17:38 שוק המשרדים - איפה הכי יקר היום לשכור קומה בתל אביב?

16:06 פועל בן 43 נפגע קשה באתר בנייה בב"ש, המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה

15:41 למעלה מ-500 עובדי קבלן במרכז שיבא בתל-השומר מועברים להעסקה ישירה

15:30 טראמפ על ההפגנות: "למה האנשים האלה לא הצביעו?"

14:56 ASRR מוכרת פורטפוליו של 6 שכונות מגורים בבולטימור בכ-247 מיליון דולר

14:43 נתניהו וטראמפ צפויים לשוחח הערב בטלפון בשורה של נושאים

13:43 אופנהיימר: העלאת מחיר יעד למניית צ'קפוינט ל-115 דולר

14:04 שיכון ובינוי מסכמת את 2016 עם מכירת 926 דירות בכ-1.9 מיליארד שקל

13:18 סיכום תאונות דרכים ב-2016: 378 הרוגים ב-320 תאונות קטלניות

12:33 אלכס ספיר ורותם רוזן מוכרים בנייני מגורים בבולטימור ב-247 מ' ד'

12:24 המדד המשולב לחודש דצמבר 2016 עלה ב-0.45%

10:08 מכרז להקמת גשר יהודית יוצא לדרך בהשקעה של כ-70 מיליון שקל

09:51 הכשרת היישוב גייסה 200 מ' ש' בשלב המוסדי; ביקושי יתר של 385 מ' ש'

09:08 האפיפיור לעיתון ספרדי: אשפוט את טראמפ רק אחרי שאראה מה הוא יעשה

09:02 אאורה גייסה 48 מיליון שקל בשלב המוסדי; ביקושי יתר של 220 מיליון שקל

09:01 הודו: לפחות 23 הרוגים בתאונת רכבת במזרח המדינה

23:01 סגירה בוול סטריט: ה-S&P 500 הוסיף 0.3%, אך סגר שבוע בתשואה שלילית

21:10 העימותים האלימים בניו יורק נמשכים גם מעבר לטקס ההשבעה

19:47 טראמפ: "אנחנו לא מבקשים לכפות את אורח חיינו על האחר"

19:46 במשך שנים מימנו צבאות זרים, העדפנו תוצרת זרה על מקומית

19:45 טראמפ: "מפעלים נטושים, מערכת חינוך לא יעילה, פשעים

17:51 מטען צינור התפוצץ ליד מתחם קניות בדלית אל כרמל - אין נפגעים

17:51 צעדת המחאה נגד טראמפ: מפגינים ניפצו שמשות בנק

17:32 חקירת סמסונג מגלה - זו הסיבה להתפוצצות של מכשיר ה'נוט 7'

12:52 הזהב השחור מתחזק 1.2% ונסחר תמורת 52 דולר לחבית

12:51 המסחר באירופה עבר לעליות - הקאק מתחזק 0.5%, הדאקס מוסיף 0.2%

11:34 המכירות הקמעונאיות בבריטניה ירדו 1.9% בדצמבר לעומת צפי לירידה של 0.1%

10:57 המסחר באירופה עבר למגמה מעורבת: הקאק מוסיף 0.3%, הפוטסי משיל 0.1%

10:03 המסחר באירופה נפתח בירידות שערים של עד 0.3% במדדים המובילים

10:01 קבוצת חג'ג השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת אג"ח בסדרה ז'. במסגר...

09:02 החוזים העתידיים על המדדים המובילים באירופה נסחרים ביציבות שערים

09:01 הדולר מאבד 0.2% אל מול סל המטבעות העולמי ונסחר סביב רמה של 100.92

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
םיילבולג םיקווש רודמ

מדור שווקים גלובליים

מדור שווקים גלובליים

תויגתב יכה
הכי בתגיות
דריכות לקראת מחר

"דראגי במלכוד" - הכלכלנים מעריכים: האם ה-ECB יחתוך את תכנית הרכישות?

הכלכלנים בשוק מחכים לאיתות מפי הבנק המרכזי של אירופה בעוד ששעון החול של ההרחבה הכמותית אוזל
 |  2
דריכות לקראת מחר
Share
עיני המשקיעים נשואות לפגישת הבנק המרכזי באירופה (ECB) מחר, בשאלה האם דראגי יספק איתות לגבי המשך תכנית הרכישות וההרחבה המוניטרית בשנת 2017. נזכיר כי תכנית הרכישות הנוכחית, לפיה הבנק רוכש אג"ח בשווי של 80 מיליארד אירו בחודש, צפויה להסתיים במרץ 2017, ורוב הכלכלנים צופים שהבנק המרכזי ימשיך את מדיניות הרכישות מעבר לתאריך סיומה הרשמי וזאת כיוון שאין צפי להאצה בקצב האינפלציה. עם זאת, הבנק המרכזי באירופה נמצא בסוג של בעיה שכן אין מספיק נכסים בשוק שמתאימים לתכנית הרכישות (לפי החוקים שקבע).


לפי תחזית המאקרו האחרונה של הבנק המרכזי באירופה, צפויה אינפלציה של 1.6% בלבד בשנת 2018 וזאת לעומת יעד אינפלציה של כ-2% - מה שמחזק את הצפיות להמשך ההרחבה המוניטרית באירופה.

גיא בית אור, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות: "שעון החול של ההרחבה הכמותית בתצורתה הנוכחית הולך ומסתיים. הבנק האירופי נמצא במלכוד, אם הוא לא יבצע שינויים בתכנית ההרחבה הכמותית במפתח הרכישות, באחוז שמותר לו להחזיק בכל סדרה או מנפיק (עומד היום על 33%) או כל שינוי אחר שיגדיל את היצע הנכסים שהוא יכול לרכוש. אחרת, יגמרו לו הנכסים שהוא רשאי לרכוש כבר בחודשים הקרובים". 

"מצד שני, אם הוא יבצע שינוי במבנה הרכישות ויאריך את מועד סיום תכנית ההרחבה הכמותית, ייתכן והוא יתחיל להיתפס כמי שמממן באופן כמעט ישיר ממשלות מסוימות באירופה. שינוי כזה עשוי רק להגביר את המתחים הפוליטיים הפנים אירופים, בתקופה שהם נמצאים בשיאם ממילא, על רקע בעיות הפליטים ועצם העובדה שרוב ההנהגה האירופאית הנוכחית נמצאת בפתחה של שנת הכרעות פוליטיות - משאל עם באיטליה בדצמבר, ככל הנראה בחירות (חוזרות) בספרד, בחירות בצרפת בהולנד ובגרמניה, כל האירועים הללו צפויים להתרחש עד אמצע 2017".

"בשורה התחתונה, איננו מצפים שהבנק המרכזי יבצע כל שינוי בתכנית ההרחבה הכמותית מחר, אך אנו מצפים להתבטאויות תקיפות מצד מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי, לגבי היכולת של הבנק המרכזי לבצע כל הרחבה נוספת אם תידרש ובעיקר אנו מצפים ממנו להמשיך ולהגביר את הלחץ על הממשלות לתמוך בכלכלה דרך רפורמות והרחבות פיסקאליות הכרחיות על מנת לייצר צמיחה בת קיימא ועלייה באינפלציה".

"להערכתנו, העדכון הבא של ההרחבה הכמותית באירופה צפוי להתבצע בפגישה של חודש דצמבר, אז לבנק המרכזי יהיו תחזיות מעודכנות לצמיחה ולאינפלציה. בנוסף, בפגישה בחודש דצמבר תהיה בהירות רבה יותר לגבי כמה נושאי מפתח כמו הבחירות בארה"ב, משאל העם באיטליה וכיוון מדיניות הפד'".

יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס: "הפגישה הקרובה של הבנק המרכזי באירופה צפויה באופן מפתיע לרכז הרבה יותר עניין מהרגיל. מחד גיסא, תאריך היעד לסיום הרכישות - "מרץ 2017" מתקרב, מאידך גיסא, אירופה עדיין לא מציגה שינוי כלכלי מספק. האינפלציה אמנם מעט מרימה את הראש לאחרונה אבל ספק אם אלו התוצאות שראשי הבנק המרכזי ציפו כשהכריזו על ה'בזוקה', בטח לא כשהגדילו אותה. מלבד הרכישות של 80 מיליארד אירו בחודש, אסור לשכוח את ההלוואות שהבנק המרכזי נותן לבנקים כדי לתמוך באשראי באירופה (הלוואות שיכולות להסתכם ביותר מ-1.5 טריליון אירו) למרות שלפחות בינתיים לא רואים שיפור משמעותי באשראי כאשר בחודש אוגוסט נרשמה צמיחה זניחה בלבד באשראי הניתן למשקי בית ולפירמות".

"כאשר שיעורי הצמיחה עדיין נמוכים, סיכון ה'ברקזיט' עדיין מהדהד והחשש מפני משבר פיננסי באירופה עדיין עמוק, היה ניתן לצפות שהבנק המרכזי באירופה ירמוז על הרחבת התכנית לאחר חודש מרץ במידה ויידרש (בדיוק כפי שעשה במרץ 2016 כאשר התכנית המקורית הייתה אמורה להיות עד יוני 2016)".

"למרות זאת, לאחרונה נראה שבעולם מתחילים להפנים כי המדיניות המוניטרית המרחיבה והריביות השליליות פוגעות במערכת הבנקאית, ולכן פוגעות באשראי ובצמיחה. רק השבוע שמענו את סגן יו"ר הפד', סטנלי פישר, מזהיר כי גם הריביות הנמוכות יכולות להוביל למיתון. זה לא רק ניפוח נכסים ובועות איתם העולם יצטרך להתמודד בהמשך, זה גרוע יותר, זו מערכת פיננסית שפשוט לא מתפקדת, נחלשת ולכן פוגעת בהשקעות".

"הבעיה של אירופה ושאר המדינות עם הריביות הנמוכות היא עקומים שטוחים ללא צפי לעליית ריבית שפוגעות בפוטנציאל הרווח של הבנקים, מחלישות את המאזנים שלהם שגם ככה סובלים מתחלואות עבר. בארה"ב כבר הפנימו שחייבים לצאת ממלכודת הריבית הנמוכה, עכשיו השאלה עד כמה הבנקים המרכזיים מתואמים ביניהם, שכן יהיה מאוד קשה לכלכלה האמריקאית לנקוט בצעדים מוניטריים מצמצמים כאשר מנגד שאר הכלכלות ממשיכות להרחיב".

"במידה והבנק האירופאי יפתיע ולא ירמוז על המשך הרחבות או ינקוט בפעולות, זה יוביל כמובן לעליית תשואות אבל יכביד מאוד על שוקי המניות שכן נתוני המקרו לא תומכים בשלב זה (!)" 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי באי.בי.אי: "הבנק המרכזי האירופי לא צפוי לשנות את מדיניותו בפגישה הקרובה. אי הודאות סביב צעדי הבנק נוצרה לאחר שבמסגרת הדיון המוניטרי האחרון נמנע הבנק מהארכת תכנית הרכישות ולאחר מכן צצו שמועות על כוונות לצמצום התכנית שהוכחשו בהמשך על ידי גורמים בבנק המרכזי".

"למרות שבהחלטה הקרובה הציפיות הן לכך שהמדיניות תיוותר ללא שינוי, שכן מצד שני, אין לחץ של ממש לפעולה מצד הבנק המרכזי בעת זו, הרי שבמבט רחב יותר סביר שעד לסוף השנה תתקבל החלטה על הארכת תכנית הרכישות. הערכה זו נובעת מכך שהבנק המרכזי עדיין רחוק מהשגת יעד האינפלציה וכן מצפי להשפעה שלילית על המצב בגוש האירו כתוצאה מאי הודאות סביב הבחירות במדינות המובילות ומשאל העם באיטליה".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
לא תקינה captcha
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

2 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 כותבי תרחישים 19/10/2016 13:42 הם לא יפסקו להזרים לפני שנת המס-אינפלציה-סוג של הונא
גם בארהב דחו אתהעלאת הריבית עד לאחר שנת המס באוקטובר מריצים את שוקי ההון לתמרץ את הבחירות לנשיאות הם גרמו "להיתרוממות תיקשורתי" בשימוש בשם אינפלציה- כדי שיוכלו להדפיס ולממן את השירקהה- ואת הבנקי הבנקים ניקנסו בעשרו מליארדי $=והבנקאים לא יושבים בכלא?! גם עייר גידם פיסח טיפש ועיוור- היה מבין את גודל ההונאה בנק ישראל רכש 94 מליארד $ = עי הזרמה -להצלת הבנקי ויש לבנק ישראל הפסד מאזני שמעל ל 17 מליארד שח- ההזרמה גרמה לעיוות במשק -התוצאות בהמשך
1 אבי 19/10/2016 12:56 בורסה
דראגי מבין הייטב שנגמרו המשחקים ולכן התיקון שזועק ומשווע להגיע מקבל משנה תוקף החל ממחר .למעשה ניצניי ההתפרקות יחלו הערב בחסות העימות לנשיאות ארהב . בורסות העולם הגיעו למעשה לתקרה ולאי יכולת להמשיך במלאכותיות שמתפוגגת בשלבים ברורים.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | קונספט וממשק משתמש ע"י קישור לאתר הקסו| קישור לאתר inkod hiperaDesign by| לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.