18:01 מניית פייסבוק צללה הלילה במחזור גדול >>

21:06 הנפט קופץ 3% ונסחר מעל 52 דולר לחבית מזה 4 חודשים

18:35 מסיבת העיתונאים שהחריפה את הלחץ הערב במדדים >>

17:06 השערים היציגים: הדולר נקבע על 3.512 שקלים, האירו על 4.170 שקלים

16:41 בולטת באדום - מניית פייסבוק נופלת 2.5% בפתיחה בוול סטריט

15:29 דודו מזרחי מונה לתפקיד משנה למנכ"ל בקבוצת תנובה >>

14:20 ארדואן על משאל העם בעיראק: "חיילנו ערוכים לתגובה בגבול"

13:38 מניית איידיאו מאבדת 2.55% במחזור ער

13:04 יפן: ראש הממשלה הכריז על הקדמת הבחירות לחודש הבא

12:25 בולטות בת"א: פורסייט טסה 9%, קרדן אן.וי מזנקת 13.2%

11:57 מחאת הנכים: המשטרה חילקה דוחות למוחים שחסמו את כביש 1

10:47 סיטיגרופ: "הרוכשים בפועלים רואים בעסקה כהשקעה לטווח ארוך" >>

10:21 מניית ארפורט סיטי יורדת 2.3% ומשלימה 4 ימי ירידות רצופים

10:20 בולטות בת"א: אל על עולה 1.7%, פרוטרום עולה 1.3%

10:10 המשטרה החלה לחלק דו"חות לנכים שחוסמים את כביש 1 >>

08:44 כוחות צה"ל עצרו הלילה 20 מבוקשים ביהודה ושומרון

08:21 הדולר מאבד 0.4% ונסחר סביב 3.50 שקלים

08:18 עיראק: היום ייערך משאל העם לעצמאות הכורדים

07:53 האירו נחלש הבוקר 0.1% מול הדולר ונסחר סביב 1.193

07:52 מדד הניקיי היפני עולה 0.4%

20:30 לקראת תנודה חדה במדדים השבוע? שימו לב למצב הקיצון שמאיים להתפרץ >>

17:09 מחאת הנכים: כביש החוף נפתח לתנועה לאחר שנחסם למשך כשעה

17:03 שר החוץ הסעודי בנאומו באו"ם: "לא רואים סיבה להמשך הסכסוך הישראלי-ערבי

16:56 פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי

13:55 מניית כלכלית ירושלים מרכזת מחזור חריג של 32.5 מיליון שקל >>

13:33 מדד SME60 ממשיך לתקן מעלה - מזנק עוד 1.4%

13:08 שטייניץ מגיב על החקירות בסביבתו >>

10:31 אקסלנס ברוקראז': "התקלה בתמר - אירוע חיובי לבזן" >>

10:16 תאת טכנולוגיות: חוזה בשווי של 40 מיליון דולר עם חברת תעופה גדולה >>

10:09 אירונאוטיקס רוכשת את Chassis Plans תמורת 6 מיליון דולר >>

10:05 טראמפ: איראן משתפת פעולה עם צפון קוריאה, הסכם הגרעין לא מוצלח

08:10 מזור חוזרת עם פער חיובי של 4.1%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
םיילבולג םיקווש רודמ

מדור שווקים גלובליים

מדור שווקים גלובליים

תויגתב יכה
הכי בתגיות

"דראגי במלכוד" - הכלכלנים מעריכים: האם ה-ECB יחתוך את תכנית הרכישות?

הכלכלנים בשוק מחכים לאיתות מפי הבנק המרכזי של אירופה בעוד ששעון החול של ההרחבה הכמותית אוזל
 |  2
דריכות לקראת מחר
Share
עיני המשקיעים נשואות לפגישת הבנק המרכזי באירופה (ECB) מחר, בשאלה האם דראגי יספק איתות לגבי המשך תכנית הרכישות וההרחבה המוניטרית בשנת 2017. נזכיר כי תכנית הרכישות הנוכחית, לפיה הבנק רוכש אג"ח בשווי של 80 מיליארד אירו בחודש, צפויה להסתיים במרץ 2017, ורוב הכלכלנים צופים שהבנק המרכזי ימשיך את מדיניות הרכישות מעבר לתאריך סיומה הרשמי וזאת כיוון שאין צפי להאצה בקצב האינפלציה. עם זאת, הבנק המרכזי באירופה נמצא בסוג של בעיה שכן אין מספיק נכסים בשוק שמתאימים לתכנית הרכישות (לפי החוקים שקבע).


לפי תחזית המאקרו האחרונה של הבנק המרכזי באירופה, צפויה אינפלציה של 1.6% בלבד בשנת 2018 וזאת לעומת יעד אינפלציה של כ-2% - מה שמחזק את הצפיות להמשך ההרחבה המוניטרית באירופה.

גיא בית אור, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות: "שעון החול של ההרחבה הכמותית בתצורתה הנוכחית הולך ומסתיים. הבנק האירופי נמצא במלכוד, אם הוא לא יבצע שינויים בתכנית ההרחבה הכמותית במפתח הרכישות, באחוז שמותר לו להחזיק בכל סדרה או מנפיק (עומד היום על 33%) או כל שינוי אחר שיגדיל את היצע הנכסים שהוא יכול לרכוש. אחרת, יגמרו לו הנכסים שהוא רשאי לרכוש כבר בחודשים הקרובים". "מצד שני, אם הוא יבצע שינוי במבנה הרכישות ויאריך את מועד סיום תכנית ההרחבה הכמותית, ייתכן והוא יתחיל להיתפס כמי שמממן באופן כמעט ישיר ממשלות מסוימות באירופה. שינוי כזה עשוי רק להגביר את המתחים הפוליטיים הפנים אירופים, בתקופה שהם נמצאים בשיאם ממילא, על רקע בעיות הפליטים ועצם העובדה שרוב ההנהגה האירופאית הנוכחית נמצאת בפתחה של שנת הכרעות פוליטיות - משאל עם באיטליה בדצמבר, ככל הנראה בחירות (חוזרות) בספרד, בחירות בצרפת בהולנד ובגרמניה, כל האירועים הללו צפויים להתרחש עד אמצע 2017"."בשורה התחתונה, איננו מצפים שהבנק המרכזי יבצע כל שינוי בתכנית ההרחבה הכמותית מחר, אך אנו מצפים להתבטאויות תקיפות מצד מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי, לגבי היכולת של הבנק המרכזי לבצע כל הרחבה נוספת אם תידרש ובעיקר אנו מצפים ממנו להמשיך ולהגביר את הלחץ על הממשלות לתמוך בכלכלה דרך רפורמות והרחבות פיסקאליות הכרחיות על מנת לייצר צמיחה בת קיימא ועלייה באינפלציה".

"להערכתנו, העדכון הבא של ההרחבה הכמותית באירופה צפוי להתבצע בפגישה של חודש דצמבר, אז לבנק המרכזי יהיו תחזיות מעודכנות לצמיחה ולאינפלציה. בנוסף, בפגישה בחודש דצמבר תהיה בהירות רבה יותר לגבי כמה נושאי מפתח כמו הבחירות בארה"ב, משאל העם באיטליה וכיוון מדיניות הפד'".

יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס: "הפגישה הקרובה של הבנק המרכזי באירופה צפויה באופן מפתיע לרכז הרבה יותר עניין מהרגיל. מחד גיסא, תאריך היעד לסיום הרכישות - "מרץ 2017" מתקרב, מאידך גיסא, אירופה עדיין לא מציגה שינוי כלכלי מספק. האינפלציה אמנם מעט מרימה את הראש לאחרונה אבל ספק אם אלו התוצאות שראשי הבנק המרכזי ציפו כשהכריזו על ה'בזוקה', בטח לא כשהגדילו אותה. מלבד הרכישות של 80 מיליארד אירו בחודש, אסור לשכוח את ההלוואות שהבנק המרכזי נותן לבנקים כדי לתמוך באשראי באירופה (הלוואות שיכולות להסתכם ביותר מ-1.5 טריליון אירו) למרות שלפחות בינתיים לא רואים שיפור משמעותי באשראי כאשר בחודש אוגוסט נרשמה צמיחה זניחה בלבד באשראי הניתן למשקי בית ולפירמות".

"כאשר שיעורי הצמיחה עדיין נמוכים, סיכון ה'ברקזיט' עדיין מהדהד והחשש מפני משבר פיננסי באירופה עדיין עמוק, היה ניתן לצפות שהבנק המרכזי באירופה ירמוז על הרחבת התכנית לאחר חודש מרץ במידה ויידרש (בדיוק כפי שעשה במרץ 2016 כאשר התכנית המקורית הייתה אמורה להיות עד יוני 2016)".

"למרות זאת, לאחרונה נראה שבעולם מתחילים להפנים כי המדיניות המוניטרית המרחיבה והריביות השליליות פוגעות במערכת הבנקאית, ולכן פוגעות באשראי ובצמיחה. רק השבוע שמענו את סגן יו"ר הפד', סטנלי פישר, מזהיר כי גם הריביות הנמוכות יכולות להוביל למיתון. זה לא רק ניפוח נכסים ובועות איתם העולם יצטרך להתמודד בהמשך, זה גרוע יותר, זו מערכת פיננסית שפשוט לא מתפקדת, נחלשת ולכן פוגעת בהשקעות".

"הבעיה של אירופה ושאר המדינות עם הריביות הנמוכות היא עקומים שטוחים ללא צפי לעליית ריבית שפוגעות בפוטנציאל הרווח של הבנקים, מחלישות את המאזנים שלהם שגם ככה סובלים מתחלואות עבר. בארה"ב כבר הפנימו שחייבים לצאת ממלכודת הריבית הנמוכה, עכשיו השאלה עד כמה הבנקים המרכזיים מתואמים ביניהם, שכן יהיה מאוד קשה לכלכלה האמריקאית לנקוט בצעדים מוניטריים מצמצמים כאשר מנגד שאר הכלכלות ממשיכות להרחיב".

"במידה והבנק האירופאי יפתיע ולא ירמוז על המשך הרחבות או ינקוט בפעולות, זה יוביל כמובן לעליית תשואות אבל יכביד מאוד על שוקי המניות שכן נתוני המקרו לא תומכים בשלב זה (!)" 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי באי.בי.אי: "הבנק המרכזי האירופי לא צפוי לשנות את מדיניותו בפגישה הקרובה. אי הודאות סביב צעדי הבנק נוצרה לאחר שבמסגרת הדיון המוניטרי האחרון נמנע הבנק מהארכת תכנית הרכישות ולאחר מכן צצו שמועות על כוונות לצמצום התכנית שהוכחשו בהמשך על ידי גורמים בבנק המרכזי".

"למרות שבהחלטה הקרובה הציפיות הן לכך שהמדיניות תיוותר ללא שינוי, שכן מצד שני, אין לחץ של ממש לפעולה מצד הבנק המרכזי בעת זו, הרי שבמבט רחב יותר סביר שעד לסוף השנה תתקבל החלטה על הארכת תכנית הרכישות. הערכה זו נובעת מכך שהבנק המרכזי עדיין רחוק מהשגת יעד האינפלציה וכן מצפי להשפעה שלילית על המצב בגוש האירו כתוצאה מאי הודאות סביב הבחירות במדינות המובילות ומשאל העם באיטליה".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

2 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 כותבי תרחישים 19/10/2016 13:42 הם לא יפסקו להזרים לפני שנת המס-אינפלציה-סוג של הונא
גם בארהב דחו אתהעלאת הריבית עד לאחר שנת המס באוקטובר מריצים את שוקי ההון לתמרץ את הבחירות לנשיאות הם גרמו "להיתרוממות תיקשורתי" בשימוש בשם אינפלציה- כדי שיוכלו להדפיס ולממן את השירקהה- ואת הבנקי הבנקים ניקנסו בעשרו מליארדי $=והבנקאים לא יושבים בכלא?! גם עייר גידם פיסח טיפש ועיוור- היה מבין את גודל ההונאה בנק ישראל רכש 94 מליארד $ = עי הזרמה -להצלת הבנקי ויש לבנק ישראל הפסד מאזני שמעל ל 17 מליארד שח- ההזרמה גרמה לעיוות במשק -התוצאות בהמשך
1 אבי 19/10/2016 12:56 בורסה
דראגי מבין הייטב שנגמרו המשחקים ולכן התיקון שזועק ומשווע להגיע מקבל משנה תוקף החל ממחר .למעשה ניצניי ההתפרקות יחלו הערב בחסות העימות לנשיאות ארהב . בורסות העולם הגיעו למעשה לתקרה ולאי יכולת להמשיך במלאכותיות שמתפוגגת בשלבים ברורים.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.