב לכותרות בסוף יולי, המשיך לככב גם במהלך אוגוסט, והמסחר בבורסות העולם, ובוול סטריט בפרט, התנהל בהתאם לידיעות שזרמו בהקשר זה.

לאחר קריאות רבות, בנקים מרכזיים ברחבי העולם החלו להזרים כספים לשווקים, מתוך כוונה להגדיל את רמת הנזילות ולסייע בבלימת המשבר. הבנק המרכזי של ארה"ב אף נקט בצעד יוצא דופן והוריד את ריבית הדיסקאונט בחצי אחוז, מהלך שגרר הערכות בנוגע להפחתת הריבית בארה"ב במועד הודעת הריבית הבא.

לאור המהלכים לעזרת השוק, המשקיעים הצליחו בסיכום חודשי להוציא את המדדים מהטריטוריה השלילית, ולסכם את החודש בעליות.

בצד הישראלי בוול סטריט, בלטו באוגוסט לחיוב: פרוטליקס: 93.2%, בלופניקס: 33.2% ואומריקס: 22.1%. בלטו באוגוסט לרעה: ביגבנד: 22.3%- ורינט: 18.5%- ואר.אר.לווינים: 18.1%. לסקירת המניות הישראליות המורחבת

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות