ארה"ב מאיימת בסנקציות על ונצואלה - ושימו לב למחיר הנפט

הכאוס בונצואלה צפוי להחמיר על רקע איומיה של ארה"ב, ובינתיים מחיר הנפט נושק ל-50 דולרים לחבית
 | 
סמכויות על למנהיג?
מחיר הנפט נושק הבוקר לרמה של 50 דולרים על רקע האיום בסנקציות נגד חברת אופ"ק ונצואלה. זה כבר זמן מה שהממשל האמריקאי שוקל צעדים כנגד יצרנית הנפט, והדבר עלה מדרגה על רקע משאל העם השנוי במחלוקת שנערך אתמול במדינה.
הנפט עולה כעת 0.4% ל-49.9 דולרים - שיא של חודשיים.
ונצואלה נגררת הבוקר למאבק אלים בין כוחות הביטחון לאנשי האופוזיציה שמתנגדים להצעתו של הנשיא מדורו להקמת גוף שאינו מוגבל בכוח ובכך לעקוף את החוקה. אמש נערך משאל עם בשאלה האם להעניק למדורו סמכויות-על. לאחר פרסום שיעור ההצבעה בבחירות (פחות מ-20% במדינה של 8 מיליון אזרחים) מדורו כבר החליט לקדם עניינים ואמר כי העם קיבל את הקמת האסיפה המחוקקת. או במלים אחרות, מדורו החליט כי האזרחים אישרו את מתן הסמכויות על לוועדה שאותה הוא קידם. מנגד, קלפיות רבות במדינה נותרו אתמול שוממות בעוד חלק מהאזרחים עוזבים את גבולות המדינה כתוצאה ממוצקת רעב. משרד החוץ האמריקאי אמר בתגובה כי הוא לא צפוי להכיר בתוצאות משאל העם השנוי במחלוקת, ובהתאם לכך לסגור את ברז המזומנים לוונצואלה בכל הנוגע לרכישת נפט. רק נזכיר כי הנפט מהווה משאב מרכזי עליו נשענת המדינה שסובלת ממחסור במזומנים עד כדי קשיי אספקת מוצרי ייסוד. 
בשנים האחרונות ונצואלה גם ככה סובלת ממשבר כלכלי חמור ואינפלציה גבוהה שגררו אי יציבות במדינה, והאיום של ארה"ב כעת עשוי למנוע את התשלום בדולרים לוונצואלה. הדבר עשוי להעמיק את הפגיעה בקצב בהפקה של ונצואלה, ולהעמיק עוד יותר את משבר הנזילות אליו הגיע ממשל מדורו. נזכיר כי אי התשלום לספקים בעבר על ידי המדינה החבוטה כבר הביא להדרת רגליהן של ספקיות הנפט מהמדינה (עוד לפני האיום של ארה"ב), מה שגרר ביולי האחרון שפל של 28 שנה בהפקת הנפט מוונצואלה.
כמו כן דבר נוסף הנותן רוח גבית למחיר הנפט הוא הדולר שנחלש לאחרונה בצורה דרמטית בעולם, ולראייה ניתן לראות את הקורולציה המעניינת בין מחיר הדולר בעולם למחירו של נפט. שימו לב להתאמה בין הגרף ההפוך של הדולר לעומת גרף הנפט. את הפער בתחילת השנה ניתן להציג כאנומליה בשוק על רקע התערבות חיצונית שנרשמה עם החתימה על הסכם הקפאת תפוקה של חברות אופ"ק בדצמבר 2016. כעת, הפער הצטמצם בהמשך לחולשת הדולר מתחילת השנה.
 
מלבד האירועים בוונצואלה, מספר גורמים מתדלקים את העליות בנפט, כמו צמצום מספר האסדות בארה"ב בשבוע שעבר והצהרת כוונות מצד סעודיה לצמצם את קצב ההפקה. שילוב של כל הגורמים יחדיו מעיב על צד ההיצע בשוק.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה