שוק האג"ח: רמות המינוף הגבוהות יעסיקו חברות רבות ב-2012

בשנה הקרובה רוב החברות יחפשו דרכים למזער את החוב למשקיעים ופחות בעסקים השוטפים. הערב: אסיפת מחזיקי אג"ח של אורכית
 | 
שוק האג"ח: רמות המינוף הגבוהות יעסיקו חברות רבות ב-2012
השבוע האחרון של 2011 בשוק אגרות החוב הקונצרניות הסתיים בנימה אופטימית. מדד תל בונד 20 סיכם את השבוע האחרון בעלייה של כ-1.1%, תל בונד 40 התחזק בכ-1.3% ותל בונד 60 הוסיף לערכו 1.15%. בשבוע שחלף לא קרו אירועים מיוחדים בשוק האג"ח הקונצרניות.

אי.די.בי פרסמה הודעה רשמית בעניין הצעת הרכש באגרות חוב של מעריב. המחיר המיועד שפורסם הוא 84 אגורות ואגרות החוב מסדרה ד' של החברה המשיכו את דרכן כלפי מעלה גם בשבוע שעבר (5.6%) ונסקו למחיר המיועד בהצעת רכש.

אפריקה +1.9% אפריקה 10.7 +1.9% אפריקה בסיס:10.5 פתיחה:10.5 גבוה:10.7 נמוך:10.5 תמורה:10,119 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ישראל פרסמה ביום חמישי האחרון הודעה כי החברה אישר תוכנית לרכישה עצמית של אגרות החוב. תוכנית תכלול רכישה של אגרות החוב של החברה בסך של 1 מיליארד ש'. זאת בהמשך לתוכנית הרכישה שאושרה על ידי החברה בסוף שנת 2010 על סך של כ-1.5 מיליארד ש'. במהלך השנה האחרונה רכשה החברה כחלק מהתוכנית הקודמת כ-83 מיליון ש' בסדרה כו', וביצעה פדיון מוקדם בסך כ מיליארד ש' של אגרות החוב מסדרה כה'. אישור התוכנית החדשה מעיד על כוונות החברה להמשיך ולהקטין את החוב בשנה הקרובה, אך איננו מבטיח את ביצועה.

באופן כללי, נראה כי בשנה הקרובה רוב החברות יחפשו דרכים למזער את החוב למשקיעים ופחות בעסקים השוטפים. רמות המינוף הגבוהות איתן סגרו חברות את שנת 2011 יעסיקו את רובן ב-2012.

יש לנגיד חופש פעולה בנושא הריבית

גם מבחינת המאקרו, השנה הסתיימה באווירה של אופטימיות מסוימת. עדיין לא מדובר בשינוי מגמה או כיוון, אלא שיפור נקודתי של הנתונים. נתחיל בכך שהנגיד הותיר את הריבית על כנה בהחלטתו האחרונה מיום שני בשבוע שעבר. בצעד זה הנגיד הביע אמון מסוים במשק הישראלי, לפחות בנקודת זמן ספציפית זו. בהודעה שלוותה את ההחלטה, התייחס הנגיד לנקודות חיוביות במשק הישראלי אשר השפיעו על החלטתו.

תחילה, הנגיד התייחס לשיעור האינפלציה במשק. נכון להיום, ולאחר הירידה במדד המחירים לצרכן האחרון ברמה של 0.1%, האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הקרובים על פי מתייצבת במרכז היעד שנקבע. מחלקת המחקר של בנק ישראל ציינה את רמת האינפלציה לשנה הקרובה סביב 2.2%. זאת לעומת האינפלציה הגלומה הנגזרת משוק אגרות החוב הממשלתיות העומדת כיום אפילו מתחת ל-2%. על פי הנתונים אין כרגע סכנת במשק, דבר המאפשר לנגיד חופש פעולה בנושא הריבית ולשמור את השימוש בכלי זה לתקופות קשות יותר.

סיבה נוספת להחלטת הנגיד היו האינדיקאטורים הכלכליים שהתפרסמו בשבוע לפני כן. על פיהם המשק בישראל המשיך לצמוח, אך בקצב מתון יותר. המדד המשולב לחודש נובמבר רשם עלייה של 0.2%, לעומת 0.1% בחודש הקודם. את העלייה במדד האחרון הובילה התחזקותם של האינדיקאטורים מענף הייצור התעשייתי אשר הוסיפו לערכם כ-2.5% בהמשך לעלייה בחודשים האחרונים. הנתונים המאכזבים יחסית הגיעו להערכתנו מכיוונו של הפדיון של המסחר והשירותים שרשמו ירידה של 0.1% אחרי עלייה של 1.5% במדידה קודמת. גם הייצוא המשיך לרדת בחודשים אוקטובר ונובמבר אך בקצב איטי מחודשים אוגוסט - ספטמבר של 1.1%- לעומת 2.4%- בהתאמה.

כמו כן, בשבוע האחרון התפרסמו נתוני התעסוקה לחודש אוקטובר. מהפרסום עולה כי שיעור הבלתי מועסקים ירד באופן מפתיע לרמה של 5%, כאשר כל האנליסטים הזהירו מפני עליית הנתון לאור המשברים הפיננסיים שפקדו את מדינות אירופה וארה"ב. עדיין יש הטוענים כי הנתון איננו משקף את המציאות, ובשטח רמת האבטלה הרבה יותר גבוהה. העיוות נוצר בעקבות הנשירה של המחפשים המיואשים שהתייאשו מחיפוש אחרי העבודה. הנאומיו האחרונים, הזהיר הנגיד עצמו את המשקיעים בפני הרעה הצפויה בשוק העבודה. בכל זאת, כאמור, מדובר בנתון מפתיע שנתן סיבה נוספת לא לשנות את שער הריבית בהחלטה האחרונה.

בנוסף, התבססה החלטתו של הנגיד על מצב השווקים בחו"ל. פעולות הבנק המרכזי באירופה גרמו להתאוששות קלה בשוקי המניות ביבשת בשבועיים האחרונים ועל הנתונים החיוביים בכלכלת ארה"ב שזרמו מכל אמצעי התקשורת, על פיהם קצב התאוששות של כלכלת ארה"ב היה הרבה יותר גבוה משציפו האנליסטים וראשי השלטון.

אז מה מצפה לנו השבוע?

השבוע הוא יחסית דליל מבחינת הנתונים המאקרו כלכליים. ובכל זאת ביום רביעי הקרוב, ה-4 בינואר, צפוי בנק ישראל לפרסם נתון לגבי השקעות של תושבים זרים בישראל. בחודשים האחרונים אנו עדים לזרימה אל מחוץ לישראל של השקעות פיננסיות זרות.

ראינו כי בחודש אוקטובר האחרון המשקיעים הזרים פדו בשווי של כ-1.3 מיליארד דולר. זאת בהמשך למגמה של החלפת ההשקעה במק"מ בהשקעה באגרות החוב ממשלתיות קצרות עקב מגבלות המס שהוטלו עליהם על ידי המדינה. גם בחודש אוקטובר נמשכו הקניות, אך בכמות נמוכה יותר מהמכירות של מק"מ. לכן ניתן להסיק כי חלק מהשקעות עברו אל מעבר לגבולות המדינה.

אסיפות מחזיקי אגרות החוב השבוע

היום צפויה להתקיים אסיפה של מחזיקי אגרות החוב של וואיטסטון +2.44% וואיטסטון 793.6 +2.44% וואיטסטון בסיס:774.7 פתיחה:793.6 גבוה:793.6 נמוך:793.6 תמורה:8 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . אתמול הודיעה החברה על כך שהיא פונה לבית משפט בבקשה להקפאת הליכים לאחר שלא הצליחה להגיע להסדר עם מחזיקי אגרות החוב. עד מארס 2012 החברה אמורה לשלם חוב בסך של 25 מיליון דולר מה שאמור לרוקן את קופתה לחלוטין. מחזיקי אגרות החוב פנו לחברה באמצעות הנאמן בבקשה להפקיד את התשלום בנאמנות ובכך להבטיח לעצמם את החזר חוב בחודש מארס. בצעד של פניה לבית המשפט החברה מבטיחה לעצמה המשך פעילות תקינה בחסות בית המשפט ומצד אפשרות ניהול משא ומתן מול מחזיקי אגרות החוב. באסיפה הקרובה יעודכנו מחזיקי אגרות החוב מהנציגות על מצבה של החברה. כמו כן יתקיים דיון לגבי המשך פעולות הנאמן והנציגות בכדי להגן על זכויות הנושים.

רוס קרוטקין, דסק , יובנק קרנות נאמנות

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה